Biuro Podróży ITAKA

República Dominicana lo tiene todo – Republika Dominikany ma to wszystko – taki slogan wita turystów na lotniskach Dominikany – pojawia się też we wszystkich reklamach i folderach zachęcających do odwiedzenia tego kraju. O czym myślą autorzy tego hasła reklamowego? Wywołuje ono strumień skojarzeń ale przede wszystkim obrazy złocistych plaż, palm kokosowych przeglądających się w lazurowobłękitnym morzu, krystalicznie czystej wody, kolorowych raf koralowych, drobnego białego, pudrowego piasku, dziewiczych zatok i bajecznych krajobrazów. Jednym słowem Raj…

Odbierany wszystkimi zmysłami w rytmie reggae i merengue. Dominikana łączy w sobie górzysty krajobraz z malowniczym wybrzeżem oraz bujnymi lasami równikowymi rozciągającymi się wzdłuż górskich stoków. Lasy te są domem wielu, niespotykanych gdzie indziej, gatunków zwierząt i roślin, które upodobały sobie tropikalny klimat Karaibów. Można żartobliwie założyć, iż historia „turystyki” jest tutaj bardzo długa i sięga 1492 roku gdyż to właśnie na Dominikanę w przypłynął podczas swojej wyprawy do Nowego Świata Krzysztof Kolumb i nadał jej nazwę Isla Española.

Trudno się nie zgodzić z ekspertami od marketingu turystycznego. Dominikana ma to wszystko! Ale ma też do zaoferowania znacznie więcej! Już w latach 60. XX wieku Republika Dominikańska przyjęła rozporządzenie, na podstawie którego powstały w sumie 83 tereny chronione, 19 parków narodowych, 32 pomniki przyrody, 6 rezerwatów i dwa morskie obszary chronione, dzięki czemu kraj stał się popularnym celem wyjazdów przyrodniczych i ekoturystycznych. Stając na wybrzeżu tej tropikalnej wyspy nie trudno zrozumieć czym urzekła ona pierwszych odkrywców Nowego Świata. To drugie co do wielkości państwo morza Karaibskiego położone jest we wschodniej części wyspy Haiti. Dominikana nie jest jednolita. Każda jej część oferuje odmienne atrakcje. Opisując je zawsze jednak towarzyszy im określenie „naj”. Najwspanialsze plaże Regionu Morza Karaibskiego, największe miasta, największe jezioro, najstarsza europejska kolonia w Nowym Świecie i … najwyższy szczyt Karaibów – Pico Duarte będący również najwyższym wzniesieniem całej wyspy.

Wydania archiwalne