Z pasją od lat

Z MARIUSZEM STANKIEM, Prezesem Tobacco Trading International Poland, rozmawia Klaudiusz Łopatecki.

Działacie Państwo w dość trudnej branży. Jakie rozwiązania na przestrzeni lat przyczyniły się do niewątpliwego sukcesu biznesowego?

Tobacco Trading International Poland od ponad 23 lat działa na polskim rynku wysokogatunkowych wyrobów tytoniowych oraz związanych z nimi akcesoriów i markowych zapalniczek. Obecnie znajdujemy się w czołówce firm specjalizujących się w imporcie i dystrybucji wyrobów tytoniowych oraz komplementarnych do nich produktów. Za największe osiągnięcie firmy uważam fakt, że cały czas potrafimy dostosować się do wymogów rynku i wyprzedzać stale rosnące oczekiwania klientów. Wspierani długoletnim doświadczeniem partnerów z całego świata, osiągnęliśmy jeden z trudniejszych celów stawianych sobie przez wszystkie przedsiębiorstwa planujące długie funkcjonowanie na rynku – zbudowaliśmy pozytywny i wiarygodny wizerunek naszej firmy. Uważam, iż konsekwentne dążenie ku wyznaczonemu celowi skutkuje systematycznym i efektywnym rozwojem. Chcę, by firma była postrzegana jako nowoczesna, potrafiąca połączyć tradycję i doświadczenie producentów cygar, tytoni, tabaki, z technologiami XXI wieku.

Mogą się Państwo pochwalić bardzo wysoką średnią stażu pracy. Co powoduje, że ludzie chcą wiązać swoje kariery zawodowe z firmą?

Zawsze powtarzam sobie i mojemu zespołowi, że najważniejsi są ludzie. To oni realizują główny cel – zadowolenie naszych klientów. Zaangażowanie załogi oraz rozsądne zarządzanie, pozwala firmie rozwijać się i realizować przyjęte strategie oraz umacniać swoją markę oraz marki wyrobów wysokiej jakości, które oferujemy. Dlatego inwestujemy we wszystkie wspomniane wcześniej obszary. Mamy świadomość, że dbając o naszych pracowników, dostarczamy im motywacji do pracy, która przestaje być wyłącznie obowiązkiem. Budujemy relacje pomiędzy poszczególnymi zespołami, traktując jednocześnie każdą zatrudnioną osobę indywidualnie, mimo że przy tak dużej załodze czasami nie jest to łatwe. Dzięki elastyczności i uważnemu przyglądaniu się zmianom zachodzącym na rynku pracy, jesteśmy w stanie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników reprezentujących różne pokolenia. Mam nadzieję, że również dzięki temu będą dołączać do nas nowe, zmotywowane do pracy osoby.

W tym roku zostali Państwo Laureatem Programu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR. Co ten tytuł dla Państwa oznacza?

Przynajmniej raz w roku przeprowadzamy wśród naszych pracowników ankiety sprawdzające poziom satysfakcji z pracy, współpracy z przełożonymi i innymi działami. Pozwalają one diagnozować możliwość pojawienia się obszarów zapalnych i szybko im przeciwdziałać. Tytuł ten jest więc przede wszystkim potwierdzeniem, że kierunek jaki obraliśmy jest właściwy. Mamy świadomość, że firmę tworzą ludzie i to ich działania przekładają się na jej rozwój. Będziemy zatem kontynuować naszą strategię, reagować na potrzeby naszych pracowników, wspierać ich i motywować. Nasi pracownicy to nasz potencjał.

(Fot 1. Mariusz Stanek – Prezes Tobacco Trading International Poland Sp. z o.o.)

Wydania archiwalne