Technologiczna przyszłość z Zielonki

Z dr. RAFAŁEM BUGYI, prezesem TRUMPF Huettinger Sp. z o.o. rozmawia Klaudiusz Łopatecki

 

Panie Prezesie, proszę przybliżyć, czym zajmuje się TRUMPF Huettinger.

Specjalizujemy się w dziedzinie energoelektroniki. Nasza działalność opiera się na trzech stabilnych filarach – produkcji zasilaczy, elektroniki i szaf sterowniczych. W pierwszej dziedzinie jesteśmy wiodącym producentem o międzynarodowym zasięgu. Ponad 70 % linii technologicznych na świecie produkujących telewizory z płaskim ekranem wytwarza je przy pomocy naszych urządzeń.

Zasilacze powstające w Zielonce k/Warszawy dostarczają energii procesowej dla wielu gałęzi przemysłu high-tech jak produkcja półprzewodników, płaskich wyświetlaczy, ogniw słonecznych, czy szkła architektonicznego. Wykorzystywane są również do utwardzania powierzchni metalowych, do pokrywania i metalizowania powierzchni szklanych i plastikowych, nanoszenia powłok wykończeniowych i dekoracyjnych oraz wielu innych.

A jak to się wszystko zaczęło i co doprowadziło Państwa do momentu, w którym znajdujecie się teraz?

Historia firmy rozpoczęła się w roku 1995. Wówczas wraz z Profesorem Politechniki Warszawskiej i dwoma innymi doktorantami założyliśmy firmę APS (od Advanced Power Systems), mając w planach produkcję zasilaczy dużych mocy. Rozwój, coraz szersza oferta produkcyjna, a przede wszystkim oczekiwania rynku spowodowały konieczność podziału firmy i stworzenia odrębnej jednostki, nazwanej AC Sp. z o.o. (od Advanced Converters). Pod tą nazwą działaliśmy w latach 2001-2007, kiedy to połączyliśmy polską spółkę z międzynarodową grupą TRUMPF, powiększając portfolio produktowe firmy. Do dziś w Zielonce stale projektujemy i wytwarzamy szerokiej gamy energoelektroniczne urządzenia zasilające, stanowiące trzon takich gałęzi gospodarki jak: elektronika profesjonalna i użytkowa, medycyna i wiele innych czynnych technologicznie dziedzin.

Dziś, po ponad 20 latach, możemy poszczycić się ciągłym rozwojem i wysokim wzrostem wyniku finansowego. Roczny obrót grupy TRUMPF to ponad 3 miliardy Euro, z czego kilkaset milionów jest udziałem naszej firmy. Posiadamy 3 nowoczesne budynki o łącznej powierzchni 9 500 m2, w których mieszczą się m.in. Dział Badawczo-Rozwojowy z jedynym w Polsce laboratorium niezawodnościowym i największym systemem próżniowym do testowania zasilaczy oraz Dział Produkcji, wspierany przez najnowocześniejszą automatykę produkcyjną – w tym robota do automatycznego montażu układów energoelektronicznych oraz najnowszej generacji linię SMT do produkcji elektroniki. Współpracujemy ze światową czołówką firm zajmujących się produkcją półprzewodników i mamy swój oddział w Dolinie Krzemowej.

Rynek pracy, szczególnie w wypadku firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami, rozwija się bardzo dynamicznie. Jak Państwo radzicie sobie w tym obszarze?

Ludzie są siłą napędową każdego biznesu, zwłaszcza segmentu elektroniki użytkowej. Dlatego tak istotne dla dalszego rozwoju jest znalezienie na rynku właściwej kadry, która będzie umiała z pasją stworzyć urządzenia nowej generacji.

U nas zajmuje się tym zespół złożony z 7 osób z tytułem naukowym doktora, kilku doktorantów, 130 inżynierów oraz ponad 200 pracowników techniczno-administracyjnych. Ten stosunek ilości pracowników naukowych w odniesieniu do osób technicznych jest niepodważalnie naszym sukcesem. Stawiamy na ludzi z pasją, pragnących dynamicznego rozwoju kompetencji zawodowych i zapewniamy im najlepsze warunki pracy. Stworzyliśmy i od lat organizujemy międzynarodową konferencję naukową „Power Electronics for Plasma Engineering”, prezentując własne osiągnięcia naukowe, jak również zapraszając międzynarodowe autorytety z dziedziny technologii plazmowej. Ściśle współpracujemy z uczelniami wyższymi prowadząc projekty badawcze, np. z Politechnikami: Warszawską, Wrocławską, Śląską, Białostocką, ośrodkami naukowymi w Bydgoszczy oraz z WAT. Co roku oferujemy szeroki program płatnych praktyk i staży dla studentów i uczniów techników. Dofinansowywane kursy językowe czy specjalistyczne szkolenia są dostępne dla każdego pracownika, który zainteresowany jest podnoszeniem kwalifikacji. Zapewniamy też program prywatnej opieki medycznej oraz pakiet sportowy. Na terenie firmy można skorzystać z miejsc do regeneracji sił i odpoczynku np. dużej i w pełni wyposażonej siłowni czy strefy wirtualnej z konsolą i goglami HTC VIVE. Zdrowe przekąski i pobudzająca kawa z ciśnieniowych ekspresów są do dyspozycji w zakładowej kantynie i pomieszczeniach socjalnych.

Co jeszcze wyróżnia TRUMPF Huettinger? Z czego jest Pan szczególnie dumny lub na co chciałby Pan zwrócić uwagę?

Zaangażowanie w sferę naukową to nie jedyna działalność naszej firmy. Odpowiedzialność społeczna jest również ważną częścią naszej kultury. Od lat współpracujemy z Domem Samotnej Matki w Zielonce. To bardzo potrzebne miejsce, gdzie schronienie znajdują kobiety w trudnej sytuacji życiowej, często z malutkimi dziećmi. Oprócz doraźnej pomocy jaką są zbiórki rzeczowe wśród pracowników, niezbędne zakupy, paczki świąteczne czy wspólne celebrowanie corocznego święta rodziny, wspieramy ośrodek darowiznami na konieczną rozbudowę domu czy stworzenie w ogrodzie placu zabaw dla dzieci. Jesteśmy dumni z faktu, że spółka – jako podmiot prawny – jest pośrednikiem, aby firma – czyli ludzie – mogła spontanicznie i bezinteresownie zrobić coś dla poprawy losu innych.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Rozwijamy się bardzo dynamicznie i ciągle stawiamy sobie ambitne cele. W tej branży wszystko zmienia się bardzo szybko. W naszym asortymencie nie ma produktów, które pozostawałyby w niezmienionej formie dłużej niż 5 lat. Warte podkreślenia jest to, że z powodzeniem rywalizujemy ze światowymi liderami rynku i zawsze o krok wyprzedzamy konkurencję. Stąd bardzo rozbudowany dział badawczo-rozwojowy, który wspólnie z klientami testuje nowe technologie do produkcji np. przyszłych modeli smartfonów, dostępnych na rynku za kilka lat.

Takie wyzwania wymagają bycia najlepszym. Możliwe to jest tylko dzięki wybitnej kadrze pracowników. Wśród ekspertów, którzy już tworzą nasz zespół, zawsze znajdzie się miejsce dla kolejnych wizjonerów i pasjonatów technologii. Podsumowując – w Polsce większość firm nadużywa terminu High-Tech, my zaś High-Tech tworzymy na co dzień.

Czym dla Państwa jest uzyskanie tytułu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2017?

Pracownicy są najcenniejszym kapitałem każdej firmy – cieszymy się, że nasza dbałość w zakresie tworzenia komfortowych warunków pracy została doceniona. Tym bardziej jesteśmy dumni, że dołączyliśmy do prestiżowego grona firm, które kreują standardy w dziedzinie nowoczesnego modelu zarządzania zasobami ludzkimi. Jednak najcenniejszym wyróżnieniem dla mnie prywatnie jest fakt, że do udziału w konkursie zgłosili nas sami pracownicy. Jest to potwierdzeniem, że obrana strategia i kierunek rozwoju firmy są właściwe. Nie zwalniamy, w ostatnim roku nasz zespół powiększył się dwukrotnie. Jestem przekonany, że tendencja zatrudnienia będzie nadal tak szybko rosła, a otrzymany tytuł potwierdza naszą pozycję dobrego, wiarygodnego i wartego związania z nim swojej przyszłości pracodawcy.

Dziękuję za rozmowę.

TRUMPF Huettinger Sp. z o.o.

Marecka 47, Zielonka

Tel.: 22 76 13 827 / Email: kadry@pl.trumpf.com

(Dr Rafał Bugyi, prezes TRUMPF Huettinger Sp. z o.o.)

 

Wydania archiwalne