Wieża solidności

Z ZOFIĄ KUREK HR Managerem w firmie Rődl & Partner, laureatem programu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2017, rozmawia Klaudiusz Łopatecki

 

Pani Zofio, czym zajmuje się Rődl & Partner?

Jesteśmy międzynarodową firmą świadczącą zintegrowane usługi profesjonalne w obszarach: audyt, Business Process Outsourcing, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting. Na co dzień poruszamy się w tych obszarach, które dotykają naszych klientów i dzięki temu mamy możliwość oferowania im usług „szytych na miarę”. Kiedyś duże przedsiębiorstwa posiadały własnych radców prawnych, własne działy księgowości oraz kadr i płac. Dzisiaj wiele firm przenosi na zewnątrz pewne procesy i obszary działalności, jak również związaną z nimi odpowiedzialność. Takie są tendencje, jeśli chodzi o rozwój biznesu. Chodzi o procesy, które mogą być prowadzone taniej, sprawniej i szybciej przez firmy zewnętrzne.

A jaka jest Państwa recepta na sukces w biznesie?

Niewątpliwie naszą silną stroną są pracownicy. To właśnie dzięki nim możemy mówić, że zapewniamy swoim klientom „niemiecką jakość w doradztwie”. Ponadto nasze usługi oferujemy w języku niemieckim, co jest dość rzadko spotykane na rynku. W Rödl & Partner każdy klient ma dedykowanego opiekuna, który czuwa nad jego kompleksową obsługą. Jesteśmy obecni w 108 biurach, w 50 krajach. Jest to bardzo wygodne dla naszych klientów, gdyż jednej firmie mogą powierzyć obsługę swoich przedsiębiorstw w różnych zakątkach globu. Jednocześnie pokazuje to skalę naszego działania, a klientom daje poczucie bezpieczeństwa i pewność zachowania jednolitego standardu obsługi. W Polsce jesteśmy obecni w 6 lokalizacjach, w których pracuje już ok. 450 pracowników.

Gdyby miała Pani wskazać cechę wyróżniającą Państwa firmę na rynku to byłoby to …

Nasza firma budowana była na trzech głównych wartościach: „Mensch, Mandant, Mitarbeiter im Mittelpunkt”, czyli „Człowiek, klient i pracownik w centrum uwagi”, zaś kulturę firmy symbolizują wieże budowane z ludzi. Stanowią one uosobienie naszej filozofii: poczucia więzi, równowagi, odwagi oraz ducha pracy zespołowej. Unaoczniają wzrost osiągnięty własnymi siłami, który ukształtował firmę Rödl & Partner. Wizualizując kulturę naszej firmy, wysyłamy jasny przekaz – u nas liczy się każdy, każdy jest wartościowy i każdy ma swoją rolę do spełnienia. Dlatego właśnie wieże z ludzi idealnie oddają to, co naprawdę wyróżnia nas na tle konkurencji.

Dziękuję za rozmowę.

(Fot 1. Kurek Zofia, HR Manager w firmie Rödl & Partner)

Wydania archiwalne