KOLEJNY DOBRY ROK

Tak z całą pewnością powiedzieć mogą spółdzielcy zrzeszeni w ramach Spółdzielni Mieszkaniowej im. 23 Lutego w Koziegłowach. Koleje inwestycje, świetny stan techniczny zasobów oraz zadbane tereny zielone są dowodem na mądre i rozsądne zarządzanie Spółdzielniom potwierdzone kolejnym tytułem Dobra Spółdzielnia tym razem za rok 2018.

Z Ryszardem Jarońcem, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej im. 23 Lutego w Koziegłowach rozmawia Łukasz Osypiński.

W jaki sposób doszliście do miejsca w którym jesteście? Przecież początki nie były łatwe.
Początki nie były łatwe. Brak środków finansowych w ówczesnym budżecie wojewódzkim, który był zobowiązany przygotować budowę pod względem prawnym, urbanistycznym oraz uzbrojenia terenu, postawił przed władzami Spółdzielni dylemat. Mogliśmy czekać na pieniądze z województwa, lub poszukać innego źródła finansowania. Tak zaczęła się współpraca z zakładami pracy, które w zamian za przydział mieszkaniowy dla swoich pracowników partycypowały w kosztach uzbrojenia terenu pod budownictwo mieszkaniowe. W latach 90-tych byliśmy pierwszą Spółdzielnią, która w Wielkopolsce zaczęła budować mieszkania lokatorskie przy pomocy kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Obecnie budujemy mieszkania w systemie deweloperskim.

Gratuluję olbrzymiego wyróżnienia jakim było odebranie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę…
Dziękuję bardzo. „Osoby odpowiedzialne w państwie uznały, że są powody dla których warto mnie wyróżnić tak zaszczytnym odznaczeniem i to jest dla mnie powód do dumy. Z pewnością nie dokonałbym w życiu tego co zostało dostrzeżone bez wsparcia i wyrozumiałości dla moich poczynań ze strony nie tylko najbliższej rodziny, ale także moich współpracowników w Spółdzielni i szerokiego grona społeczników poza nią. Bardzo wszystkim dziękuję za liczne głosy sympatii i gratulacje. Uważam, że to wyróżnienie jest także „ICH” zasługą, więc na równi ze mną powinni mieć powód do dumy.”

Jak wyglądają Państwa plany inwestycyjne na najbliższe lata?
Nasza Spółdzielnia od lat prowadzi inwestycje, zwiększając tym dostępność mieszkań na rynku mieszkaniowym. Obecnie budujemy mieszkania w systemie deweloperskim. W czerwcu tego roku ruszyliśmy z budową budynku wielorodzinnego, w którym powstanie łącznie 46 mieszkań o powierzchni użytkowej 51m2 – 77m2, 18 samodzielnych garaży, 31 komórek lokatorskich oraz naziemne miejsca postojowe. W budynku zlokalizowane będą windy, a z niektórych lokali rozpościerać się będzie spektakularny widok na panoramę Poznania. Różnorodność położenia lokali oraz funkcjonalny układ pomieszczeń pozwoli na dogodny wybór wymarzonego mieszkania i zadowoli nawet najbardziej wymagających. Inwestycja jest zaprojektowana w nowoczesnym stylu z dbałością o estetyczny wygląd elewacji i wygodę mieszkańców. Powstanie w dobrze skomunikowanej części Koziegłów, skąd jest łatwy dostęp do centrum Poznania (także komunikacją miejską), jak i terenów zielonych zlokalizowanych w Puszczy Zielonka. Planowany termin zakończenia budowy to listopad 2019 roku.

Jak Pan oceni zespół kadrowy SM im 23 Lutego?
Pracownicy naszej Spółdzielni są w większości pracownikami z wieloletnim stażem pracy, wielu z nich pracuje od początku działania Spółdzielni. Są kadrą wyspecjalizowaną w naszej specyficznej działalności. Wymaga ona stałego podnoszenia kwalifikacji i nieustannego śledzenia zmian zachodzących na przestrzeni ostatnich lat w prawie spółdzielczym. Ustawodawca nas nie oszczędza, zmieniając już prawie 30 razy zapisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych odkąd weszła ona w życie w 2001 roku. Konsekwencją tych zmian jest ciągłe doszkalanie naszych pracowników, ponieważ dążenie do kompleksowej i profesjonalnej obsługi naszych mieszkańców jest dla nas sprawą priorytetową. Jestem zadowolony z pracy moich pracowników. To dzięki ich zaangażowaniu i staraniom jesteśmy pozytywnie odbierani przez naszych członków i Spółdzielnia dobrze funkcjonuje.

(fot.1 – Ryszard Jaroniec)

(fot. 2 – Osiedle Leśne Północ)

(fot. 3 – Inwestycja Os. Leśne 1A)

(fot. 4 Koziegłowy Os. Leśne 16)

(fot. 5 Os. Eśnel 4A)

Wydania archiwalne