Najwyżej oceniany, najczęściej polecany – Otodom.pl

Gdzie najczęściej szukają nieruchomości potencjalni kupujący? Co jest dla nich najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o zakupie domu czy mieszkania? Czym płacą?

Na te i inne pytania odpowiada Badanie preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, wykonane przez Kantar TNS. W badaniu wzięło udział 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli lub inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat. Dane pochodzą z pięciu największych miast w Polsce.

Wyniki badania pokazały, że internetowe serwisy ogłoszeniowe zyskały bardzo na popularności wśród poszukujących ofert mieszkań i domów.

Zdecydowana większość kupujących skorzystała z któregoś z portali z ofertami nieruchomości (76%), natomiast ponad połowa badanych zakupiła za pośrednictwem któregoś z portali mieszkanie lub dom (59%). Badani najczęściej przeglądali oferty znajdujące się na portalu Otodom (49%). Około jedna trzecia badanych odwiedzających ten portal, kupiła za jego pośrednictwem swoje mieszkanie lub dom.

Podczas szukania nieruchomości do kupienia, zdecydowanie najważniejszymi kryteriami mającymi wpływ na podjęcie decyzji są cena, lokalizacja oraz powierzchnia mieszkania lub domu. W dalszej kolejności są to liczba pokoi, rozkład pomieszczeń oraz dogodna komunikacja. Marginalne znaczenie wydają się mieć takie czynniki jak ogrodzenie (osiedla zamknięte) oraz infrastruktura dla dzieci.

Zdecydowana większość respondentów (81%) deklaruje, że aby kupić mieszkanie lub dom wzięła kredyt. Przy czym nieco częściej na kredyt decydują się mieszkańcy Warszawy i Poznania oraz osoby w wieku 30 – 49 lat. Pozostała część (19%) nie zadłużyła się w tym celu. Najczęściej badani deklarują posiadanie wkładu własnego powyżej 30% całkowitego kosztu zakupu nieruchomości.

Mieszkańcy Warszawy nieco częściej niż pozostali badani wskazywali, że ich wkład własny w całkowity koszt zakupu mieszkania/ domu, wynosił powyżej 30%. Osoby młode (do 29 lat), częściej deklarowały udział wkładu własnego na niższym poziomie. Jest to zrozumiałe między innymi przez wzgląd na mniejszą liczbę przepracowanych lat.

Treść badania dostępna na blog.otodom.pl

Wydania archiwalne