Smart Kid Belt – bezpieczeństwo bez fotelika

Każdego roku na rynku pojawia się wiele nowych produktów, usług czy marek, związanych z rożnymi dziedzinami codziennego życia. W związku z realizacją kolejnej edycji programu Konsumencki Lider Jakości – Debiut Roku 2019, nasza Redakcja postanowiła tym razem przyjrzeć się bliżej alternatywnym rozwiązaniom, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci przewożonych na co dzień w samochodach osobowych.

Innowacyjny i nagrodzony

W myśl przepisów o Ruchu Drogowym, obowiązek dbania o bezpieczeństwo w czasie podróży dziecka spoczywa na osobie kierującej samochodem – najczęściej jest nią jego rodzic. Na rynku oprócz standardowych fotelików samochodowych czy podkładek dla dzieci starszych, pojawia się wiele nowinek i alternatywnych rozwiązań. Wybór jest tak ogromny, że często nie wiadomo na co się zdecydować. Kryteria jakimi kierowaliśmy się podczas wyboru najlepszego w naszej ocenie urządzenia, to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również funkcjonalność i jakość. Naszą szczególną uwagę przyciągnął szturmem wchodzący nie tylko na polski, ale też na zagraniczne rynki, innowacyjny system bezpieczeństwa Smart Kid Belt. Po dokładnej analizie Kapituła Programowa podjęła jednomyślną decyzję o przyznaniu systemowi Smart Kid Belt tytułu Konsumencki Lider Jakości – Debiut Roku 2019.

Jak to działa?

Smart Kid Belt to innowacyjne urządzenie przeznaczone dla dzieci w grupie wiekowej 4-12 lat oraz ważących od 15 do 36 kg. Według obowiązujących w Polsce przepisów, jedynym kryterium dopuszczającym przewożenie dziecka bez specjalnego fotelika czy podkładki, jest jego wzrost (od maja 2015 roku dolna granica wynosi 150 cm), a nie wiek. System Smart Kid Belt spełnia wymogi obowiązujących przepisów w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci, dopasowując ułożenie samochodowego pasa bezpieczeństwa do wzrostu dziecka. Urządzenie jest wpinane do tego ostatniego, dzięki czemu zapewnia prawidłowe ułożenie odcinka pasa biodrowego oraz odcinka barkowego do wzrostu dziecka. Ponadto skutecznie zmniejsza bezwładność ciała i minimalizuje niebezpieczne przeciążenia podczas nagłego hamowania pojazdu. Montaż urządzenia jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy zapiąć dziecko w pas samochodowy, do którego wpina się dolną klamrę Smart Kid Belt, a następnie dopasować długość urządzenia do wzrostu dziecka. Po jej ustawieniu należy wpiąć górną klamrę urządzenia w górną część pasa samochodowego i … dziecko może wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie podróżować. Smart Kid Belt można stosować we wszystkich rodzajach pojazdów wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, a więc nie tylko w samochodach osobowych, ale również w taksówkach czy autokarach. Jest przy tym najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie, ważącym zaledwie 120 g.

Z międzynarodowymi certyfikatami

Smart Kid Belt posiada certyfikat ECE 4404, który niczym nie różni się od certyfikatów standardowych fotelików czy podkładek. Urządzenie dysponuje również certyfikatami CMVSS213 oraz MVS 21, wydawanymi przez amerykański instytut badawczy (dzięki temu Smart Kid Belt może być używany w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie). Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, urządzenie przeszło szereg testów zderzeniowych w niezależnych instytutach badawczych, takich jak PIMOT czy Calspan. Raporty tych badań jednoznacznie potwierdzają rewelacyjne wyniki wytrzymałościowe (przeciążeniowe) – w Smart Kid Belt ich wartość wynosi aż 40G. Urządzenie zostało opatentowane w 130 krajach: warto podkreślić, iż posiada ono prawie wszystkie certyfikaty wymagane na świecie – europejski, amerykański, kanadyjski, arabski oraz azjatycki. Smart Kid Belt dysponuje wszystkimi niezbędnymi homologacjami. Jest dopuszczony do powszechnego użytku zgodnie z przepisami o Ruchu Drogowym (art. 39 Kodeksu Ruchu Drogowego, pkt. 3). Na szczególną uwagę, zasługuje fakt, iż innowacyjne urządzenie zostało zaprojektowane przez grupę inżynierów-rodziców. Są to ludzie posiadający wieloletnie doświadczenie w przewożeniu dzieci. Ich praca, wiedza oraz obserwacje rynku, pozwoliły na takie zaprojektowanie pasa Smart Kid Belt, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców zmęczonych stosowaniem standardowych fotelików samochodowych.

Smart Kid Belt – dlaczego warto zamontować?

Przed kupnem urządzenia, warto zadać sobie pytanie: skoro Smart Kid Belt posiada identyczne do fotelików certyfikaty i jest równie skuteczny, to po co coś zmieniać? Jednym z największych atutów przemawiających za wyborem Smart Kid Belt, jest jego kieszonkowy rozmiar. Urządzenie można łatwo schować w torebce czy plecaku. Co więcej, można je bez wysiłku przenieść z jednego samochodu do drugiego – w tym względzie korzystanie z taksówki czy wyjazd dziecka autokarem, nie będą już problemem. Warto również pamiętać o tym, iż nawet najdroższy i najnowocześniejszy fotelik nie będzie spełniał swoich funkcji bez prawidłowego dopasowania do samochodu lub dziecka. W przypadku urządzenia Smart Kid Belt, nie trzeba się tym martwić – pasuje ono do każdego typu samochodu, a dzięki innowacyjnej konstrukcji oraz możliwości regulacji, dostosowuje się do wzrostu i sylwetki dziecka. Regulacja urządzenia pozwala też na wieloletnie użytkowanie – Smart Kid Belt „rośnie” bowiem wraz z dzieckiem. Ponadto urządzenie doskonale sprawdzi się również w przypadku osób dorosłych, charakteryzujących się niskim wzrostem. Smart Kid Belt zapewnia ponadto wygodę, której nie oferują foteliki czy specjalne podkładki samochodowe. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również dla dzieci komfort i wygoda są bardzo istotne, szczególnie w kontekście dłuższej podróży. Wystarczy wyobrazić sobie taką eskapadę, w czasie której na tylnej kanapie samochodu przewozimy trójkę dzieci – każde z nich niezależnie od wzrostu i wieku siedzi w masywnym, zajmującym sporo miejsca foteliku lub na wspomnianej mało wygodnej podkładce … Taka podróż, jest na pewno męcząca, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Dzięki rozwiązaniom jakie zapewnia Smart Kid Belt, każdy mały pasażer ma wystarczającą ilość miejsca oraz swobodę ruchów, zachowując przy tym wszelkie standardy dotyczące bezpieczeństwa. Na zakończenie oceny urządzenia warto dodać, iż na jego stosowaniu zyska także tapicerka samochodowa: nie zostanie ona uszkodzona np. podczas nieprawidłowego lub nerwowego montażu fotelika.

(fot. 1 – Braxx)

(fot. 2 – Braxx)

 

(fot. 3 – Braxx)

Wydania archiwalne