BRÓDNO (W) CENTRUM

…to nie tylko nazwa nowej inwestycji Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” w Warszawie, to idea działania bródnowskich spółdzielców czyli stawianie spraw spółdzielczych na pierwszym miejscu. Praca kilku pokoleń doprowadziła Spółdzielnię do pozycji jednego z liderów polskiej spółdzielczości mieszkaniowej czego potwierdzeniem jest kolejny tytuł Dobra Spółdzielnia 2019!

Nowe rozdanie…

…pozycji w zestawieniu najlepszych miejsc do zamieszkania w stolicy. Prace związane z powstaniem drugiej linii metra są mocno zaawansowane. Wraz z jego powstaniem Targówek stanie się jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do życia w całej Warszawie. Idealnie w ten trend wpisuje się zatem najnowsza inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” czyli wspomniane już „Bródno Centrum”.

Swój własny kawałek świata…

Każdy wie, że ceny nieruchomości w Warszawie do niskich nie należą, co niestety przekreśla marzenia tysięcy ludzi o „własnym M”. Jednak spółdzielczość mieszkaniowa pokazuje nie po raz pierwszy, iż deweloperzy przy zachowaniu najwyższych standardów, nie są w stanie budować tak tanio. „Bródno Centrum” to połączenie nowoczesnej architektury, realnych cen i doskonałej lokalizacji. Inwestycja będzie składać się z dwóch budynków 9 i 7 kondygnacyjnych odpowiednio budynek A i budynek B oraz 1 kondygnacji podziemnej przeznaczonej dla miejsc postojowych i komórek. Na poziomie parteru zaprojektowano powierzchnie usługowe. Całość inwestycji będzie obejmowała 69 mieszkań i 10 lokali usługowych. Cechą charakterystyczną inwestycji będą duże powierzchnie balkonów i tarasów, od strony ulicy zabudowane elewacją szklaną. Jasne kolory elewacji, duże okna oraz elementy szkła w ostrych kształtach, nadadzą tej lokalizacji nowoczesnego charakteru. W ciekawy i wygodny sposób został zaprojektowany plac zabaw dla najmłodszych. Dla wszystkich mieszkań zaprojektowano komórki lokatorskie oraz miejsca postojowe. – Członkom Spółdzielni, którzy znają to miejsce nie trzeba uzasadniać, że lokalizacja nowej inwestycji to miejsce gdzie można komfortowo i wygodnie mieszkać. W bliskim otoczeniu inwestycji znajduje się Park Bródnowski, Pasaż handlowy-Kondratowicza, Szpital Bródnowski, bogata infrastruktura edukacyjno-oświatowa. Zatwierdzona realizacji II linii Metra to również mocny atut lokalizacyjny inwestycji. W niedalekim sąsiedztwie inwestycji przecinają się najważniejsze trasy dojazdowe linii autobusowych i tramwajowych dzielnicy, które zapewniają szybką komunikację z centrum i innymi dzielnicami miasta – mówi Krzysztof Szczurowski, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i wyborze wykonawcy prace się rozpoczęły. Rozpoczynają się od rozbiórki starego, niefunkcjonalnego[pawilonu i „przekładek” instalacji stanowiących uzbrojenie terenu. Niestety trafiamy na bardzo niekorzystne warunki, bowiem priorytetową budową w naszej dzielnicy jest budowa metra, której uciążliwości już wszyscy doświadczamy. Utrudniona będzie z pewnością realizacja naszej inwestycji, niestety liczymy się z tym, że będzie trwała dłużej – dodaje Prezes Szczurowski.

Spółdzielcza rodzina…

Nie każdy zna i rozumie idee spółdzielczości mieszkaniowej. Lansowane medialnie wspólnoty mieszkaniowe to najczęściej zbiór kilkunastu/kilkudziesięciu osób, które widząc sens i przewagę działania w grupie wspólnie jednoczą się w celu osiągnięcia efektu skali…tymczasem np.: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno” to zbiór ponad 26 tysięcy członków zarządzających wspólnie ponad milionem m2 powierzchni mieszkalnej. Te liczby działają na wyobraźnię, a tym bardziej dają Spółdzielni siłę. Tylko w roku 2018-tym SM „Bródno” na remonty i modernizację zasobów przeznaczyła ponad 30 milionów złotych, tylko w roku 2018-tym na prowadzonej działalności gospodarczej wypracowała blisko 8 milionów złotych przychodu – mówimy tu oczywiście o dochodach, w które nie wliczają się opłaty za mieszkania prywatne członków i lokatorów Spółdzielni. To pokazuje moc jaka drzemie w spółdzielniach – zwłaszcza jeśli mówimy o jednej z najlepszych i najrozsądniej zarządzanych spółdzielni mieszkaniowych w naszym kraju.

Nasze Bródno…

Od 1990 roku Spółdzielnia wydaje bezpłatny miesięcznik, początkowo pod nazwą „Aktualności Bródnowskie”, obecnie „Nasze Bródno”. Miesięcznik wydawany jest w nakładzie 7 500 egzemplarzy, dostępny w biurze Zarządu, administracjach Osiedli, placówkach oświatowo-kulturalnych. Większa część nakładu rozprowadzana jest po przez wyłożenie w budynkach mieszkalnych. Początkowo wydawnictwo miało charakter informatora o pracy Zarządu, Rady Nadzorczej, Osiedli i Rad Osiedli. Z roku na rok zyskuje jednak coraz więcej stałych czytelników, którzy zaczęli się dzielić z gazetą swoimi spostrzeżeniami, problemami, uwaga mi. Obecnie, oprócz informacji
o działalności Spółdzielni zamieszczane są artykuły o wydarzeniach w dzielnicy Targówek , okolicznościowe, wiersze i wspomnienia nadesłane przez czytelników, reklamy i ogłoszenia czy też prezentowane są nowości kinowe i wydawnicze. Oczywiście każdy z mieszkańców, po wcześniejszym umówieniu się, może również osobiście spotkać się z kierownictwem osiedla, członkami Zarządu czy Rady Nadzorczej w celu przedstawienia swoich pomysłów, refleksji czy też problemów.

Bródnowski wyróżnik…

Nim z pewnością jest jeden z filarów, na którym zbudowano Spółdzielnię Mieszkaniową „Bródno” czyli działalność oświatowo-kulturalna i społeczna, która prowadzona jest na rzadko spotykaną w Polsce skalę. Trzeba jednak powiedzieć, że mocnym fundamentem tej działalności jest baza czyli 9 placówek dedykowanych w tym celu na terenie całej Spółdzielni. Działalność kulturalno –oświatowa prowadzona jest w kilku lokalizacjach. Na Osiedlu Kondratowicza działa Spółdzielczy Dom Kultury „Lira”, Modelarnia Lotnicza i Klub Seniora „Uśmiech” (łączna baza to 838m2). Na Osiedlu Toruńska funkcjonują Klub „Junona” i Klub Seniora „Relaks” (łączna powierzchnia 440m2). Na Osiedlu Wysockiego prowadzone są Spółdzielczy Dom Kultury „Jowisz” i Klub Seniora (o łącznej powierzchni 770m2) zaś na Osiedlu „Podgrodzie” działalność skupia się w ramach Klubu „Podgrodzie” oraz Klubu Seniora „Podgrodzie” (tutaj łączna powierzchnia to 402m2).
W ramach działalności oświatowo – kulturalnej w klubach działają różnorodne, stałe sekcje zainteresowań, takie jak: nauka gry na instrumentach, zajęcia plastyczne, kursy języków obcych, zajęcia taneczne, gimnastyka rekreacyjna, aerobic, zumba, Akademia Kung –FU, zajęcia pilates, joga i judo, zajęcia akrobatyczne, tenis stołowy sekcja modelarska. W klubach prowadzona jest akcja „Zima i Lato w mieście”, kluby uczestniczą w organizowanym centralnie Festynie Bródnowskim, gdzie mogą zaprezentować swój dorobek. Placówki organizują także imprezy okolicznościowe i świąteczne dla ubogich i samotnych członków spółdzielni.
Niezależnie od działalności prowadzonej przez placówki oświatowo-kulturalne, również w Zarządzie prowadzona jest działalność oświatowo kulturalna, w ramach której realizowane są głównie imprezy otwarte – konkursy, festyny, turnieje sportowe, itp. adresowane do wszystkich członków spółdzielni. W roku 2018-tym głównymi imprezami były: Akcja „Zima w Mieście” w której uczestniczyło 553 dzieci, XII Wielkanocne Spotkania Dzieci i Młodzieży Targówka, XVIII wystawa i wernisaż prac artystów amatorów, VIII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego, Konkurs plastyczny pt. „Najważniejsze wydarzenia historyczne w okresie 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę”, Turniej Piłki Nożnej „Targówek 2018” im. Ryszarda Białobrzeskiego,
Festyn Bródnowski, akcja „Lato w mieście”, w której wzięło udział 738 dzieci, Spartakiada Seniorów na Targówku, Święto Weterana, Dzień Seniora, konkurs Recytatorski, Turniej Siatkówki, Impreza choinkowa dla dzieci specjalnej troski, choinka dla dzieci z osiedli wraz z paczkami świątecznymi, konkurs „Foto-Bródno” czy szereg otwartych warsztatów oświatowo-kulturalnych.
Tylko w roku 2018-tym na działalność oświatowo-kulturalną i społeczną adresowaną w stronę członków SM „Bródno” wydano blisko 2,4 miliona złotych.

Silny fundament…

Mowa tu oczywiście o finansowych podstawach działalności Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. Szerokie spektrum aktywności począwszy od imponujących nakładów remontowo – modernizacyjnych poprzez ciągłość działań inwestycyjnych, aż na jednej z najbogatszych ofert oświatowo-kulturalnej kończąc, nie byłyby możliwe gdyby nie „silne finanse”. Tylko z działalności gospodarczej w roku 2018-tym Spółdzielnia wypracowała zysk blisko 8 milionów złotych, od roku 2012-go regularnie maleje współczynnik zaległości czynszowych – jeden z ważniejszych wskaźników gospodarczych w spółdzielczości mieszkaniowej, każda z inwestycji mieszkaniowych SM „Bródno” witana jest entuzjastycznie przez rynek z dwóch powodów: po pierwsze są zdecydowanie tańsze niż inwestycje deweloperskie, po drugie Spółdzielnia „buduje jak dla siebie” ponieważ ma nadzieje, iż po sprzedaży rynkowej mieszkań będzie dalej zarządzać budynkiem stąd dbałość o każdy szczegół oddawanych inwestycji. SM „Bródno” od ponad 40 lat buduje „lepsze jutro” na prawym brzegu Wisły.

(fot. 1 – SM Bródno)

(fot. 2 – SM Bródno)

(fot. 3 – SM Bródno)

(fot. 4 – SM Bródno)

(fot. 5 – SM Bródno Centrum)

Wydania archiwalne