Stawiamy na pracowników

Polinova Polska to uznany producent mebli tapicerowanych z Wągrowca. Firma cieszy się w regionie sławą atrakcyjnego miejsca pracy. Świetna organizacja zatrudnienia została w tym roku doceniona także w skali całego kraju: Spółce został przyznany tytuł Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2019.

Imponujący rozwój

Polinova Polska należy do Grupy POLIPOL i specjalizuje się w produkcji mebli pokrytych naturalnymi skórami. Wysoka jakość asortymentu pozwoliła osiągnąć znaczącą pozycję na rynku, czego efektem była budowa i otwarcie w 2015 roku nowego zakładu w dogodnej lokalizacji mieszczącej się przy obwodnicy miasta. Wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt dwie hale produkcyjne o powierzchni 50 tys. m² pozwoliły na zwiększenie zatrudnienia do 1200 osób, a zarazem na osiągnięcie wysokich standardów jakości w produkcji mebli tapicerowanych naturalną skórą, w kolekcji POLINOVA i HUKLA. Dbałość o szczegóły w każdym zakresie działalności – od produkcji po stworzenie atrakcyjnego miejsca pracy – przyświeca Zarządowi Spółki przez cały czas.

HR na miarę XXI wieku

Spółka może pochwalić się realizacją założeń w obrębie HR, jakie są udziałem nie tylko najlepszych w branży, ale przodujących w organizacji pracy w ujęciu ogólnym. Osoby szukające zatrudnienia w najbardziej poszukiwanych specjalnościach – tapicera i szwaczki – mogą liczyć na wysoką premię powitalną … krótko po rozpoczęciu pracy i potwierdzeniu swoich umiejetności. Pozostałe benefity także potwierdzają zorientowanie na HR najwyższej jakości, a są nimi: dofinansowanie dojazdów do pracy (do 30 km), wczasy „pod gruszą”, premie świąteczne, możliwość udzielenia pożyczek na preferencyjnych warunkach, lekarz zakładowy czy dostępność programu MultiSport. Przewidujący pracodawca, jakim niewątpliwie jest Polinova Polska, przykłada wagę do wyszkolenia i napływu kadr. Uczniowie przyuczani do zawodu tapicera mają szansę na wynagrodzenie w o wiele wyższej wysokości, niż ustalone ustawowo. Spółka opłaca też egzamin na czeladnika oraz szereg innych udogodnień, jak naukę niemieckiego, praktyki u naszego zachodniego sąsiada, a także gwarantuje późniejsze zatrudnienie.

Firma nie zapomina też o szkoleniu osób, które są już z nią związane. Tylko w 2017 roku zorganizowano 150 osoboszkoleń o bardzo szerokim wachlarzu tematycznym – od zagadnień IT, poprzez logistykę, zarządzanie magazynem, a na zagadnieniach z prawa pracy kończąc. Szkolenia są cały czas kontynuowane.

Dużą nowością, a zarazem czynnikiem w olbrzymim stopniu wyróżniającym spółkę Polinova Polska jest zapewnienie możliwości przystąpienia do Pracowniczego Planu Emerytalnego już po trzech latach zatrudnienia. Ta dodatkowa forma oszczędzania na przyszłą emeryturę opłacana jest w całości przez pracodawcę!

Idealną klamrą spinającą filozofię wielkopolskiej firmy w zakresie HR mogą być słowa Prezesa Sławomira Mątewskiego: – To właśnie energia i pasja pracowników sprawiają, że wyroby Polinova Polska doceniane są przez najbardziej wymagających klientów. Promujemy swobodną atmosferę pracy, gdzie wszyscy służą sobie pomocą. Dbamy o pomyślne łączenie życia zawodowego i rodzinnego. Pracujemy w nowoczesnym zakładzie, z klimatyzowaną halą produkcyjną, co istotnie wpływa na komfort pracy. Wyznajemy takie wartości jak wzajemne zaufanie, szacunek i praca zespołowa.

(fot.1 – Prezes Sławomir Mątewski)

Wydania archiwalne