Szeroko otwarci dla wszystkich najemców

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o., funkcjonujące od 1997 roku, buduje mieszkania w budynkach wielorodzinnych realizując je w standardzie „pod klucz”, czyli w pełni wykończone i wyposażone. Spółka oferując ich eksploatację na zasadach najmu, stara się spełniać bieżące oczekiwania najemców z różnych grup społecznych. Szeroka oferta Toruńskiego TBS skierowana jest bowiem zarówno do osób młodych, rodzin z dziećmi, a także do starszych i niepełnosprawnych. W ubiegłym roku Spółka otrzymała tytuły „Inwestycja Roku” oraz „Fair Play”, w 2020 zaś obroniła pozycję wicelidera w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego, organizowanym corocznie przez redakcję „Strefy Gospodarki”.

Z nowymi inwestycjami

Toruńskie TBS dysponuje obecnie 82 budynkami z 2039 mieszkaniami, 85 garażami oraz 49 lokalami użytkowymi, Zasoby są zlokalizowane w Toruniu, a także Lubiczu Dolnym i Chełmży. W bieżącym roku Spółka planuje realizację kolejnych inwestycji. – Jesteśmy w trakcie budowy dwóch budynków z mieszkaniami komunalnymi na Osiedlu Glinki, kolejne dwa budynki ze 125 mieszkaniami czekają na rozpoczęcie realizacji – wylicza Beata Żółtowska Prezes Zarządu Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. – W czerwcu oddane zostały do użytku pierwsze dwa budynki z planowanych czterech, z mieszkaniami dla seniorów. Mieszkania te mają charakter lokali komunalnych, gdzie wszystkie mieszkania są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Rozkład mieszkań i klatki schodowe są specjalnie dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a windy w każdej klatce schodowej umożliwiają poruszanie się w każdej części budynku. Do każdego mieszkania przypisana jest komórka lokatorska. W budynkach mieszkania znajdują się na pierwszym i drugim piętrze, na parterze natomiast: klub seniora, dzienny dom pobytu i pomieszczenia dla pracowników MOPR-u wspierających seniorów. Dodatkowo na parterze usytuowane jest mieszkanie dla opiekunów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy będą pomagać mieszkańcom. Budowa kolejnych budynków tego typu rozpocznie się w połowie roku. Kompleks czterech budynków wejdzie w skład nowo powstałego i dobrze skomunikowanego z resztą miasta osiedla Jar. W pobliżu jest duży supermarket i budynek z kompleksem lokali użytkowych, budowany jest kościół, a w bliskim sąsiedztwie znajdują się tereny leśne atrakcyjnie zagospodarowane przez miasto w ramach pozyskanych funduszy z UE. W planach Spółki jest również budowa kolejnych mieszkań z partycypacją osób fizycznych – w Lubiczu Dolnym przybędzie 12 nowych lokali. Ponadto przygotowywana jest dokumentacja na kolejne tereny inwestycyjne, obejmująca m.in. Osiedle Mieszkaniowe Glinki etap II (547 mieszkań), Osiedle Mieszkaniowe Pod Dębową Górą (ok. 220 mieszkań), oraz ul. Rolniczą 5 i 7 (72 mieszkania).

Lokale z dofinansowaniem

Od 2013 roku Spółka realizuje budowę mieszkań na najem z możliwością ich wykupu, przeznaczone dla osób średniozamożnych, które zazwyczaj nie są w stanie zaciągać kredytu długoterminowego na mieszkanie własnościowe. Od 2014 roku realizowana jest budowa mieszkań komunalnych dla Gminy Miasta Toruń z udziałem dofinansowania z Funduszu Dopłat w wysokości 45% kosztu budowy. Lokale te przeznaczone są głównie dla najemców mieszkań z zasobu komunalnego regularnie opłacających czynsz, a także dla osób o niskich dochodach starających się o mieszkanie w gminie, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, w celu poprawy warunków mieszkaniowych lub dostosowania do ich potrzeb. W nowo budowanych budynkach nie ma barier architektonicznych i są zamontowane windy. Istnieje także możliwość dostosowania rozkładu mieszkania do potrzeb osoby na wózku. W planach jest realizacja mieszkań o większej liczbie pokoi, z myślą o rodzinach z dziećmi. Ich budowa będzie się odbywała w oparciu o finansowanie zwrotne, czyli preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Spółka współpracuje z Biurem Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Torunia, realizując politykę mieszkaniową Gminy Miasta Toruń. W planach jest zakończenie budowy nowego osiedla GLINKI, złożonego z kompleksu siedmiu budynków. Atutem nowego kompleksu będzie duża liczba miejsc postojowych dla mieszkańców, wydzielone miejsca zabaw dla dzieci, lokale użytkowe z usługami dla mieszkańców, w tym administracja osiedla, atrakcyjnie zagospodarowane tereny zielone oraz otoczenie lasu. Spółka buduje ponadto w innej części Torunia, na osiedlu Jar. Wybudowano już 12 budynków z 427 mieszkaniami. W każdym budynku są windy, hale garażowe z miejscami postojowymi dla wszystkich najemców mieszkań lub garaże indywidualne oraz komórki lokatorskie i pomieszczenia wspólne, takie jak wózkownie i suszarnie, z których mieszkańcy chętnie korzystają. Mieszkania te, wraz z miejscem w hali garażowej, najemcy będą mogli wykupić po 5 latach od podpisania umowy najmu.

Ekologia z ekonomią

Jednym z priorytetów działalności Toruńskiego TBS, jest realizacja inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego. W 2020 roku Spółka skorzysta z możliwości zwrotu części poniesionych nakładów na termomodernizację budynku przy ul. Lubickiej 45 a-d, poprzez sprzedaż świadectw efektywności energetycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Ponadto zostanie również złożony wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej planowanej dla kilkunastu budynków. Wyróżnikiem proekologicznego nastawienia Toruńskiego TBS są też rozwiązania przyjazne dla środowiska, np. wymiana pieców dwufunkcyjnych na nowoczesne kotły grzewcze, emitujące mniejszą ilość dwutlenku węgla do atmosfery, lub gdzie jest to możliwe, przyłączanie budynków do sieci miejskiej. Pierwszym krokiem w tym kierunku było uzyskanie w 2018 roku dotacji z programu KAWKA na wymianę ogrzewania przy ul. Podgórskiej 14b, gdzie zlikwidowano piece kaflowe zastępując je nowoczesnymi piecami akumulacyjnymi.
Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego angażuje się w działania związane ze społecznością lokalną wspierając lokalne inicjatywy, takie jak np. festyny osiedlowe, wsparcie studenckiego czasopisma czy drużyny hokeja na trawie. Bierze też udział w inicjatywach organizowanych przez miasto Toruń. TTBS dba o bieżącą promocję swoich działań: każde zasiedlenie budynku jest opisywane w mediach lokalnych.

Inwestycja Roku i Fair Play

Wszechstronna aktywność Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zauważana i nagradzana. W 2019 roku Spółka otrzymała tytuł „Inwestycja Roku”, za budynki przy ul. Poznańskiej 294c oraz tytuł „Fair Play” stanowiący potwierdzenie rzetelności i uczciwości w kontaktach z klientem. Rok wcześniej Toruńskie TBS zostało wyróżnione prestiżowym Diamentem za całokształt swojej działalności, w konkursie European Quality Certificate. Z kolei uhonorowaniem działań związanych z gospodarowaniem powierzonymi zasobami, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiego poziomu zarządzania w zakresie profesjonalizmu, jakości, bezpieczeństwa i wiarygodności gospodarczej, był przyznany w 2015 roku tytuł Lidera Zarządzania Nieruchomościami. Budownictwo mieszkaniowe realizowane przez TTBS zostało również docenione w największym ogólnopolskim konkursie „Jakość Roku” organizowanym przez Fundację Qualitas. W jego dwóch kolejnych edycjach (2013 i 2014 r.), Spółka została wyróżniona tytułem „Jakość Roku” w kategorii usługa, za budowę mieszkań na zasadach najmu.

 

(Fot. 1 – fot. Sławomir Kowalski)

(Fot. 2 – fot. Sławomir Kowalski)

(Fot. 3 – fot. Sławomir Kowalski)

Wydania archiwalne