Medisept – prawdziwa dezynfekcja

Pandemia koronawirusa sprawiła, że popyt na środki do dezynfekcji gwałtownie wzrósł. Wśród ogromnej ilości nowych produktów tej kategorii, na rynku pojawiła się także marka IYO, nagrodzona tytułem Konsumencki Lider Jakości – Debiut Roku 2020. Z Przemysławem Śnieżyńskim prezesem Medisept, właścicielem marki IYO rozmawia Karolina Mendrela:

1. Panie Prezesie, nagradzając markę IYO szczególną uwagę zwróciliśmy na jakość oraz bezpieczeństwo Państwa produktów. Medisept jest też jednym z nielicznych producentów, który swoje preparaty biobójcze oferuje w standardzie medycznym. Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom co ten termin oznacza i dlaczego to tak istotne?

Preparaty dezynfekcyjne to środki podlegające pod ustawę o produktach biobójczych. Muszą być one przebadane na skuteczność bójczą wobec mikroorganizmów chorobotwórczych, deklarowanych przez producenta na etykiecie np. bakterii, wirusów, grzybów, prątków gruźlicy. Skuteczność bójcza tych produktów i ich zgodność z aktualnymi normami jest potwierdzana badaniami mikrobiologicznymi wykonywanymi w akredytowanych laboratoriach. Produkowane przez nas preparaty do dezynfekcji o działaniu bójczym eliminują 99,999% bakterii oraz 99,99% wirusów i grzybów. To właśnie te liczby po przecinku decydują o ich skuteczności. Każdy produkt Medisept zanim zostanie dopuszczony do obrotu jest testowany laboratoryjnie. Nasze procedury weryfikujące zapewniają wytworzenie możliwie najbardziej bezpiecznego i skutecznego preparatu, który służy do odkażania narzędzi chirurgicznych, przestrzeni sal operacyjnych, itp. Według tych samych standardów jakościowych ISO 13485 dla wyrobów medycznych, wytwarzamy produkty dezynfekcyjne trafiające do odbiorcy indywidualnego. Pod względem parametrów skuteczności niczym nie ustępują one środkom dla placówek służby zdrowia. Nasze produkty mają certyfikaty z badań dermatologicznych gwarantujące bezpieczeństwo dla skóry oraz z badań tolerancji materiałowej, co zapewnia, że nie uszkodzą powierzchni i przedmiotów, z którymi mają kontakt. Niezwykle zaawansowana standaryzacja procesów produkcyjnych gwarantuje identycznie wysoką jakość każdej partii preparatów Medisept.

2. Chciałabym też poruszyć z Panem temat ustawy, która znacząco uprościła rejestrację produktów biobójczych. Co Pan o tym sądzi i czy rzeczywiście było to działanie potrzebne?

Zawieszenie rygorystycznych przepisów dotyczących sposobu rejestracji środków wirusobójczych wytwarzanych na rynek konsumencki wprowadzono, by zapobiec ich niedoborom na początku pandemii. Zniesiono obowiązek stosowania do ich produkcji wyłącznie certyfikowanych surowców, co oznacza, że można obecnie wykorzystywać alkohol o przeznaczeniu przemysłowym, a nie farmaceutycznym. Celem zniesienia barier legislacyjnych i wymogów jakościowych było zwiększenie podaży preparatów dezynfekcyjnych. Wiele firm spoza branży postanowiło wykorzystać łagodniejsze procedury, by wprowadzić do swojego asortymentu środki wirusobójcze. Według danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych od stycznia zarejestrowano w Polsce 2187 nowych produktów biobójczych do dezynfekcji, a tylko w lipcu było ich 221. O ile takie decyzje były potrzebne na początku pandemii, dziś w obliczu ogromnej nadpodaży tych preparatów, powinniśmy ponownie postawić na ich jakość. Mam nadzieję, że rynek będzie się powoli porządkował i pozostaną na nim poważne firmy, które będą chciały inwestować w badania i rozwój. A klienci będą świadomie sięgać po środki dezynfekcyjne o jakości gwarantowanej certyfikatami i badaniami mikrobiologicznymi, opracowywane latami, a nie w trzy dni.

3. Społeczeństwo jest już zmęczone obostrzeniami i chciałoby wrócić do tzw. ,,normalności”. Czy sądzi Pan, że jest to możliwe i jak do tej normalności wrócić w bezpieczny sposób?

COVID-19 zmienił wiele naszych przyzwyczajeń i nauczył nowych nawyków, z których duża część prawdopodobnie zostanie z nami na zawsze. Wcześniej dezynfekcja według statystycznego Polaka była zarezerwowana dla sterylnych wnętrz sal operacyjnych, teraz wiele osób ma stale pod ręką preparat do odkażania. Co prawda wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jedynie produkty antywirusowe (w odróżnieniu od popularnych żeli antybakteryjnych) są skutecznym środkiem w walce z koronawirusem, ale świadomość tych zagadnień stopniowo się zwiększa. Nasza normalność zmieni się na stałe, zanim powstanie właściwa szczepionka i społeczeństwo nabierze pewnej odporności jedynym sposobem zabezpieczenia się jest profilaktyka, przestrzeganie zasad higieny. Epidemie będą pojawiać się i zanikać, bakterie będą uodparniać się na poszczególne rodzaje antybiotyków, a my musimy przyzwyczaić do nowych reguł. W pewnych okresach będziemy funkcjonować w miejscach publicznych wyłącznie w maseczkach. Bo maseczki, jeśli są dobrej jakości mogą dawać ochronę nawet do 95 proc. Każdy z nas będzie miał pod ręką profesjonalny środek dezynfekujący, by po wyjściu z komunikacji, czy sklepu móc dokładnie zdezynfekować dłonie. Nie powinniśmy tego demonizować, a iść raczej w stronę edukowania ludzi. Przy zachowaniu odpowiednich procedur nawet imprezy masowe mogą odbywać się normalnie.

4. Medisept to największy polski producent środków do dezynfekcji. W swoim biznesie kierują się Państwo odpowiedzialnością społeczną, angażujecie się również w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także w pomoc lokalnej społeczności. Proszę przybliżyć na czym ta pomoc polega.

W naszej codziennej pracy ściśle współdziałamy ze służbą zdrowia. Kiedy w kwietniu w związku z epidemią koronawirusa pojawiły się dramatyczne apele lokalnych szpitali z prośbą o pomoc, nie mogliśmy odmówić. Wsparcie otrzymało wiele szpitali, między innymi lubelskie szpitale kliniczne przy ul. Jaczewskiego i Staszica, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Szpital w Świdniku, a także jednoimienny szpital zakaźny w Puławach i stacja pogotowia ratunkowego. Przekazaliśmy profesjonalne medyczne środki dezynfekujące do rąk oraz duże ilości płynów do dezynfekcji powierzchni. Sfinansowaliśmy zakup niezbędnego sprzętu ochronnego, lamp UV, profesjonalnych środków i sprzętu czystości oraz brakującego wyposażenia sal chorych. Również Wojewódzka Komenda Policji w Lublinie otrzymała od nas środki do dezynfekcji osobistej. Wsparliśmy także kilkanaście Domów Pomocy Społecznej z województwa lubelskiego i pomorskiego, przekazując oprócz środków do profesjonalnej dezynfekcji również opracowane przez nas instrukcje postępowania i standardy higieny. Zapewniliśmy pomoc tym placówkom, przekazując profesjonalne środki medyczne do dezynfekcji rąk oraz płyny do dezynfekcji powierzchni.

Stale odpowiadamy na apele pojedynczych organizacji, które potrzebują pomocy i środków do dezynfekcji. Wspieramy lokalne drużyny sportowe i udzielamy eksperckich porad dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego na przykład podczas organizacji imprez sportowych. Stale prowadzimy akcje edukacyjne, budujące ogólnospołeczną świadomość i pomagamy firmom przy tworzeniu procedur i zabezpieczaniu miejsc pracy.

(fot. 1 – IYO, płyn do dezynfekcji powierzchni)

(fot. 2 – IYO, spray do dezynfekcji rąk)

(fot. 3 – IYO, żel do dezynfekcji rąk)

(fot. 4 – IYO, spray do dezynfekcji powierzchni 500ml)

Wydania archiwalne