Wybieraj oleje najwyższej jakości

Polskie rolnictwo dynamicznie się rozwija. W poszczególnych regionach kraju działają gospodarstwa zajmujące się różnymi segmentami produkcji rolniczej. Maszyną, bez której wciąż trudno sobie wyobrazić pracę na roli, jest traktor. Aby zapewnić mu długą żywotność, warto stosować olej najwyższej jakości. Odpowiedzią na wymagania współczesnych rolników jest linia AGROL spółki LOTOS Oil – jednego z wiodących producentów produktów dla sektora rolniczego.

Budowa ciągnika rolniczego zmieniała się wraz z postępem technologicznym. Z maszyny o prostej konstrukcji i przeznaczeniu, traktor stał się urządzeniem wielofunkcyjnym o wysokim poziomie zaawansowania konstrukcyjnego. Wraz z unowocześnianiem maszyn, zmieniały się wymagania dotyczące ich eksploatacji, również w zakresie doboru środków smarnych. Z inicjatywy spółki LOTOS Oil, która jest jednym z wiodących producentów produktów dedykowanych dla sektora rolniczego, powstała linia AGROL. LOTOS Oil dostosowała swoje portfolio do potrzeb rolników. Szczególny nacisk kładzie na jakość produktów. Bezawaryjność układów działających przy pomocy środków smarnych jest kluczowym elementem w prowadzeniu biznesu rolniczego. Wychodząc naprzeciw postulatom użytkowników ciągników rolniczych, spółka przygotowała własną ofertę olejów wielofunkcyjnych typu STOU (Super Tractor Oil Universal) i UTTO (Universal Tractor Transmission Oil). Produkty AGROL STOU PLUS SAE 10W30 i AGROL STOU PLUS SAE 10W40 znajdują zastosowanie w układach smarowania silnika i zblokowanego układu hydrauliczno-przekładniowego, najczęściej z „mokrymi” hamulcami. Oferta olejów typu STOU jest doskonałym rozwiązaniem mającym na celu optymalizację kosztów eksploatacji ciągników rolniczych, gwarantującym przy okazji wygodę i komfort przy potencjalnych remontach mechanizmów.

Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków smarnych AGROL UTTO SAE 10W-30 oraz AGROL U, które przeznaczone są do układu smarowania zblokowanego układu hydrauliczno-przekładniowego również tam gdzie występują „mokre” hamulce. Użytkowników maszyn rolniczych może zastanawiać, w jaki sposób jeden olej spełnia swoją funkcję w kilku różnych układach. Jest to możliwe dzięki spełnieniu restrykcyjnych kryteriów jakościowych i lepkościowych (innych niż klasyfikacja SAE) narzucanych przez producentów poszczególnych jednostek. Dodatkowe testy olejów STOU i UTTO wynikają z konieczności weryfikacji ich wytrzymałości w układach napędowych, przekładniowych i hydraulicznych. Badania potwierdzają, że dzięki spełnianiu wymagań jakościowych zgodnych z ISO-L-HM, ISO-L-HV oraz dodatkowych norm producentów pomp i silników, można bez ryzyka stosować te oleje w układach hydraulicznych i w przekładniach – tam, gdzie wymagana jest specyfikacja API-GL-4.

Co w przypadku, gdy użytkownik danej maszyny rolniczej decyduje się na inny dobór środków smarnych, na przykład oleju silnikowego? W ofercie LOTOS Oil znajdują się produkty dedykowane stricte dla tego układu. Wybór właściwego oleju silnikowego uzależniony jest od wymagań producentów. Powinien być zgodny z ich zaleceniami co do jakości oraz lepkości. Zmieniające się sugestie dotyczące stosowania odpowiednich środków smarnych widoczne są szczególnie na przykładzie jednostek napędowych, gdzie jeszcze 15-20 lat temu prym wiodły oleje mineralne niskich klas jakościowych. Obecnie stosowane oleje mineralne, syntetycznie i półsyntetyczne muszą gwarantować najwyższy poziom kultury pracy jednostki napędowej (poprzez zapobieganie powstawania osadów i nagarów oraz zużyciu smarowanych elementów). Właśnie dlatego powstała linia produktów TURDUS POWERTEC, której domeną są wysoce zaawansowane technologicznie oleje silnikowe, przeznaczone głównie do smarowania wysoko obciążonych silników diesla zarówno bez, jak i z turbodoładowaniem.

Dobór oleju zawsze jest kwestią indywidualną i powinien opierać się na zaleceniach producentów. Co zrobić, jeśli nie mamy w tym temacie wiedzy? Możemy zgłosić się do Doradców Technicznych lub Technologów z serwisu olejowego LOTOS Oil. Poza tym, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach poprawnej eksploatacji. Ze względu na specyfikę pracy maszyn rolniczych (zapylenie, skrajne temperatury) istotną kwestią jest kontrola interwałów wymian środków smarnych oraz ich prawidłowa filtracja. Im cięższe warunki, w jakich pracuje sprzęt, tym szybsze jest ryzyko zużycia oleju. Tylko regularna kontrola i dbanie o higienę pracy maszyny gwarantuje jej długotrwałą żywotność.

(fot. 1 – Lotos Oil – Agrol)

Wydania archiwalne