BRÓDNOWSKI LIDER DZIESIĘCIOLECIA!

Mowa oczywiście o Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, od lat jednej z najlepiej zarządzanych spółdzielni mieszkaniowych w naszym kraju, której z okazji X-lecia programu Dobra Spółdzielnia przyznany został tytuł Dobra Spółdzielnia – Lider X-lecia.

Rozmowa z władzami Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” w Warszawie – Prezesem Sławomirem Antonikiem, Zastępcą Prezesa ds. Techniczych Dariuszem Wronowskim oraz Zastępcą Prezesa ds. Ekonomiczno-Finansowych Cezarym Sierpińskim.

Grand Prix Lider X Lecia 2011 – 2020 – jak ważne jest dla Państwa to wyróżnienie?

Sławomir Antonik: Każda nagroda dla przedsiębiorstwa jest ważna, jednak szczególnie tak prestiżowa, jak Grand Prix Lider X-Lecia 2011 – 2020. Jest ona o tyle istotna, że na taką ocenę ostatnich dziesięciu lat pracy składa się wiele czynników. Są to między innymi: należyte wykonywanie swoich obowiązków przez pracowników, jak również zaangażowanie działaczy samorządowych i właściwa współpraca z organami Spółdzielni. Satysfakcja jest tym większa, że Spółdzielnia osiąga dobre wyniki finansowe, prowadzi działalność inwestycyjną, nie zaciąga kredytów. Są to efekty rozsądnej polityki finansowej, remontowej i inwestycyjnej Spółdzielni, które zostały dostrzeżone i docenione tą nagrodą.

Jakie było te minione 10 lat z perspektywy SM Bródno? Czy udało się zrealizować wszystkie plany?

Dariusz Wronowski: Z mojej strony będę oczywiście chwalił ostatnie zrealizowane inwestycje: „Różopol – Bródno”, „Nowe Bródno”, ale także aktualnie prowadzoną „Bródno Centrum”, która powstaje przy ulicy Kondratowicza. Nie sposób jednak nie docenić prowadzonych jednocześnie trzech programów „Planu modernizacji zasobów finansowanego z funduszu zasobowego”, „Planu remontów zasobów finansowanego z Centralnego Funduszu Remontowego” oraz „Planu budowy ogólnodostępnych miejsc postojowych”. Plany te porównywalne mogą być chyba tylko z realizowaną przed laty termomodernizacją.

Plany sporządzone na podstawie uzgodnień z Radami Osiedli i z Administracjami Osiedli z lat 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 obejmowały m.in.: budowę altan śmieciowych, budowę monitoringu osiedlowego, modernizację placów zabaw, pawilonów handlowo – usługowych i lokali usługowych, budowę dojazdów dla służb ratunkowych – dostosowanie budynków do wymogów ppoż. W tych samych latach realizowane były również Plany finansowane z Centralnego Funduszu Remontowego takie jak: remont elewacji oraz likwidację alg i naprawy elewacji z malowaniem, dostosowanie budynków do wymogów ppoż. Od 2011 roku walczymy z problemem deficytu miejsc postojowych i w tym temacie również wiele już udało się osiągnąć.

Na jakim etapie jest inwestycja „Bródno Centrum”, kilka słów o niej?

Dariusz Wronowski: „Bródno Centrum” powstaje w lokalizacji przy ulicy Kondratowicza, w bliskim otoczeniu Parku Bródnowskiego oraz w pobliżu realizowanej II linii metra. Jest to zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z lokalami usługowymi w parterze i garażem podziemnym. Składa się ona z dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych, o ogólnej liczbie 69 mieszkań i 10 lokali usługowych. Inwestycję zaprojektowała Pracownia Projektowa – Foris Architekci Adam Mazurkiewicz, Generalnym Wykonawcą Inwestycji jest Firma: PU-P „TELKA” Sp. z o.o. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest pod koniec 2021 roku. Na dzień dzisiejszy trwają jeszcze roboty stanu surowego. Jednocześnie trwają roboty murowe, rozpoczęły się również roboty instalacyjne sanitarne i elektryczne. W związku z niesłabnącym zainteresowaniem Członków Spółdzielni dotyczącym dalszej działalności inwestycyjnej, rozpoczęliśmy badanie potrzeb mieszkaniowych. Analiza posłuży Spółdzielni do podejmowania dalszych działań w zakresie działalności inwestycyjnej. Ze swojej strony będę oczywiście namawiał do jej kontynuacji.

Ostatnie dziesięciolecie to też okres chyba największych w historii zmian w prawie spółdzielczym … jak bardzo ta kwestia utrudniała Wam pracę?

Sławomir Antonik: Nasz ustawodawca nie rozpieszczał spółdzielni mieszkaniowych w ostatnim dziesięcioleciu. Należy zauważyć, że każda zmiana ustawy wymusza na spółdzielniach dostosowanie aktów wewnętrznych, poczynając od Statutu, a kończąc na regulaminach. Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o zmianie sprzed tego okresu, która miała kolosalny wpływ na funkcjonowanie spółdzielni w latach kolejnych, mam na myśli zmianę Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w 2007 r. Odniosę się tylko do jednej z wprowadzonych zmian, którą była „likwidacja” Zebrania Przedstawicieli. Zmiana ta wymagała ogromnego wysiłku i pracy, która musiała być włożona właśnie w dostosowanie wewnętrznych aktów prawnych, wprowadziła również duże zmiany organizacyjne. Po latach mogę powiedzieć, że mamy dopracowany harmonogram działań związanych z organizacją Walnego Zgromadzenia, jednak proszę sobie wyobrazić jak wielkie jest to przedsięwzięcie przy założeniu, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno” zrzesza na dzień dzisiejszy ponad 26000 Członków. W tym miejscu odniosę się do kolejnej zmiany, która wiąże się bezpośrednio z członkami Spółdzielni, a mianowicie ze zmianą usm z dnia 20.07.2017 r. Zmiana ta wprowadziła całkowicie nowy model członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych. Z dniem 9 września 2017 r. posiadacze lokatorskich i własnościowych praw do lokali stali się z mocy ustawy członkami spółdzielni, nie musieli już wnosić udziałów, wpisowego, ani składać deklaracji członkowskiej. I ponownie w tym miejscu muszę zwrócić uwagę na ogrom pracy, jaki został wręcz narzucony na barki spółdzielni mieszkaniowych, w tym szczególnie na tak duże jaką jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno”. Na mocy tej ustawy Spółdzielnia przyjęła poczet Członków 6626 osób, co wiązało się z godzinami pracy pracowników poświęconych na uzupełnienie rejestru Członków, akt członkowskich. Praca ta została wykonana, co też mam nadzieję, że jest pozytywnie oceniane przez naszych Członków.

Udało się „obronić” działalność społeczno – kulturalną. Wiele spółdzielni z niej zrezygnowało – jak Pan myśli dlaczego?

Sławomir Antonik: Odpowiedź na pytanie – dlaczego wiele spółdzielni rezygnuje z prowadzenia działalności kulturalno–oświatowej jest dla mnie o tyle trudna, że w Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” stanowi ona bardzo istotny element działalności. Sądzę, że w wielu Spółdzielniach decyzje o rezygnacji z działalności kulturalno-oświatowej wynikają niestety z tego, że sens prowadzenia przez spółdzielnię takiej działalności oceniany jest wyłącznie przez pryzmat kosztów jej prowadzenia. Moim zdaniem działalność społeczno-kulturalna to wkład Spółdzielni w budowanie relacji międzyludzkich w ramach społeczności lokalnej, rozwijanie prawidłowych stosunków sąsiedzkich. Kontakty nawiązane np. przy wspólnych zajęciach taneczno-ruchowych, gimnastyce, śpiewaniu, malowaniu, czy udziale w konkursach procentują lepszą współpracą mieszkańców na innych płaszczyznach, również dotyczących działania spółdzielni. Nasze placówki, do których należą Spółdzielczy Dom Kultury „Lira”, Modelarnia przy SDK „Lira” Spółdzielczy Dom Kultury „Jowisz”, Klub „Junona”, Klub Seniora „Relaks” oraz Klub „Podgrodzie” z Klubem Seniora „Podgrodzie” są bardzo ważnymi punktami na kulturalnej mapie naszej Dzielnicy. Członkowie naszej Spółdzielni oczekują, że nie zaprzestaniemy jej rozwijać i modernizować wprowadzając nowe elementy na miarę XXI wieku. Zamierzamy zmieniać bazę i rozszerzać działalność zgodnie z oczekiwaniami Członków i ich rodzin.

SM „Bródno” wychodząc na barykady” z sukcesami wzięło udział w życiu samorządowym dzielnicy. Myślę, że to olbrzymi sukces minionej dekady…

Sławomir Antonik: Tak, jest to fakt nie do przecenienia. Nie jest prosto zasiąść w ławach dla radnych dzielnicy. Trzeba przekonać mieszkańców programem, kompetencjami i efektywnym działaniem na rzecz całej społeczności. Niektórzy twierdzą wręcz, że spółdzielcy będą działać na szkodę innych mieszkańców. Taka narracja nie przysparza zwolenników. Cóż, mówią, że polityka, nawet ta mała, ma swoje prawa, ale to nie jest prawda. Dobry gospodarz gospodaruje równie dobrze swoim mieniem, jak i powierzonym. Zdaje sobie dobrze sprawę, że nie wolno dzielić niesprawiedliwie, a sytuacje sporne rozwiązuje poprzez dialog i uwzględnianie argumentów postrzegających rzeczywistość inaczej niż on. Takie podejście jest nieodzowne dla zdobycia zaufania i uznania. Sądzę, że spółdzielcy, przez te kilkanaście lat obecności w samorządzie dzielnicy, udowodnili wszystkim wątpiącym, iż potrafią działać skutecznie i efektywnie, a ich kompetencje i doświadczenie służą całej społeczności naszego Targówka. Myślę, że kontynuacja tej drogi jest możliwa i spółdzielcy dalej będą uczestniczyć w życiu samorządu dzielnicy.

Te i inne sukcesy nie byłyby możliwe gdyby nie doskonała współpraca Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni.

Sławomir Antonik: Dobra współpraca pomiędzy Radą Nadzorczą, a Zarządem Spółdzielni to kluczowy element do sukcesu Spółdzielni – jej stabilizacji finansowej oraz gospodarczej. Jako obecny Prezes i dotychczasowy Przewodniczący Rady Nadzorczej mogę mówić o tej współpracy z obu punktów widzenia. Jednak bez względu na to, z jakiej perspektywy miałbym oceniać tę współpracę, to jednym z jej najistotniejszych elementów jest dialog pomiędzy członkami tych organów oraz prawidłowy proces informowania Rady Nadzorczej, który jest zarówno istotny dla podejmowania działań w zakresie realizacji funkcji nadzoru i kontroli, jak i zrozumienia przez członków Rady Nadzorczej zamierzeń finansowo – gospodarczych Zarządu. Każdy organ Spółdzielni ma do wykonania określony zakres zadań wynikający z odpowiedzialności. Rozumienie tego i stosowanie zasad podziału kompetencji nie prowadzi do nieporozumień i konfliktów. Dlatego należyty przepływ informacji i respektowanie wspomnianych zasad rozwija organizację i wzmacnia jej struktury. Temu zamierzam poświęcić szczególną uwagę w najbliższym czasie.

Atrakcyjność dzielnicy z punktu widzenia mieszkańca bardzo się wzmocniła w ostatnich lalach, co również jest Waszym sukcesem – w końcu lwia część bródnowskich zasobów to…SM Bródno.

Dariusz Wronowski: Powtórzę się, wpisują się tu właśnie ostatnie inwestycje: „Różopol – Bródno”, „Nowe Bródno”, mam nadzieję, że wpiszę się również „Bródno Centrum” oraz wymienione wyżej programy „Planu modernizacji”, „Planu remontów” oraz „Planu budowy miejsc postojowych”. SM „Bródno” co roku na bieżące remonty wydaje ponad 30 milionów złotych. To olbrzymie nakłady, ale efekty naprawdę są widoczne. W budynkach mieszkalnych i na terenach Osiedli widać dbałość o utrzymanie dobrego stanu technicznego, czystości i estetyki. Stan Osiedli pod kątem technicznym jest dobry, pod kątem estetyki i utrzymania również. To nasz wkład, z drugiej strony trwa realizacja nadrzędnej dla całej Dzielnicy i m.st. Warszawy inwestycji jaką jest II linia metra. To jak metro wpływa na obraz dzielnic nie trzeba tłumaczyć.

W jaką stronę będziecie podążać jako SM Bródno. Jakie są najważniejsze założenia na następne lata?

Cezary Sierpiński: Chciałbym, aby Członkowie Spółdzielni byli bardziej zintegrowani oraz świadomi tego, że Spółdzielnię tworzą jej Członkowie, a nie Zarząd i Dyrekcje Osiedli. Musimy pamiętać, że mamy sporą grupę osób starszych, ale jednocześnie dokonuje się naturalna zmiana pokoleń. Zachowując dotychczasowe drogi komunikacji z członkami Spółdzielni, do których wiele osób jest przyzwyczajonych, będziemy wprowadzać elektroniczny system obsługi mieszkańca. System ten pozwoli skrócić czas załatwiana przez naszych Członków różnych spraw w Spółdzielni – od wydawania zaświadczeń po zgłoszenia awarii, usterek itp. Planujemy również przebudować stronę internetową, która będzie bardziej czytelna i funkcjonalna dla użytkowników. Dojdą nowe ułatwienia, w tym możliwość płacenia blikiem, kartą płatniczą czy szybkim przelewem poprzez stronę internetową Spółdzielni. Budowa metra uatrakcyjniła tereny zajmowane przez naszą Spółdzielnię, dlatego myślimy o nowych inwestycjach, które będą zaspakajały potrzeby mieszkaniowe naszych Członków, a jednocześnie zmniejszały obciążenia finansowe obecnych Członków za poszczególne części nieruchomości.

Sławomir Antonik: Dylemat optymalizacji kosztów w czasach „stałych” podwyżek jest priorytetem. Wiąże się to z kompleksową modernizacją struktury organizacji, dostosowaniem do obecnej rzeczywistości i zadań stawianych przez mieszkańców. Zaczęliśmy od systemu informacyjnego dla Członków. Sam jestem członkiem SM Bródno i nie chciałbym podejmować decyzji bez rzetelnych i pełnych informacji. Ponadto współpraca z organami nie może opierać się o domniemania i wyobrażenia, ale na podstawie faktów. Myślimy również o pozyskiwaniu tańszych mediów np. energii. To nie tylko moda, ale i pragmatyzm. Przygotowujemy duży program i rozmawiamy z różnymi oferentami, potencjalnymi partnerami o rozwiązaniach technicznych. Nie zaprzestaniemy poszukiwać nowych rozwiązań ułatwiających życie naszym mieszkańcom i jednocześnie zadbamy o jeszcze większą przejrzystość procedur, pamiętając o podstawowej prawdzie: „Nikt nie może żyć kosztem drugiego”, bo to nie jest sprawiedliwe.

(fot. 1 – Sławomir Antonik – Prezes Zarządu SM Bródno)

(fot. 2 – Najmłodsi beneficjenci działalności społeczno-wychowawczej)

(fot. 3 – Różopol – Bródno)

(fot. 4 – Nowe Bródno)

fot. 5 – Bródno Centrum)

(fot. 6 – Bródno Centrum – 2)

(fot. 7 – Bródno Centrum – 3)

(fot. 8 – Kondratowicza 4)

(fot. 9 – Turmoncka15 A)

(fot. 10 – Bródno Centrum – najnowsza inwestycja bródnowskich spółdzielców)

 

Wydania archiwalne