W trosce o ciepło i czystość powietrza

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. kładzie duży nacisk na poprawę stanu powietrza w mieście, skupiając się przy tym na działaniach mających na celu kompleksową likwidację niskiej emisji. Podstawowym założeniem Spółki jest efektywne wykorzystanie posiadanych środków finansowych na cele inwestycyjne i remontowe oraz stosowanie najnowszych technologii w budowie nowych i modernizowaniu istniejących składników majątku Przedsiębiorstwa.

Ze środkami unijnymi

Na realizację kluczowych inwestycji, zabrzański ZPEC pozyskuje dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałania 1.7.2 „Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w województwie śląskim”. W 2021 roku zostanie zakończony projekt „Modernizacja sieci ciepłowniczej w Zabrzu – przebudowa sieci z kanałowej na preizolowaną”. Projekt ten w ciągu 4 lat przewidywał wymianę 2,24 km sieci ciepłowniczej o średnicach 2xDN 300, w rejonie ulic Jagiellońskiej, Korczoka i Klonowej w Zabrzu. Planowany szacowany całkowity koszt realizacji tego projektu to 9,988 mln PLN, przy dofinansowaniu w wysokości 3,578 mln PLN (44,65% kosztów kwalifikowanych).

W 2020 roku zakończono projekt „Uciepłownienie centrum Zabrza obejmujące obszar w obrębie: Elektrociepłowni Fortum Zabrze S.A., ul. Wolności, Bytomskiej i Powstańców Śląskich, w tym osiedle Zandka – Etap III i IV”. Obejmował on budowę 1,57 km sieci ciepłowniczej oraz przyłączy do 9. budynków mieszkalnych na osiedlu Zandka, wraz z zabudową 9 szt. dwufunkcyjnych węzłów cieplnych w tych budynkach dotąd ogrzewanych paleniskami domowymi. Planowany szacowany całkowity koszt realizacji tego projektu to 4,435 mln PLN, przy dofinansowaniu 2,966 mln PLN (85% kosztów kwalifikowanych). Inwestycja ta była realizowana w latach 2018-2020.

W 2020 roku rozpoczęto także największy z projektów Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którym jest „Budowa sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka w Zabrzu połączona z likwidacją dwóch kotłowni osiedlowych”. Inwestycja ta planowana jest na lata 2020-2023 i będzie polegać na budowie 9,228 km sieci ciepłowniczej łączącej Elektrociepłownię Fortum Miechowice z dzielnicami Zabrze Helenka oraz Zabrze Rokitnica. W efekcie tej inwestycji zostanie zlikwidowana ostatnia węglowa kotłownia w dzielnicy Helenka (moc zainstalowana to 11,64 MW) oraz kotłownia gazowa, szczytowo-olejowa w dzielnicy Rokitnica (moc zainstalowana 6,3 MW). Elektrociepłownia Miechowice, do której zostaną przyłączone sieci osiedlowe w tych dzielnicach, jest częścią systemu ciepłowniczego Fortum Silesia S.A. System ten spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego. Łączny przewidywany koszt budowy sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Zabrze Helenka i Zabrze Rokitnica ze źródłem, szacuje się na 40,800 mln PLN, przy dofinansowaniu w ramach POIiS w kwocie 14,300 mln PLN.

– Głównym celem projektu jest poprawa stanu powietrza, poprzez zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza powstających w procesie spalania w kotłowniach osiedlowych – wyjaśnia Lesław Złotorowicz, Prezes Zarządu Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – Po zrealizowaniu inwestycji będzie również możliwe przyłączenie do sieci ciepłowniczej obiektów dotychczas ogrzewanych paleniskami domowymi.

Dla mieszkańców i z mieszkańcami

Spółka aktywnie uczestniczy w życiu miasta, wspierając corocznie „Tydzień Ziemi” oraz działania na rzecz aktywizacji zabrzańskich dzieci i młodzieży, m.in. darowizna dla Szkoły Podstawowej nr 17 im. Bohaterów Westerplatte, związana z konkursem ekologicznym pn. „ECO Ja, ECO Ty”. Na wsparcie może również liczyć Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Igraszki”, a także Zabrzańska Szkoła Suzuki (organizacja koncertu charytatywnego na rzecz „AFRICAN MUSIC SCHOOL”), Stowarzyszenia FENIX i AMUN, Fundacja na rzecz osób niepełnosprawnych POMÓŻ I TY. W roku 2020 nadal prężnie działał Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZPEC, który otrzymał dotację na statutową działalność. Spółka przekazała również darowizny dla: Grupy Ratownictwa PCK Zabrze (samochód marki Peugeot-Partner). Polskiego Związku Działkowców Stowarzyszenia Ogrodowego w Warszawie Okręg Śląski na organizację rejonowego Dnia Działkowca oraz na rzecz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Zabrzu, na renowację grobu bohatera Bazylego Suchodolskiego. W 2020 roku zabrzański ZPEC był również sponsorem kolejnej edycji Konkursu „Zabrzański Biznesplan”, wziął również udział w projekcie pn. Karta Młodego Przedsiębiorcy, w którym zaoferowano młodym przedsiębiorcom preferencyjne usługi spotów reklamowych na telebimie led zlokalizowanym na budynku Dyrekcji ZPEC. Spółka wsparła ponadto klub Górnik Zabrze Piłka Ręczna, Muzeum Górnictwa Węglowego oraz odbywające się na terenie Zabrza cztery rundy finałowe i metę drugiego etapu 77-go Tour de Pologne UCI World Tour oraz Wyścig Tour de Pologne Junior dla dzieci i młodzieży.

Poza działaniami polegającymi na bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi klientami, ZPEC prowadzi szereg innych działań promujących produkt. Wykorzystywany jest w tym celu telebim diodowy należący do Spółki, na którym wyświetlane są spoty reklamowe ukazujące zalety ciepła z sieci ciepłowniczej oraz zachęcające do przyłączenia obiektów do sieci ciepłowniczej.

W minionym roku przeprowadzono konkurs dotyczący wiedzy na temat obiektów, które są ogrzewane ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej, za pośrednictwem fanpage’a ZPEC na portalu Facebook. Raz w tygodniu publikowane było zdjęcie jednego ogrzewanego przez ZPEC obiektu. Głosowanie odbywało się przy pomocy dostępnych na portalu emotikonów. Konkurs cieszył się dużą popularnością.

Wielokrotnie nagradzani

Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało nagrodę „EKOLAUR Polskiej Izby Ekologii 2019” w kategorii „Całokształt działalności na rzecz ochrony środowiska”, w 18. Edycji Konkursu EKOLAURY Polskiej Izby Ekologii 2019. Rok wcześniej, Prezes Zarządu Lesław Złotorowicz odebrał nagrodę MODERNIZACJA ROKU 2017, za „Termomodernizację budynku siedziby Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej” oraz dodatkowo Nagrodę Miesięcznika Materiały Budowlane. W tym samym roku, Prezes Zarządu został również uhonorowany statuetką Lider z powołania w kategorii Lider XXI wieku, za szczególnie efekywne oraz długoletnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Ponadto zabrzańska Spółka otrzymała nagrodę The Best & more, za jakość świadczonych usług i wspieranie inicjatyw społeczno-kulturalnych w mieście (2017 rok) oraz nagrodę EkoKarlik2016, w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, skierowanym do przedsiębiorców, spółdzielni oraz jednostek samorządu terytorialnego i samorządu gospodarczego z terenu województwa śląskiego. Celem konkursu była promocja etyki ekologicznej w działaniach na rzecz ochrony środowiska w regionie, pokazanie różnorodności rozwiązań w ochronie środowiska oraz zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Spółka może również poszczycić się Medalem 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W ZPEC Sp. z o.o. prężnie działa Klub HDK, a krwiodawcy-pracownicy regularnie oddają krew.

(fot. 1 – ZPEC Zabrze)

(fot. 2 – ZPEC Zabrze)

(fot. 3 – ZPEC Zabrze)

Wydania archiwalne