Synology z tytułem Konsumenckiego Lidera Jakości 2021

W obecnych czasach należy zabezpieczać wszelkie dane istotne z punktu widzenia firmy, czyli np.: dane księgowe, bazy kontrahentów, korespondencję mailową, kontakty, czyli wszystko czego nie da się łatwo odzyskać. Drugą kategorią są dane wrażliwe, poufne oraz dane osobowe. Odpowiednie zabezpieczenie takich danych jest wymagane przez prawo. Młode firmy powinny się zastanowić czy warto ryzykować utratę danych, oszczędzając na sprzęcie do robienia kopii bezpieczeństwa. Taka „oszczędność” może nieść za sobą bardzo kosztowne konsekwencje. Serwer NAS jest idealnym rozwiązaniem wielu z powyższych problemów.

Bezpieczne przechowywanie danych

Staramy się edukować naszych klientów, iż najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się zasadą 3-2-1, czyli mieć co najmniej 3 egzemplarze danych, przechowywać je na 2 różnych nośnikach, posiadać 1 kopię danych na zewnątrz firmy. Serwery NAS Synology idealnie się wpasowują w tą regułę, pozwalają na replikację danych między kilkoma urządzeniami oraz dodatkowo udostępniają opcję robienia szyfrowanej kopii w większości publicznych chmur w tym Synology C2. Bezpłatna aplikacja Synology Active Backup for Business pozwala na tworzenie kopi zapasowych na różnych poziomach. Zabezpieczanie danych z komputera (Windows lub Mac), z serwera oraz wirtualnych maszyn odbywa się z poziomu jednej aplikacji. Dodatkowo funkcja globalnej deduplikacji znacząco wpływa na powierzchnię dyskową jaką zajmują kopie.

Innym spotykanym zjawiskiem jest brak robienia kopii zapasowej poczty z publicznych serwerów pocztowych. W przypadku awarii lub nawet utraty danych dostępowych, tracimy całą korespondencję. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku Synology opracowało bezpatny pakiet Active Backup Suite, który pozwala zrobienia kopii zapasowych na różnych poziomach: lokalnej kopii dokumentów i poczty (G Suite i Office 365), komputerów, serwerów oraz wirtualnych maszyn.

Urządzenia Synology są znane z tego, iż są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu małe firmy nie muszą zatrudniać informatyka, aby korzystać z pełni możliwości tych urządzeń. Bardzo wiele procesów można zautomatyzować, włącznie z aktualizacjami oprogramowania. Nasz system jest na tyle stabilny, że wystarczy poświę trochę czasu na początku na konfigurację, aby móc spać spokojnie. Jeden folder zabezpieczony hasłem nie jest w żaden sposób skutecznym rozwiązaniem. Nie mamy kontroli nad tym, kto z niego korzystał, kiedy i w jakim zakresie. W przypadku wycieku danych nie jesteśmy w stanie stwierdzić jak do tego doszło. W przypadku odpowiednio skonfigurowanych usług na serwerze Synology NAS, mamy pełną kontrolę nad dostępem do określonych danych. Oczywiście, można część lub wszystkie dane szyfrować, ale wszelkie operacje są rejestrowanie i można łatwo sprawdzić co się w danej chwili wydarzyło, mając odpowiedni poziom uprawnień. Przechowując wszystkie dane na serwerze NAS mamy pewność, że są one lokalnie zapisane i zabezpieczone a jednocześnie dostępne w razie potrzeby w każdej chwili z każdego miejsca na świecie.

Oprócz kopii bezpieczeństwa serwer Synology NAS, może służyć jako serwer plików, serwer pocztowy, można uruchomić serwer www i wiele systemów CMS (np.: WordPress), Wiki.
Odpowiednie wykorzystanie wymienionych narzędzi mocno poprawia produktywność.
Aplikacja Office to darmowy pakiet biurowy w prywatnej chmurze, bez miesięcznych opłat i z obszarem dyskowym, ograniczonym tylko pojemnością naszego urządzenia. Współpraca w firmie, z możliwością łatwego edytowania dokumentów, slajdów czy arkuszy kalkulacyjnych w tym samym czasie przez klika osób, pozwala mocno podnieść produktywność. Komunikacja w organizacji za pomocą aplikacji Czat jest dużo lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z publicznych usług, gdyż mamy pełną kontrolę nad danymi i informacjami w ramach naszego serwera.

Aplikacja Drive pozawala synchronizować pliki na różnych urządzeniach. Można je bardzo łatwo udostępniać, zabezpieczając je hasłem. Jest też zintegrowana z przeglądarką dokumentów, która umożliwia podgląd większości formatów

fot. 1 – Synology)

(fot. 2 – Synology)

Wydania archiwalne