Smak płynie z natury

Takim mottem kieruje się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, będąca czołowym producentem wyrobów mleczarskich w Polsce. Firma sukcesywnie umacnia swoją pozycję handlową w kraju, poszukując jednocześnie nowych rynków zbytu za granicą. Równolegle dba o podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych swoich pracowników, co zaowocowało przyznaniem w tym roku tytułu Odpowiedzialnego Pracodawcy-Lidera HR 2017.

 

Uznana marka

Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie powstała w 1936 roku z inicjatywy grupy producentów mleka z Włoszczowy i okolic. Od 14 listopada 1980 roku działa nieprzerwanie jako Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, będąc największą firmą branży spożywczej w województwie świętokrzyskim. W gamie produktowej znajdują się głównie sery: żółte dojrzewające typu holenderskiego (Gouda, Edam) i szwajcarskiego (Włoszczowski, Mazdamer, Rajski), konfekcjonowane oraz twarogowe. Spółdzielnia oferuje ponadto śmietany konfekcjonowane, masło extra, napoje mleczne (kefir, śmietanka) oraz serwatkę w proszku. – Jesteśmy największą spółdzielnią mleczarską w Polsce południowej i wiodącym partnerem handlowym dla producentów mleka z terenu województw świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego – podkreśla Ryszard Pizior Wiceprezes Zarządu OSM we Włoszczowie. – Nasze wyroby znajdują również uznanie u wielu odbiorców w Niemczech, Chinach, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Chorwacji, Izraelu, Kazachstanie i Wielkiej Brytanii. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestawać, poszukując wciąż nowych rynków zbytu.

 

Nowoczesność w parze z jakością

W kwietniu 2016 roku została oddana do użytku najnowocześniejsza w kraju serownia z warzelnią i solownią. Inwestycja ta pozwala na osiągnięcie mocy produkcyjnej rzędu 20 tys. ton sera rocznie, czyli 55 ton dziennie. W tegorocznych planach OSM we Włoszczowie są dalsze inwestycje o wartości około 10 mln zł oraz przekroczenie dotychczasowych obrotów sięgających 400 mln zł. Spółdzielnia posiada certyfikaty i systemy jakości HACCP oraz ISO 9001-2008 i BRC, dzięki którym skład i jakość oferowanych produktów są na bieżąco kontrolowane, wpisując się w rosnące oczekiwania konsumentów, przy jednoczesnym minimalizowaniu szkodliwego wpływu procesu produkcji na środowisko. Równolegle firma dba o wygląd opakowań oraz promocję wyrobów, m.in. poprzez nowy serwis internetowy oraz fanpage na Facebooku – pOSMakujwloszczowy, w którym produkty są przedstawiane w kontekście kulinarnym zgodnym z obecnie panującymi trendami i modą na gotowanie.

 

Przyjazny pracodawca

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie stwarza swoim pracownikom wszechstronne możliwości rozwoju oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W 2016 roku skorzystali oni z 33 szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych, na które wydatkowano 32,5 tys. zł. Dotyczyły one zarówno stanowisk związanych bezpośrednio lub pośrednio z produkcją, jak i technicznych, biurowych oraz kadry kierowniczej. Spółdzielnia kieruje się ponadto przejrzystym systemem awansów poziomych i pionowych, m.in. obsadzając w pierwszej kolejności wolne stanowiska kierownicze swoimi pracownikami. Jest również zaangażowana w bieżące działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, w tym np. sponsorowanie lokalnych klubów sportowych oraz udział w imprezach dożynkowych czy dniach miasta.

 

Bogdan Leszczorz

 

Wydania archiwalne