Krajowy lider z tradycjami

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z siedzibą w Radzyniu Podlaskim, jest jednym z największych producentów serów dojrzewających w Polsce oraz niekwestionowanym liderem w kategorii serów szlachetnych. Dysponując najnowocześniejszym wyposażeniem, łączy tradycyjne metody produkcji z unikalnymi recepturami, opracowanymi przez kolejne pokolenia radzyńskich serowarów.

 

Z czterema zakładami

 

Protoplastą SM Spomlek była włościańska (chłopska) spółka mleczarska, założona w 1909 r. w Woli Skromowskiej. Było to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w zaborze rosyjskim. W różnych formach jest ono kontynuowane do dziś – obecnie funkcjonuje jako punkt skupu mleka. Pierwszy zakład mleczarski powstał w latach 30. ubiegłego wieku w Radzyniu Podlaskim. Poza nim produkcja jest realizowana również w trzech innych miastach: w Parczewie, Młynarach oraz Chojnicach. W Radzyniu Podlaskim powstają flagowe sery marki Serenada oraz sery długodojrzewające, znane jako Skarby Serowara: Bursztyn, Rubin i Szafir. Mleczarnia produkuje także unikatowe na skalę kraju rękodzieło serowarskie z wygrawerowanym herbem miasta. To sery typu gołda, znane pod nazwą Sery z Radzynia Podlaskiego, produkowane w około 2,5 kilogramowych kręgach, ręcznie pielęgnowane z dodatkami ziół i przypraw. W Radzyniu Podlaskim wytwarzane są także produkty, które są składnikiem wyrobów końcowych w największych międzynarodowych koncernach spożywczych, m.in. koncentrat białek serwatkowych, izolat białka serwatki, permeat serwatki w proszku oraz masło. Z kolei w zakładzie zlokalizowanym w Parczewie wytwarzane są sery typu salami. Powstają tam również sery wędzone oraz Rolada Podlaska. Kolejny zakład Spółdzielni mieści się w Młynarach koło Elbląga. Produkowany jest w nim ser Radamer w formie eurobloków o wadze około 16 kilogramów, które przeznaczone są do konfekcji w porcje i plastry. Zakład w Młynarach dysponuje najnowocześniejszą i w pełni zautomatyzowaną linią serowarską. Czwarty zakład mleczarni Spomlek z siedzibą w Chojnicach, specjalizuje się w produkcji sera salami o znanym od pokoleń, niepowtarzalnym smaku. Wytwarzany jest tam również unikatowy w skali kraju produkt – ser salami z dodatkami ziół i przypraw.

Ze Spółdzielnią silnie związanych jest kilka tysięcy osób – ponad 2 000 członków spółdzielni oraz ich rodziny – informuje Edward Bajko Prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim. – Spółdzielcy są jednocześnie właścicielami przedsiębiorstwa i dostawcami mleka lub jego pracownikami. Dzięki temu mają większy wpływ na działalność firmy, co tworzy bliskie i długotrwałe relacje z kluczowymi dla jej funkcjonowania partnerami. Spomlek może poszczycić się niezwykle doświadczoną kadrą serowarów – najmłodszy z nich pracuje w branży od 20 lat. Jednocześnie jest ona otwarta na zmiany: nieustannie poszukuje nowych smaków i systematycznie wprowadza kolejne gatunki sera na krajowy rynek.

 

Pierwszy z oczkami i rękodzieło serowarskie

 

Serowarzy pracujący w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, stworzyli pierwszy polski ser z oczkami, zwanymi potocznie „dziurami” (Radamer) oraz pierwszy na krajowym rynku ser długodojrzewający (Bursztyn). Mleczarnia produkuje również unikatowe na skalę kraju rękodzieło serowarskie z wygrawerowanym herbem miasta, znane pod nazwą Sery z Radzynia Podlaskiego. Są to sery typu gołda wytwarzane w około 2,5 kilogramowych kręgach, na specjalne zamówienie klientów. Nawiązują one do tradycji serowarstwa w Polsce, a jednocześnie komponują czysty, mleczny smak goudy z ciekawymi dodatkami inspirowanymi kuchnią Europy, jak i Dalekiego Wschodu. W gamie Serów z Radzynia Podlaskiego można znaleźć m.in. goudę z imbirem, ziołami i pomidorami, a także ciekawe połączenia z czarnuszką, kozieradką i czosnkiem niedźwiedzim. W latach 2016-2017, SM Spomlek wzbogaciła swoją ofertę o szereg nowości. Na rynku pojawiły się m.in. ser salami 4 plasterki, ser mleczny w bloku oraz sery z uznanej serii Serenada (Radamer, Babuni) w opakowaniach typu „struna”. Radzyńska Spółdzielnia dysponuje szeregiem certyfikatów, w tym BRC dla wszystkich swoich zakładów, a także Kosher Certyficate, Certyfikat Halal oraz ISO 14001. W firmie została ponadto wdrożona Polityka Środowiskowa. Wyroby Spomleku były wielokrotnie nagradzane. W ubiegłym roku Salami Serenada otrzymała godło Doceń Polskie Top Produkt. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Lożę Ekspertów, promującą wysoką jakość produktów dostępnych na rynku. Ponadto w 2016 roku Sery z Radzynia Podlaskiego zyskały prestiżową nagrodę konsumentów – miano Serowego Króla, podczas Ogólnopolskiego Święta Sera – Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w Olsztynie. Z kolei ser Szafir otrzymał złoty medal podczas Kulinarnego Konkursu Sera Good Cheese 2016. Wyniki konkursu i wręczenie nagród odbyły się podczas Polskiego Kongresu Serowarskiego.

 

Dla konsumentów i z konsumentami

 

Spomlek, jako jedna z niewielu firm w Polsce, korzysta z narzędzi wsparcia sprzedaży serów żółtych poprzez edukację klienta i konsumenta. Odpowiadając na ich zapotrzebowanie, Spółdzielnia włącza się w konstruowanie katalogów z ofertą serową skierowaną do danego klienta. Katalogi stanowią kompendium wiedzy o rodzajach serów, ich składzie, wartościach odżywczych i smaku. Organizowane są ponadto szkolenia produktowe dla sprzedawców, podczas których budowana jest wiedza o całej kategorii serowej, rodzajach serów, różnicach w wyglądzie, smaku, strukturze oraz formie wykorzystania przez konsumentów. Z okazji małego jubileuszu 15-lecia Bursztyna, odbyła się w sierpniu coroczna „Rodzinna gra serowa. Poznaj Radzyń z Radamerem” Do udziału zaproszeni zostali mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i okolic, a także pracownicy firmy i dostawcy mleka. Zadaniem uczestników gry było znalezienie zaginionej receptury warzenia, na podstawie otrzymanej mapy z zaznaczonymi punktami, do których należało dotrzeć (10 punktów dla pieszych i dodatkowe 5 dla rowerzystów). W wyznaczonych punktach czekali pracownicy mleczarni z pytaniami. Po podaniu dobrej odpowiedzi, uczestnicy gry otrzymywali hasło do wpisania i kierowali się do kolejnego punktu. Trasa zajmowała około 40 minut. Ze  „znalezioną” recepturą warzenia sera należało wrócić do miasteczka Spomlek, mieszczącego się w centrum Radzynia. Uczestnicy dostawali tam „pieczęć serowara” oznaczającą ukończenie trasy oraz specjalny upominek z serem Bursztyn. Na zakończenie „Rodzinnej gry serowej. Poznaj Radzyń z Radamerem” wybranych zostało 10 osób, które otrzymały firmowe parasole i deski do krojenia, nagrodą główną był zaś 8-kilogramowy krąg sera Bursztyn.

 

Nie tylko produkcja

 

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek to nie tylko wiodący producent serów, ale również firma, która inicjuje i wspiera wiele działań charytatywnych. Aktywność radzyńskiej Spółdzielni na rzecz społeczności lokalnej akcentuje Prezes E. Bajko: – Fundujemy stypendia, edukujemy najmłodszych, wspieramy wiele klubów sportowych, od lat angażujemy się również w działania prospołeczne. Ze środków Spomleku realizowany jest m.in. długofalowy sponsoring takich klubów piłkarskich, jak: Orlęta Spomlek, Chojniczanka Chojnice, Syrena Młynary. Na wsparcie finansowe mogą też liczyć Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Lipińskiego, w ramach corocznie organizowanych dni swojego patrona. SM Spomlek obejmuje również swoim patronatem Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria”.

 

(Fot 1. Spomlek)

(Fot 2. Spomlek)

(Fot 3. Spomlek)

(Fot 4. Spomlek)

(Fot 5. Spomlek)

Wydania archiwalne