Krok po kroku do sukcesu

Z TADEUSZEM PILARSKIM, Prezesem Zarządu Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A., rozmawia Bogdan Leszczorz

– Panie Prezesie, na początek krótkie podsumowanie Państwa dokonań związanych z kolejnymi edycjami Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji: 3. miejsce w roku 2016, 2. pozycja w 2017 oraz zwycięstwo w 2018 roku. Jak czuje się Pan w fotelu lidera tegorocznego zestawienia?

– Dziękuję dobrze, ale pragnę podkreślić, że nie jestem jedynym autorem tego sukcesu. Jego autorami są wszyscy pracownicy „Jastrzębskich Wodociągów” – bez takiej załogi nie byłbym w stanie niczego osiągnąć. W naszej branży liczy się praca zespołowa. Tylko zgrany zespół może realizować śmiałe zadania w dzisiejszym świecie, który tak dynamicznie się rozwija.

– Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji słynie z najwyższej jakości wody dostarczanej mieszkańcom. W czym tkwi tajemnica „produkcji” wody nadającej się bezpośrednio do picia?

– Bardzo cieszymy się, że możemy dostarczać naszym mieszkańcom tak dobrą wodę. „Jastrzębskie Wodociągi” są jedynie importerem tego towaru, który czerpiemy ze źródeł rzek Ostravicy i Moravka w czeskich Beskidach. Teren wokół obu zbiorników wody – MORAVKA i SANCE, należy do obszaru ściśle chronionego, tzn. Parku Krajobrazowego. Od 2001 roku, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu z czeskim partnerem, JZWiK S.A. może zaopatrywać miasto Jastrzębie-Zdrój w wodę o tak dobrej jakości, kupując ją od firmy Severomorawskie Vodovody a Kanalizace a.s.

– Od początku swojego istnienia kierowane przez Pana Przedsiębiorstwo angażuje się bezpośrednio w edukację ekologiczną, kierowaną głównie do najmłodszych. W jaki sposób jest ona realizowana?

– Rzeczywiście edukacją zajmujemy się od samego początku naszej działalności. Początki edukacji ekologicznej były trudne. Teraz możemy się pochwalić pięknym centrum edukacyjnym, które powstało w 2009 roku dzięki środkom unijnym. Działalność centrum nie zamyka się jedynie w bramach naszego zakładu. Z naszymi młodymi „studentami” jesteśmy przy okazji organizacji konkursów tematycznych, warsztatów ekologicznych w szkołach, podczas festynów na terenie miasta. Edukacja nie ma granic i nie powinna mieć, bo to ona zmienia naszą świadomość.

– Jedną z ostatnich inicjatyw jest innowacyjna ścieżka edukacyjna pod nazwą „Rzeka wiedzy”, stanowiąca kontynuację proekologicznych działań Spółki. Na czym polega wyjątkowość tego przedsięwzięcia?

– Cieszę się, że nazywa Pan tę naszą inicjatywę wyjątkową. Rzeczywiście w 2016 roku oddaliśmy do użytku „Rzekę wiedzy”. Duże zaangażowanie dzieci i młodzieży w nasze działania zmotywowało nas do stworzenia oferty edukacyjnej, która odciągnie młodych ludzi od przysłowiowego komputera i przeniesie w realny świat. Świat, którego będą mogli dotknąć i zrozumieć. Na ścieżce młodzi „odkrywcy” mogą zobaczyć ogromny „szkielet ryby”, poznać najmniejszych uczestników ekosystemu naszej oczyszczalni, czyli mikroorganizmy osadu czynnego, dotknąć śladów zwierząt, przez chwilę widzieć świat z perspektywy pszczoły i na własne oczy zobaczyć, jak z wody można „wyprodukować” energię elektryczną. Należy przy tym podkreślić, iż wszystkie te atrakcje są pomysłem naszych pracowników. Jest to zatem miejsce bardzo wyjątkowe, ponieważ jest dziełem naszej wspólnej pracy w służbie społeczeństwu.

– Dziękuję za rozmowę.

 

(Fot. 1 – Tadeusz Pilarski, Prezes Zarządu Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanlizacji)

Wydania archiwalne