Wkomponowani w warszawskie Powiśle

SBM „TORWAR” konsekwentnie powiększa swoje zasoby, kładąc jednocześnie duży nacisk na uporządkowany i harmonijny rozwój najbliższego otoczenia. Najlepszym przykładem tej strategii jest najnowszy kompleks zlokalizowany przy ulicach Solec, Ludna i Wilanowska w Warszawie, na który składa się zespół trzech budynków z podziemnym garażem oraz obiektem wielofunkcyjnym, którego struktura włącza się w sieć starych powiązań tworząc z nią spójną całość. W marcu bieżącego roku został on nagrodzony prestiżowym tytułem „Top Builder 2018”, w kategorii inwestycje.

Prosto i czytelnie
Kompleks budynków przy ul. Solec, Ludna i Wilanowska, powstał przy współpracy z jedną z najlepszych pracowni architektury w Polsce – studio Kuryłowicz & Associates. Głównym założeniem projektu było stworzenie czytelnej zabudowy, która z jednej strony stanowiłaby współczesne uzupełnienie historycznej architektury Powiśla, z drugiej zaś przyczyniłaby się do uporządkowania i rewitalizacji tej części Warszawy. W trzech budynkach znajdują się 83 mieszkania o zróżnicowanej powierzchni od 38 do 170 m², w ich części podziemnej zaś garaż na 117 samochodów i 10 motocykli. Z kolei czwarty z oddanych do użytku obiektów, to pawilon handlowo-usługowo-biurowy o powierzchni ponad 700 m². Ze względu na lokalizację obiektów w śródmiejskiej strefie i istniejącej zieleni parkowej, Spółdzielni zależało na uzyskaniu wysokich walorów architektonicznych, zarówno poprzez wpisującą się w otoczenie prostą formę, jak też zastosowanie szlachetnych i trwałych materiałów wykończeniowych: ściany zewnętrzne dwóch budynków mają okładzinę z jasnobeżowego wapienia, części parterów zostały zaś otynkowane. Z kolei trzeci budynek otrzymał wykończenie mieszane – tynk oraz okładziny z blachy miedzianej. Wyróżnikiem całego zespołu budynków jest wspomniany wielofunkcyjny pawilon, którego dynamiczna bryła została wykończona okładziną ze stali Cor-ten. Będąc wieczystym użytkownikiem gruntów o powierzchni ponad 11 ha, SBM „TORWAR” planuje już realizację kolejnych projektów. W przygotowaniu są nowe inwestycje przy ulicach Okrąg i Ludna oraz Górnośląskiej, gdzie powstanie nowoczesna siedziba Spółdzielni. Pozwoli to znacząco zwiększyć zasoby do ponad 200 tys. m2.

Z mieszkańcami „małej ojczyzny”
Równolegle z bieżącą obsługą zasobów, realizowane są również zadania związane z funkcją społeczno-kulturalną skierowaną nie tylko do swoich mieszkańców, ale także całego Południowego Powiśla. Przykładem tych działań jest Bieg Niepodległościowy szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej na Powiślu, organizowany już od ponad dwudziestu lat przez Spółdzielnię i pod patronatem władz Dzielnicy Śródmieście. Celem corocznego Biegu jest edukowanie młodzieży oraz kultywowanie tradycji patriotycznych na poziomie „małej ojczyzny”. SBM „TORWAR” może również pochwalić się prężnie funkcjonującymi klubami: „Panorama” i Wzajemnej Pomocy „AS”. Oferują one szeroki wachlarz zajęć, spotkań i warsztatów, skierowanych głównie dla dzieci i seniorów. W ramach działalności klubowej organizowane są ponadto półkolonie w ramach akcji „Lato w mieście” dla dzieci, seniorzy zaś mogą skorzystać z wycieczek, wernisaży i prelekcji, a także spotkań świątecznych dla osób samotnych. Jednym ze znaków rozpoznawczych Spółdzielni, jest działalność socjalno-pomocowa. Polega ona na niesieniu pomocy sąsiedzkiej, załatwianiu różnych spraw osobom chorym, niepełnosprawnym, samotnym, pośredniczeniu w załatwianiu usług opiekuńczych i rozwiązywaniu problemów prawnych i sąsiedzkich. Spółdzielnia współpracuje w tych kwestiach m.in. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, włącza się również aktywnie w realizacje mityngów dla anonimowych alkoholików i depresantów.

Marka „SBM TORWAR” coraz cenniejsza
Działalność inwestycyjna Spółdzielni, ukierunkowana nie tylko na rozwój swoich zasobów mieszkaniowych, ale przede wszystkim na rewitalizację warszawskiego Powiśla, jest wysoko oceniana w fachowej literaturze. W październikowym wydaniu miesięcznika „Architektura Murator”, ukazał się artykuł wybitnego polskiego architekta Andrzeja Bulandy poświęcony najnowszej inwestycji. Spółdzielnia może poszczycić się licznymi nagrodami, które wpływają na coraz większą rozpoznawalność marki SBM „TORWAR”. W 2017 roku otrzymała tytuł „Lidera Spółdzielczości 2017, w kategorii spółdzielnie średnie z przychodem z inwestycji”, przyznany przez kapitułę miesięcznika Administrator oraz „Symbol Spółdzielczości Mieszkaniowej 2017” Monitora Rynkowego i Monitora Biznesu. Ponadto Kapituła Spółdzielczego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Stanisława Staszica przyznała Spółdzielni „Dyplom uznania za zasługi w popularyzacji idei spółdzielczości”. Zwieńczeniem minionego roku było natomiast zdobycie prestiżowego godła „GRAND PRIX” przyznanego przez redakcję Strefy Gospodarki, dodatku do Dziennika Gazety Prawnej, w ramach programu Dobra Spółdzielnia 2017.

(fot. 1 – SBM Torwar)

(fot. 2 – SBM Torwar)

Wydania archiwalne