Miło i nowocześnie

Z Panią Katarzyną Jankowską, Dyrektor HR w firmie VGL Group Sp. z o.o. rozmawia Klaudiusz Łopatecki.

Gratuluję trzeciego z rzędu tytułu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR. Firma cały czas dynamicznie się rozwija, więc sukces nie dziwi. W czym upatrywałaby Pani jego przyczyn?
Naszą największą siłą są ludzie – najlepsi specjaliści na rynku. Mamy świadomość, że musimy dbać o nich w szczególny sposób. Dokładamy też wszelkich starań, aby przyciągać do naszej firmy ekspertów z branży. Stawiamy na to, aby nasi Pracownicy mogli się realizować zawodowo w możliwie najpełniejszy sposób i stale podnosić kwalifikacje. Pamiętamy, że w pracy spędzamy znaczną część naszego życia, więc jako firma nieustannie pracujemy nad dobrą atmosferą i relacjami pomiędzy Pracownikami, realizując projekty z zakresu work-life balance.

Z każdym rokiem kładą Państwo coraz większy nacisk na szkolenia. Czy te działania procentują?
Zdecydowanie! Satysfakcję z ich realizacji badamy poprzez cykliczne ankiety. Z roku na rok widać coraz lepsze rezultaty. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia – im więcej szkoleń organizujemy, tym większą wartość dostrzegają nasi Pracownicy i sami zgłaszają potrzebę zdobywania nowych kompetencji, co ogromnie cieszy! Nasz zespół to młodzi ludzie, dużą jego część stanowi pokolenie millenialsów, które chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Takie podejście inspiruje, dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w najnowocześniejsze rozwiązanie w branży szkoleniowej, jakim jest platforma grywalizacyjna. Uruchomienie jej okazało się dużym sukcesem, a my planujemy stopniowo wykorzystywać nasz cyfrowy świat gier jeszcze bardziej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w VGL Group w ramach HR?
Aby stworzyć efektywne środowisko pracy trzeba zadbać o szczęście Pracowników. Nasze działania HR są ukierunkowane na tworzenie bezpiecznego, inspirującego i radosnego miejsca pracy. Chcemy, aby każdy Pracownik rozpoczynał dzień z uśmiechem na twarzy, pracował w miłej atmosferze i miał dookoła ludzi, do których zawsze może się zwrócić z problemem. Dlatego stawiamy na promowanie postaw zgodnych z wartościami naszej firmy, organizujemy kreatywne konkursy oraz integracje firmowe.

A jak wyglądają Państwa plany?
Nie zwalniamy tempa. Firma prężnie się rozwija, jest nas już ponad 500 osób. Robimy wszystko, aby w dalszym ciągu atmosfera była rodzinna i każdy Pracownik nadal miał równe szanse na rozwój. W tym roku chcemy położyć nacisk na budowanie zaangażowania Pracowników i umożliwienie im podejmowania decyzji przy projektach dotyczących podnoszenia satysfakcji z pracy.

(fot. 1 -Katarzyna Jankowska – Dyrektor HR w VGL Group)

Wydania archiwalne