Ekojazda, czyli jak to się robi w Inowrocławiu

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu funkcjonujące nieprzerwanie już od 107 lat, jest prekursorem w stosowaniu alternatywnych źródeł napędu zarówno w regionie, jak i na skalę ogólnopolską. To pierwsza krajowa spółka komunikacyjna, która posiada w swoim taborze najnowocześniejsze autobusy elektryczno-hybrydowe typu plug-in. Nie dziwi zatem fakt, iż to właśnie Inowrocław stał się miastem mogącym poszczycić się najbardziej ekologiczną komunikacją miejską w Polsce.

Hybrydowe, elektryczne, plug-in

MPK Sp. z o.o. wspólnie z Miastem Inowrocław zrealizowało w ostatnich latach duże projekty, w ramach których zakupiono 28 nowoczesnych autobusów: 10 hybrydowych marki Volvo B4SC 7900, 2 elektryczne Solaris Urbino Electric 12, 8 elektryczno-hybrydowych typu plug-in Volvo B4SC 7900 i 8 całkowicie elektrycznych Volvo B4SC 7900E. Hybrydy elektryczne stanowią przysłowiowe „oczko w głowie” inowrocławskiego przewoźnika. – Autobusy o napędzie elektryczno-hybrydowym typu plug-in różnią się od tradycyjnych hybryd tym, iż na większości trasy zasilane są wyłącznie energią elektryczną, a niewielki silnik spalinowy pełni jedynie funkcję pomocniczą – wyjaśnia Mariusz Kuszel Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Inowrocławiu. – W trybie elektrycznym mogą one przejechać nawet do 70 % trasy, a doładowanie baterii odbywa się przy pomocy pantografu na przystankach końcowych i trwa jedynie od trzech do sześciu minut.
Autobusy mogą też być ładowane w zajezdni. W Inowrocławiu stosowane są oba rozwiązania. Elektryczne hybrydy typu plug-in zużywają o 60 proc. mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla, zaś emisja dwutlenku węgla jest zredukowana w granicach od 75 do 90 proc. Istnieje ponadto możliwość zaprogramowania rodzaju napędu – elektrycznego lub spalinowego. System umożliwia dokładne skalkulowanie zapotrzebowania na energię na danej trasie i wgranie specjalnego algorytmu do komputera sterującego pracą jednostki napędowej. Ten ostatni po odczytaniu danych z GPS przełącza napęd ze spalinowego na elektryczny w strefach nisko, bądź zero-emisyjnych, czyli np. w okolicach szkół, szpitali, osiedli mieszkaniowych czy centrów miast. Koszt zakupu 8 autobusów elektryczno-hybrydowych typu plug-in i 8 autobusów elektrycznych wyniósł ponad 39,2 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. wraz z Miastem Inowrocław sfinansowały 15% wartości inwestycji. Pozostała część pochodziła ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Obecnie MPK w dysponuje flotą złożoną 40 autobusów miejskich, wśród których aż 28 nie przekroczyło jeszcze pięciu lat eksploatacji. Obsługują one 14 linii w mieście, przewożąc w 2018 roku blisko 4,2 mln pasażerów.

Dla podróżnych, pracowników i klientów zewnętrznych

Dla wygody podróżnych zostało zakupionych 6 biletomatów, wymieniono również 25 wiat autobusowych, 17 przystanków zostało wyposażonych w system elektronicznej informacji pasażerskiej, wdrożono też szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Spółka inwestuje również w swoich pracowników (obecnie zatrudnionych jest 125 osób), poprzez rozmaite kursy i szkolenia na koszt przedsiębiorcy, a także finansowanie szkoleń przekwalifikujących oraz podnoszących umiejętności i kompetencje pracowników. W 2018 roku na ten cel wydatkowano ponad 35 tys. zł. Na początku października br. rozpoczął się nowy cykl szkoleń dla kierowców w oparciu o program, który został stworzony specjalnie dla potrzeb Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu. Realizując politykę projakościową, Spółka wdraża Zintegrowany System Zarządzania Jakością ISO 9001, ISO 14001 oraz PN-N 18001, w zakresie transportu publicznego i usług dodatkowych. Niezależnie od podstawowych działań statutowych, stale poszerzany jest zakres usług dla klientów zewnętrznych. W ramach MPK funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, w której przeprowadzane są przeglądy techniczne dla pojazdów o DMC do 3,5 tony. Klienci mogą ponadto skorzystać z usług obejmujących obsługę klimatyzacji w pojazdach, wymiany i naprawy opon (pełen zakres usług również dla pojazdów ciężarowych i autobusów), drobnych napraw i wymiany niektórych podzespołów w samochodach, a także mycia samochodów osobowych i ciężarowych. Inowrocławski przewoźnik prowadzi też sprzedaż paliw ON i CNG oraz płynów eksploatacyjnych.

W stronę lokalnej społeczności

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu na bieżąco angażuje się w działania wspomagające różnorodne inicjatywy społeczne, biorąc m.in. cykliczny udział w akcjach charytatywnych, a także wspierając lokalne imprezy sportowe i kulturalne: – Szczególnie chętnie wspomagamy imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską – podkreśla Prezes M. Kuszel. – W ramach tych działań włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię!”, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. 100. rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy również lokalnie, organizując przy współpracy ze szkołą katolicką w Inowrocławiu akcję „Autobus dla Niepodległej”. W specjalnie oklejonym autobusie dzieci zachęcały podróżnych do śpiewania piosenek patriotycznych, w trakcie jego kursu po mieście. W ramach szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu na pomoc mogą liczyć m.in. Fundacja „Jesteśmy z Wami” oraz Stowarzyszenie Lokalna grupa Działania. Spółka wspiera również w szerokim zakresie stowarzyszenia i kluby sportowe. W tym gronie są m.in. K.S. Cuiavia, SKS Kasprowicz, OSiR Inowrocław, Stowarzyszenie Koszykówki oraz Stowarzyszenie Piłki Plażowej „Damy Radę”.

O szczebel wyżej

MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu od kilku już lat bierze udział w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, realizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego niezależnego dodatku dystrybuowanego z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. W tym roku inowrocławski przewoźnik zanotował kolejny sukces zajmując wysokie 7. miejsce, poprawiając tym samym swoją lokatę o jedną pozycję w porównaniu z minionym rokiem. Spółka może poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami. W 2018 roku znalazła się w Złotej Setce Pomorza i Kujaw, otrzymała również tytuł „Ekojanosik” przyznany przez Narodową Radę Ekologiczną. Po raz czwarty została również uznana Przedsiębiorstwem Fair Play (poprzednio w latach 2015, 2016 i 2017). Tegorocznym sukcesem jest natomiast zdobycie certyfikatu „Przedsiębiorstwo Przyszłości” w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Certyfikacji „Przedsiębiorstwo Przyszłości”, dla najbardziej innowacyjnych i rozwojowych polskich przedsiębiorstw.

(fot . 1 – MPK Inowrocław)

(fot . 2 – MPK Inowrocław)

(fot . 3 – MPK Inowrocław)

(fot . 4 – MPK Inowrocław)

(fot . 5 – MPK Inowrocław)

Wydania archiwalne