Jeśli żur – to tylko tradycyjny a jeśli tradycyjny to … tylko od Piskorka

Jeśli żur – to tylko tradycyjny a jeśli tradycyjny to … tylko od Piskorka

Historia jego smaku związana jest z młodoscią właściceila firmy Adama Piskorka. Jak sam wspomina – jako mały chłopiec często odwiedzałem swoją Babcię Kasię. Jedną z jej ulubionych potraw był żur, który gotowała z domowego zakwasu. Kisiła go w glinianym garnku przykrytym lnianą ściereczką. Smak i zapach żuru był niesamowity i nigdy go nie zapomnę.

Po prawie 20 latach Pan Adam wraz z braćmi postanowili odtworzyć starą receptórę według zapisków przepisu Babci.
– Chciałem podzielić nie tylko moją pasją i miłością, ale przede wszystkim smakiem prawdziwego, domowego żuru na zakwasie.
Od tamtej pory zmieniło się wszystko, ale nie jakość i tradycyjne podejście firmy do kwestii ekologii. Żur i barszcz rozlewany jest do cienkich butelek PET, które nadają się do całkowitego przetworzenia. Do produkcji używany jest wyłącznie polski czosnek z odmian Harnaś, Arkus czy Orkan. Jest on bogaty w witaminy, minerały oraz cenne mikroelementy, dzięki czemu jest zbawienny dla naszego zdrowia. Producent stawia też na naturalność – wyroby nie zawierają niezdrowego octu czy kwasku cytrynowego. Produkt szturmem zdobył rynek, a konsumenci w uznaiu jego jakości obsypali go wieloma wyróżnieniami: „Doceń Polskie” „Firma Rodzinna”, Jakość Tradycja”, „Natura Food” czy złoty medal „Konsumencki Lider Jakości 2019”. Wyjątkowość produktu tkwi w kilkudniowym procesie fermentacji, na naturalnym zakwasie żytnim, z dodatkiem polskich mąk oraz na naturalnym świeżym czosnku.
Połączenie tych składników i poddanie ich odpowiednio długiemu procesowi kwaszenia daje niepowtarzalny smak domowego, tradycyjnego żuru, którego nie może zabraknąć w żadnym polskim domu. Żurek, który państwu oferuję zajmuje szczególne miejsce wśród naszych produktów. Nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, barwników oraz konserwantów, co osobiście mogę gwarantować, gdyż uczestniczę w procesie jego wytwarzania – wyjaśnia Pan Adam.

Wydania archiwalne