KOMUNIKACJA NA DOBRYM KURSIE

Mowa oczywiście o komunikacji miejskiej – krwiobiegu każdego miasta. Redakcja Strefy Gospodarki przygotowała Ogólnopolski Ranking Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej za rok 2019 przyglądając się dokładniej działającym w branży przedsiębiorstwom.

Pod uwagę przy tworzeniu Rankingu był szereg zmiennych takich jak jakość taboru, prowadzona polityka kadrowa, działania z obszaru CSR czy kwestie stricte finansowe. Efektem naszej pracy jest poniższe zestawienia, naszym zdaniem, najlepszych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Serdecznie gratulujemy liderom, zwłaszcza, że wielu z nich po raz kolejny potwierdziło swoją pozycję. Zapraszamy Państwa do lektury wydania – po szersze prezentacje Laureatów i Rankingu zapraszamy na stronę strefa-gospodarki.pl

Miłosz Stec, Prezes Zarządu PKM w Tychach Sp. z o.o.:

Nasze podstawowe cele w zakresie bezpiecznego i ekologicznego transportu pozostają niezmienne, na pierwszym miejscu stawiamy społeczność, dla której PKM Tychy pracuje. W najbliższych latach chcemy także stać się konkurencyjni jako pracodawca ponieważ wiemy, że utrzymanie jakości usług wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Tak wysoka pozycja w rankingu, mimo trudnych warunków przebudowy zajezdni, w jakich przez ostatnie miesiące funkcjonujemy, to przede wszystkim zasługa naszych pracowników. Możliwość pracy wśród pasjonatów komunikacji miejskiej to dla mnie zaszczyt, ale także zobowiązanie do dalszego rozwoju firmy.

Zbigniew Wyszogrodzki, Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.:

Cieszę się, że utrzymaliśmy wysokie trzecie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej. To dla nas wielkie wyróżnienie i motywacja do dalszego rozwoju. Współczesna komunikacja miejska staje przed ważnymi wyzwaniami. Ekologia i dbałość o środowisko stały się priorytetem działań miast. Toruń od lat stawia na ekologiczny transport. Tylko w ub. r. spółka zakupiła 35 nowoczesnych autobusów – 21 zasilanych olejem napędowym i 14 hybrydowych. W 2020 roku pozyskane zostaną pierwsze autobusy elektryczne. Nieustannie rozbudowujemy także sieć tramwajową, poprzez budowę nowych linii, modernizację obecnych torowisk oraz zakup nowoczesnego niskopodłogowego taboru. Gratuluję pozostałym zwycięzcom Rankingu, wierzę, że wspólnie udowadniamy, że transport zbiorowy może i powinien być ekologiczny.

Mariusz Kuszel, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Inowrocławiu:

Już po raz kolejny znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych MPK w Polsce. 7 miejsce, ponowny awans o jedną pozycję w stosunku do 2018 roku, to duże wyróżnienie i potwierdzenie, że obrany kierunek rozwoju jest doceniony i przynosi zauważalne efekty. Komunikacja miejska w Inowrocławiu rozwija się już od 107 lat. Szczycimy się mianem prekursora proekologicznych rozwiązań dla transportu publicznego. Eksploatujemy autobusy hybrydowe, elektryczne, hybrydy elektryczne oraz napędzane gazem ziemnym CNG. Obecnie jesteśmy jedynym miastem w Polsce, w którym w większość dni wyjeżdża na linie 100% taboru nisko i zero emisyjnego. Gratuluję przedsiębiorstwom z czołowej 10. rankingu, życząc kolejnych sukcesów oraz w poczuciu dbałości o środowisko, powodzenia we wdrażaniu do eksploatacji pojazdów nisko i zero emisyjnych.

Tomasz Kurzawa, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Świdnica” Sp. z o.o.:

Kiedy sześć dekad temu na ulice Świdnicy wyjechały dwa pierwsze autobusy, historia potoczyła się bardzo szybko. I kiedy rok temu włączono do eksploatacji 9 Solarisów Urbino spełniających najnowsze normy emisji, nikt nie spodziewał się, że upłynie tylko 14 miesięcy i na najdłuższe linie wyjadą wiosną 2020 roku dwa pierwsze autobusy elektryczne. W pierwszych autobusach był konduktor sprzedający bilety. Teraz kierowca ma kasę składającą raporty przez wi-fi gdy autobus przejeżdża bramę zajezdni, a na pokładzie każdego autobusu jest przynajmniej jeden terminal, w którym można opłacić przejazd kartą lub smartfonem. Na smartfonie można też ustawić tablice odjazdów z ulubionego przystanku w czasie rzeczywistym. W tym roku Świdnica otrzymała tytuł Smart City. MPK, pasażerowie i pracownicy są częścią tego sukcesu.

1. Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie
2. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o w Tychach
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.
3. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.
4. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” Sp. z o.o.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.
5. Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Grudziądzu
6. Miejski Zakład Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.
7. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Inowrocławiu
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” Sp. z o.o.
8. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Nowym Sączu
9. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Zakład Budżetowy w Łomży
10. Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu

Wydania archiwalne