Pracodawca godny zaufania

Z Panią Karoliną Jaczyńską, Dyrektor Działu Personalnego rozmawia Sylwia Markowska

Sieć aptek Dr. Max została uhonorowana tytułem Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2019 – serdecznie gratuluję. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?

Otrzymanie tytułu jest dla nas wspaniałym potwierdzeniem tego, że to co robimy sprawdza się, oraz tego że nasza wizja oraz kierunek działania są właściwe nie tylko z naszej wewnętrznej perspektywy. Jest to również wspaniałe podsumowanie dotychczasowych działań i projektów, a dzięki temu możliwość spojrzenia do przodu i poszukania kolejnych wyzwań.

Jaki według Państwa powinien być Odpowiedzialny Pracodawca i dlaczego warto nim być?

Odpowiedzialny Pracodawca to taki, który dba o swoich pracowników, współpracowników oraz klientów. Troszczy się o ich bezpieczeństwo, samopoczucie oraz umożliwia ciągły rozwój. W obecnej sytuacji rynku pracownika, szczególnie ważne jest by tworzyć takie miejsce pracy, do którego pracownicy nie tylko chętnie dołączą, ale i zostaną na dłużej. Takie miejsca, które dają możliwość realizacji ambicji, misji oraz wartości. Miejsce, które dbając o swój najcenniejszy zasób, jakim są ludzie, chce również działać na rzecz lokalnych społeczności.

Mogą się Państwo pochwalić rozbudowanym systemem szkoleń, dbają Państwo o rozwój pracowników oraz podnoszenie ich kompetencji – proszę o tym opowiedzieć.

Tak, to dla nas szalenie istotny aspekt. Zawód farmaceuty wymaga nieustannego pogłębiania wiedzy, uczenia się i śledzenia bieżących zmian. Dlatego dbamy o to by pracownicy aptek franczyzowych mieli w możliwie elastycznej formie dostęp do wiedzy merytorycznej, ale i związanej z wykonywanymi zadaniami i obowiązkami. Organizujemy również wiele szkoleń z zakresu podnoszenia kompetencji.

Prowadzą Państwo obecnie rekrutację, jakich osób Państwo poszukują?

Prowadzimy rekrutacje zarówno do aptek franczyzowych, jak i naszej centrali zlokalizowanej we Wrocławiu. Szukamy osób, którym bliskie są nasze wartości a także takich, którzy chcą wspólnie z nami realizować postawione przez nas cele. Osoby których poszukujemy powinna cechować odwaga, odpowiedzialność oraz troska o dobro klienta. To co pracownicy naszej sieci powinni stawiać na pierwszym miejscu to chęć niesienia pomocy i stawianie pacjentów w centrum uwagi. Zawód farmaceuty wymaga wiedzy, którą będzie w stanie na bieżąco dzielić się z klientami. Każda rekrutacja to odrębny proces ze swoimi wymaganiami, określonymi oczekiwaniami i możliwością rozwoju. Staramy się właściwie zdiagnozować kogo szukamy, w kontekście obowiązków, ale tez zespołu czy aktualnych zadań.

Jakie cele oraz wyzwania stawiają sobie Państwo przed sobą w przyszłości?

Mamy bardzo ambitne plany na przyszłość, które ściśle związane są z naszą polityką personalną. Przede wszystkim chcemy w dalszym ciągu udoskonalać naszą rekrutację. Kolejnym ważnym dla nas aspektem jest umożliwienie dalszego rozwoju pracownikom sieci, aby w dalszym ciągu zasilali naszą organizację. Doświadczeni pracownicy są niezwykle cenni. Pragniemy również zbudować silną markę sieci aptecznej, która będzie pierwszym wyborem w naszej branży. Chcemy by nasi pracownicy identyfikowali się z Dr.Max, podzielali jej wartości a także wspólnie z nami dążyli do wyznaczonych celów.

Wydania archiwalne