Zdrowo i niedrogo? To możliwe!

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. przykłada szczególną uwagę do utrzymania wysokiego poziomu jakości usług związanych ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków. Priorytetowo traktowane są również kwestie dotyczące środowiska naturalnego, którymi zajmuje się Centrum Edukacji Ekologicznej działające w ramach Spółki już od blisko 12 lat.

Krystaliczna, tania…

Woda dostarczana do mieszkańców Jastrzębia-Zdroju jest importowana z Czech, ze zbiorników Severomoravske Vodovody a Kanalizace Ostrava A.S. zlokalizowanych na rzekach Moravka i Ostravica w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Ze względu na to, iż znajdują się one w Parku Krajobrazowym, w którym został wprowadzony bezwzględny zakaz jakiejkolwiek działalności, woda jest niemal krystaliczna a proces jej uzdatniania śladowy (koagulacja jednostopniowa). – Dzięki współpracy z sąsiednim państwem, jastrzębianie mogą się cieszyć najtańszą wodą w regionie – podkreśla Tadeusz Pilarski Prezes Zarządu JZWiK S.A. w Jastrzębiu-Zdroju. – Woda dostarczana przez nasz zakład zawiera cenne składniki mineralne i jest bezpieczna dla zdrowia. Jej skład fizyko-chemiczny spełnia rygorystyczne normy jakościowe, m.in. dzięki regularnym kontrolom zarówno na sieci wodociągowej, jak i u odbiorców. Należy również podkreślić, iż jastrzębska kranówka zaliczana jest do wód bardzo miękkich. Daje to niewymierne korzyści dla mieszkańców, przedłużając żywotność urządzeń AGD np. pralek, a także zmniejszając ilość zużytych detergentów.

…i prosto z kranu

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. aktywnie angażuje się w realizowane w całym kraju kampanie pod hasłem „Piję wodę prosto z kranu”. Podstawowym celem tych akcji jest uświadamianie Polaków w kwestii rozsądnego korzystania z zasobów wody i troski o zrównoważony rozwój. Dlatego też Spółka bardzo często uczestniczy w plenerowych imprezach organizowanych przez Urząd Miasta i inne organizacje, promując picie wody bezpośrednio z kranu. Woda podawana jest z miętą, cytryną lub sokiem malinowym, co dodatkowo zachęca do degustacji okolicznych mieszkańców. W sezonie letnim, w wyznaczonych miejscach w mieście uruchamiane są zdroje uliczne, tak by każdy mógł skorzystać z wody pitnej w upalne dni. Dodatkowo, dla ochłody montuje się również kurtyny wodne.

W trosce o (eko)edukację

Jastrzębska Spółka jest bezpośrednio zaangażowana w Pozytywną Edukację Ekologiczną, skierowaną głównie do szkół i przedszkoli. W tym celu w 2009 roku przy Zakładzie Ochrony Wód zostało utworzone Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). W specjalnie wyposażonych salach prowadzone są lekcje, w sali konferencyjnej zaś wyświetlana jest prezentacja multimedialna. Dzięki makietom w interaktywnej sali dydaktycznej (oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, domu rodzinnego) i dioramom (m.in. żeremie bobrowe, ekosystem jeziorny, siedlisko żółwia błotnego) odwiedzający mogą zobaczyć, jak kropla wody wędruje w ekosystemie.
Z myślą o rozwoju CEE, w 2016 roku została uruchomiona ścieżka edukacyjna „Rzeka wiedzy”. Jej kształt nawiązuje do naturalnego biegu rzeki, na którym wydzielono dwie strefy: pierwszą poświęconą żywiołowi wody, drugą zaś ziemi i powietrzu. Ścieżce edukacyjnej towarzyszą stanowiska związane z wodą: m.in. kiosk multimedialny z filmem o odnawialnych źródłach energii, tablica magnetyczna przedstawiająca jezioro, na której dzieci za pomocą magnesów tworzą zrównoważony zbiornik wodny oraz koło wodne z tablicą informacyjną wyjaśniającą pracę elektrowni wodnej. Jak podkreśla Prezes T. Pilarski, „Rzeka wiedzy” jest miejscem, w którym dzieci uczą się żyć w duchu poszanowania środowiska: – Poprzez młodych ludzi chcemy trafić do pozostałych mieszkańców i nauczyć ich racjonalnego korzystania z zasobów przyrody.

 

(JZWiK fot. 1 – Ścieżka edukacyjna „Rzeka wiedzy”)

Wydania archiwalne