Płynne złoto prosto z pasieki Pszczelarza Kozackiego

Miód nazywany płynnym złotem znany jest już od czasów starożytnych. O jego właściwościach leczniczych słyszał każdy, większość z nas docenia też jego smak. Aby w pełni cieszyć się walorami tego przysmaku i jego zbawiennym wpływem dla naszego organizmu warto wybierać produkt naturalny taki, który pochodzi z prawdziwej pasieki. Podczas realizacji tegorocznej edycji programu Konsumencki Lider Jakości – Debiut Roku 2020, naszą szczególną uwagę zwróciły nowe smakowe miody „Na Dobry Dzień” rodzinnej pasieki Pszczelarza Kozackiego – jak się okazało prawdziwej skarbnicy 100% naturalnych miodów.

Pokarm bogów Olimpu

Odżywcze, bakteriobójcze oraz uodparniające właściwości miodu wykorzystywane były już w czasach starożytnych. Nektar uznawany był za pokarm bogów, a sam miód postrzegany był jako lekarstwo zarówno dla ciała jak i dla duszy. Miód składa się głównie z wody i węglowodanów, a także z cukrów prostych czyli fruktozy i glukozy. Pozostałe składniki tego bursztynowego przysmaku to minerały m.in. potas, fosfor, sód, wapń, magnez, a także cynk, żelazo, jod, miedź i mangan. W składzie miodu nie brakuje też witaminy C oraz witamin z grupy B (witamina B1 – tiamina, B2 – ryboflawina, witamina B6 oraz niacyna PP). Poza wartościami odżywczymi miód pozytywnie wpływa na metabolizm komórkowy, niszczy bakterie, a dzięki zawartości fruktozy, działa detoksykująco, zmniejszając szkodliwy wpływ alkoholu czy kawy na nasz organizm.

Prawdziwy miód – jak go rozpoznać?

Gwarancją tego, że wybraliśmy miód najwyższej jakości, jest źródło jego pochodzenia. Na sklepowych półkach można się natknąć na szereg produktów, które miód jedynie udają, w istocie będąc syropem cukrowym, który niestety z naturalnością ma niewiele wspólnego. Jedynie miód od prawdziwego pszczelarza, z prawdziwej pasieki, będzie pięknie pachniał, smakował i co najważniejsze będzie korzystnie wpływał na nasz organizm.

Pszczelarz Kozacki w zgodzie z naturą

Pszczelarz Kozacki to firma rodzinna, działająca nieprzerwanie od ponad 20 lat, natomiast międzynarodowe oraz międzypokoleniowe tradycje pszczelarskie tej rodziny sięgają aż 120 lat wstecz. Siedziba firmy zlokalizowana jest w regionie Centralnego Roztocza to wyjątkowy obszar, który został wpisany na listę Natura 2000. Próżno tu szukać wielkich przedsiębiorstw, teren usytuowany jest z dala od miejskiego gwaru i zgiełku, tutaj wciąż dominuje naturalny krajobraz, a różnorodność biologiczna Roztacza pozwala wytwarzać produkty najwyższej jakości. Pasieki Pszczelarza Kozackiego to ponad 1000 pni położonych wśród malowniczych łąk, lasów oraz pól obfitujących w najróżniejsze odmiany nektarów oraz spadzi, dzięki czemu w ofercie firmy każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdrowie prosto z natury

Miody z Pasieki Pszczelarza Kozackiego są w 100% naturalne, w ich składzie nie znajdziemy barwników, konserwantów czy wypełniaczy – to produkt z przejrzystą etykietą i czystym składem. W ofercie firmy, oprócz tradycyjnych miodów nektarowych, takich jak miód akacjowy, gryczany, wrzosowy czy słonecznikowy, znajdziemy także miody leśne, produkty pszczele jak np. pyłek kwiatowy, który skutecznie pomaga w walce z alergiami, a także uzupełnia braki witamin w organizmie oraz miody z dodatkami. Oferta Pszczelarza Kozackiego stale się powiększa i tak w tym roku firma wypuściła na rynek wspomniane już wcześniej miody smakowe („Na Dobry Dzień”). To w dalszym ciągu prawdziwe miody bez sztucznych dodatków i ulepszaczy, które są połączeniem jedynie dwóch składników: w 100% naturalnego, polskiego miodu oraz jednego z pięciu gatunków owoców do wyboru: aronii, poziomki, czarnej jagody, jeżyny lub żurawiny.

 

(fot. 1 – Pszczelarz Kozacki)

(fot. 2 – Pszczelarz Kozacki)

Wydania archiwalne