Niezmiennie do przodu

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Głogowie powstała 8 września 1945 roku na gruzach zniszczonego miasta. Pod koniec pierwszego miesiąca istnienia otworzyła swój pierwszy sklep, a dziesięć lat później dysponowała już siecią 25 placówek. Misją Spółdzielni od początku jej działalności jest stały rozwój w obszarze handlu produktami o najwyższej jakości, zapewniający osiągnięcie pełnej satysfakcji klientów. Jednocześnie PSS w Głogowie harmonijnie łaczy kultywowanie tradycji ruchu spółdzielczego, z dopasowywaniem swojej oferty do wciąż zmieniających się oczekiwań rynku.

W oparciu o własne środki

Obecnie działalność handlowa jest prowadzona w 9 sklepach o łącznej powierzchni 1917 m²: 8 ogólnospożywczych i 1 oferującym produkty gospodarstwa domowego. – Od 2015 roku systematycznie inwestujemy w swoje placówki w zakresie zmian wizualizacji, przebudowy i dostosowania do oczekiwań swoich klientów – wyjaśnia Magdalena Zgondek Prezes Zarządu „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Głogowie. – W 2018 roku przeznaczyliśmy na ten cel 115.550 tys. zł, rok później zaś 120.744 tys. zł. Wszystkie inwestycje są firnansowane z naszych własnych środków, bez korzystania z kredytów komercyjnych. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat wyremontowano 5 największych sklepów. W dwóch placówkach powiększono salę sprzedaży, ponadto zostały one również wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia do obsługi klienta, w tym m.in.: stekarki, rożna, wagoskanery i krajalnice do chleba. Spółdzielnia posiada również własną piekarnię i cukiernię, które zaopatrują w 80% swoje własne sklepy, a w 20% rynek lokalny. Dzięki naturalnym składnikom używanym w procesie produkcyjnym, ich wyroby cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Dla polepszenia jakości, również w piekarni i cukierni następuje systematyczna inwestycja w nowoczesne urządzenia.

W bieżącym roku Spółdzielnia rozpoczęła przebudowę swojego największego obiektu handlowego o powierzchni ok. 1800 m². Jest to już piąty sklep wyremontowany w ciągu czterech ostatnich lat. W placówce handlowej została powiększona sala sprzedaży z 268 do 354 m², przebudowano również pomieszczenia socjalne, magazyn oraz wyodrębniono dodatkowy lokal usługowy o powierzchni 15 m². Inwestycja tej części wyniosła 570 tys. zł. Oprócz tradycyjnych rozwiązań, pojawiły się nowe usługi polegające na wypieku mięs drobiowych i wieprzowych wraz z urządzeniem grzewczym podtrzymującym temperaturę w wypieczonych produktach. Remont sklepu został wykonany zgodnie z planem, natomiast pozostała powierzchnia zostanie zaadaptowana pod lokale usługowe w terminie późniejszym ze względu na COVID-19.

Widoczni i nagradzani

„Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Głogowie działa prężnie na lokalnym rynku przygotowując konkursy z nagrodami dla swoich klientów. Wspiera również aktywnie inicjatywy lokalnej społeczności, m.in. akcje charytatywne oraz instytucje, takie jak policja, szkoły, szpitale, kościoły, zakłady pracy i stowarzyszenia. Tradycją stało się już uczestnictwo w corocznej akcji „Dzień Chleba”, organizowanej w Szkole Podstawowej nr 6. Placówka edukacyjna systematycznie organizuje warsztaty promujące wiedzę na temat prozdrowotnych składników znajdujących się w wyrobach piekarniczych, sięgając co roku po wyroby Spółdzielni, które są wytwarzane tradycyjnymi metodami. Drugi rok z rzędu udało się „Społem” PSS w Głogowie zorganizować akcję zbiórki krwi pod hasłem „Twoja Krew, Moje Życie”. Została ona przygotowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiolecznictwa im. Prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu o/Głogów. Podczas akcji zebrano ponad 8 litrów krwi. Ze swojej strony Spółdzielnia przygotowała bardzo bogatą oprawę zachęcającą do oddawania krwi. W czasie trwania zbiórki odbywały się liczne degustacje produktów spożywczych i promocje, były ponadto rozdawane upominki dla krwiodawców.

Dzięki swojej aktywności, Spółdzielnia jest widoczna i doceniana w Głogowie. W 2015 roku otrzymała Honorowy Medal Miasta Głogowa, rok później zaś została uhonorowana tytułem Promotora Produkcji Piekarskiej oraz Certyfikatem „Doceń Polskie” za Chleb Kaszubski. We wrześniu 2017 roku „Społem” PSS w Głogowie zajęła III miejsce w konkursie „Mistrzowie handlu w dolnośląskiem”, natomiast w grudniu, Prezes Zarządu Magdalena Zgondek otrzymała wyróżnienie za zajęcie 12 miejsca wśród „100 kobiet Biznesu”, w plebiscycie organizowanym przez „Bisnode Polska” oraz redakcję „Puls Biznesu”. Marzec 2018 roku przyniósł „Brylant Polskiej Gospodarki” – wyróżnienie Instytutu Europejskiego Biznesu, w listopadzie 2019 roku Prezes M. Zgondek otrzymała „Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża”. Najnowszym osiągnięciem Spółdzielni jest wyróżnienie w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Spółdzielni Spożywców za rok 2020, organizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”.

75 lat historii…

Pierwsze Walne Zgromadzenie Powszechnej Spółdzielni Spożywców odbyło się 8 września 1945 roku, z udziałem 50 członków oraz mieszkańców Głogowa i okolic, a 26 września z inicjatywy założycieli uruchomiono pierwszy sklep nr 1 przy ul. Słowiańskiej. Zaopatrzenia i dostawy towarów do sklepu dokonywano w walizkach, rowerem i wózkiem ręcznym (później korzystano z wynajmu wozów konnych od rolników). Mimo trudności w pierwszych latach powojennych, Spółdzielnia rozwijała swoją działalność. Uruchomiono hurtownię z działami: spożywczymi, artykułami włókienniczymi i sprzętem rolnym. W 1946 roku uruchomiono sklep nr 2 w Brzostowie, nr 3 w Jaczewie i 4. w Głogowie. Pierwszy zaprzęg konny pojawił się w 1947 roku, a samochód ciężarowy marki Opel rok później. Szczególnie burzliwy rozwój osiągnęła Spółdzielnia w 1949 roku. Czynnych było już 15 sklepów, 1 stołówka, 2 piekarnie, 2 masarnie, 1 gospoda, 1 kiosk oraz magazyn towarowy. PSS skupiała już 350 członków, zatrudniając 39 pracowników. W 1955 roku stan posiadania zwiększył się do liczby 25 sklepów, najczęściej 1-osobowych, ciasnych i bez zaplecza. W latach 60., rozpoczął się najbardziej dynamiczny rozwój zasobów Spółdzielni. Poprawiły się warunki pracy, wzrosła liczba pracowników. Związane to było z budową przemysłu miedziowego i będącym tego następstwem szybkim rozwojem miasta. W latach 70. i 80. urządzono prawie całą sieć detaliczną i gastronomiczną w zabudowie pawilonowej z nowoczesnym wyposażeniem. Spółdzielnia w działalności handlowej staje się monopolistą. Oprócz szerokiej sieci sklepów spożywczych i przemysłowych, posiadała kilka lokali gastronomicznych, 4 piekarnie, masarnię, prowadziła stołówkę dla pracowników „Famaby”, Głogowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego i nowosolskiej „Przemysłówki”. Na potrzeby mieszkańców Głogowa powstały duża piekarnia i zakład mięsny. Na przełomie tych lat zachodziły jednak zmiany strukturalne i organizacyjne osłabiające rolę organów samorządowych. Powołane zostały wojewódzkie spółdzielnie spożywców. W 1983 roku Spółdzielnia, zgodnie z ustawą o spółdzielniach z 1982 roku, uzyskała ponownie osobowość prawną i samodzielność na pełnym rozrachunku gospodarczym. Pomimo trudnej koncówki lat 80., Spółdzielnia utrzymywała nadal pozycję monopolisty w zakresie produkcji i handlu artykułami spożywczymi, zatrudniając ponad 1000 osób. Dumą był Zakład Produkcji Mięsnej, z którego mięso i wyroby wędliniarskie, oprócz lokalnego rynku, trafiały do sklepów całego kraju. Wyroby wyróżniane były złotymi medalami i odznaczeniami na targach i konkursach wędliniarskich. W latach 90. Spółdzielnia utraciła wiele sklepów, a także prawie w całości branżę gastronomiczną, co wpłynęło na zmniejszenie zatrudnienia.
– Obecnie sytuacja gospodarcza Spółdzielni, mimo ogromnej konkurencji ze strony kapitału zagranicznego na lokalnym rynku, jest stabilna – podsumowuje Prezes M. Zgondek. – Największym jednak kapitałem są pracownicy i wierni członkowie samorządu, którzy mają wpływ na budowanie jej wizerunku i kondycję gospodarczą.

 

(fot. 1 – Społem Głogów)

(fot. 2 – Społem Głogów)

(fot. 3 – Społem Głogów)

(fot. 4 – Społem Głogów)

Wydania archiwalne