Komunikacja miejska 2020, czyli transport niskoemisyjny i elektromobilność

Komunikacja miejska 2020, czyli transport niskoemisyjny i elektromobilność

Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej za rok 2020. Jak co roku, przy ocenie zgłaszających się przedsiębiorstw pod uwagę brany był szereg zmiennych, takich jak: stan techniczny taboru i infrastruktury towarzyszącej ze szczególnym uwzględnieniem transportu niskoemisyjnego, prowadzona polityka kadrowa, działania z obszaru CSR czy kwestie stricte finansowe. Efektem naszej pracy jest poniższe zestawienie najlepszych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w 2020 roku. Serdecznie gratulujemy liderom, zwłaszcza, że wielu z nich po raz kolejny potwierdziło swoją pozycję. Słowa uznania należą się Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu Sp. z o.o. w Opolu, który po raz pierwszy wziął udział w naszym rankingu, plasując się na wysokiej 3. pozycji. Na szczególną uwagę zasługują ponadto działania MPK w Inowrocławiu i Świdnicy, zmierzające w kierunku pełnej elektromobilności posiadanego taboru. Zapraszamy do lektury wydania gazetowego, natomiast z szerszymi prezentacjami wybranych Laureatów mogą się Państwo zapoznać poniżej.

Miłosz Stec, Prezes Zarządu PKM Sp. z o.o. w Tychach:

Utrzymanie drugiej lokaty w Ogólnopolskim Rankingu PKM to przede wszystkim zasługa pracowników, którzy mimo trudnych warunków przebudowy zajezdni dbają o zapewnienie usługi przewozowej na najwyższym poziomie. Nasze sukcesy nie były by też możliwe bez właściciela, czyli Gminy Tychy, która od lat zapewnia nam warunki do rozwoju w kierunku transportu niskoemisyjnego. Mam nadzieję, że nasze obecne działania wpłyną na wzrost liczby podróży środkami transportu publicznego, kosztem samochodów prywatnych.

Mariusz Kuszel, Prezes Zarządu MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu:

Już po raz kolejny znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych MPK w Polsce. 6 miejsce, ponowny awans o jedną pozycję w stosunku do 2019 roku, to duże wyróżnienie i potwierdzenie, że obrany kierunek rozwoju jest doceniony i przynosi zauważalne efekty. Komunikacja miejska w Inowrocławiu rozwija się już od 108 lat. Szczycimy się mianem prekursora proekologicznych rozwiązań dla transportu publicznego. Eksploatujemy autobusy hybrydowe, elektryczne, hybrydy elektryczne oraz napędzane gazem ziemnym CNG. Obecnie jesteśmy jedynym miastem w Polsce, w którym w większość dni wyjeżdża na linie 100% taboru nisko i zero emisyjnego. Gratuluję przedsiębiorstwom z czołowej 10. rankingu, życząc kolejnych sukcesów oraz w poczuciu dbałości o środowisko, powodzenia we wdrażaniu do eksploatacji pojazdów nisko i zero emisyjnych.

Tomasz Kurzawa, Prezes Zarządu MPK „Świdnica” Sp. z o.o.:

Rozpoczęliśmy drogę w kierunku zerowej emisji. Do floty dołączyły dwa dwunastometrowe autobusy elektryczne Volvo, pierwsze pojazdy tej firmy na Dolnym Śląsku, wytwarzane w jego stolicy. Każdy może pomieścić ponad 70 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Autobusy zasilają baterie trakcyjne o pojemności 200 kWh, które umożliwią przejazd trasy o długości powyżej 120 km na jednym ładowaniu. Wyposażone są w klimatyzację obejmującą cały pojazd, gniazda USB oraz czytelny, nawet dla osób słabowidzących, system informacji wewnętrznej czy biletomaty obsługujące zbliżeniowe karty płatnicze. Autobusy elektryczne kursują na najdłuższych liniach miejskich. Zostały dobrze przyjęte przez pasażerów doceniających komfort podróży w ciszy, przechodniów i mieszkańców kamienic przy trasach, dla których oprócz ciszy istotne jest zmniejszenie emitowanych spalin oraz przez kierowców chwalących dynamikę oraz elastyczność napędu.

1. MZA Sp. z o.o. w Warszawie
2. PKM Sp. z o.o. w Tychach
MZK w Toruniu Sp. z o.o.
3. MZK Sp. z o.o. w Opolu
4. MZK w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.
5. Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o.
MZK w Zielonej Górze
Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” Sp. z o.o.

Wydania archiwalne