Przedsiębiorstwo PKM Tychy – ekologiczny lider komunikacji miejskiej w Polsce

Przedsiębiorstwo PKM Tychy – ekologiczny lider komunikacji miejskiej w Polsce

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. to firma z ponad 60-letnią tradycją, dysponująca nowoczesnymi, ekonomicznymi, bezpiecznymi, ergonomicznymi i przyjaznymi dla środowiska naturalnego autobusami, spełniającymi wymagania najbardziej restrykcyjnych norm emisji spalin. Tyski PKM może ponadto poszczycić się jednymi z najlepszych wskaźników techniczno-eksploatacyjnych taboru autobusowego w skali całego kraju, a także ugruntowaną pozycją wśród czołowych przewoźników w Polsce pełniąc rolę znaczącego przewoźnika na południu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W stronę paliw alternatywnych

Firma dynamicznie rozwija się na rynku przewozowym, stale inwestując w infrastrukturę i nowy tabor. Dzięki środkom unijnym obecnie dobiega końca kompleksowa modernizacja zajezdni autobusowej, która kosztuje blisko 60 mln zł. W ramach inwestycji przebudowana jest wewnętrzna sieć sanitarna, deszczowa i wodociągowa, warsztat i myjnie, stworzone są nowe stanowiska tankowania gazu ziemnego CNG, a jednocześnie estetykę zakładu poprawia modernizacja infrastruktury technicznej oraz parkingowo-drogowej. Po zakończeniu projektu Tychy będą liderem w Polsce pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym – w tym wypadku sprężonego gazu ziemnego. Tyski PKM dąży do tego, by zasilać tym paliwem praktycznie całą swoją flotę, która liczy obecnie 182 autobusy, w tym 1 turystyczny autokar MAN Lion’s Coach dla zawodników GKS Tychy. W ramach projektu pod nazwą „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat tyski PKM zakupił 62 autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG takich marek, jak: MAN, SOR, MMI IVECO, Autosan czy Solaris.
Podnoszenie standardów, jakości komunikacji i pracy, to również modernizacja i wyposażenie warsztatu, który wzbogacił się o nowe pojazdy pogotowia technicznego. Inwestycja i jej rozmach wzbudza podziw, bo nowoczesna zajezdnia stanie się wizytówką nie tylko samej firmy, ale również miasta.
– Po przebudowie w tyskiej zajezdni znajdzie się 195 miejsc postojowych dla autobusów, trolejbusów i mikrobusów – mówi Miłosz Stec Prezes Zarządu PKM Sp. z o.o. w Tychach. – Miejsca dedykowane będą m.in. 60 nowym autobusom zasilanym gazem CNG. Tym samym tyski przewoźnik zamierza kupować od PGNiG ponad 4,2 mln m sześc. gazu rocznie. To bardzo ważne w kontekście walki samorządów – także Tychów, ze smogiem. Autobus zasilany gazem CNG emituje o 70 proc. mniej zanieczyszczeń, niż nowe autobusy z silnikami diesla. To bardzo istotna różnica dla środowiska naturalnego i zdrowia nas wszystkich. Co więcej, nowe autobusy nie tylko ograniczają emisję spalin, ale także hałasu. Jako pierwsze w naszym mieście są też przystosowane do przewozu rowerów.

Jakość i bezpieczeństwo

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach, to również przedsiębiorstwo społecznie odpowiedzialne, firma kładąca duży nacisk na umacnianie swojego wizerunku jako spółki, dla której ochrona środowiska naturalnego jest równie ważnym elementem strategii rozwoju, jak jakość świadczonych usług komunikacyjnych oraz bezpieczeństwo pracowników i przewożonych pasażerów.
– W każdym dniu roboczym PKM obsługuje 55 linii regularnych na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego, które w skali roku przewożą ok 12 mln pasażerów nie tylko z Tychów, ale całego południa Metropolii – wylicza Michał Kasperczyk rzecznik prasowy PKM Sp. z o.o. w Tychach.

W kontakcie z mieszkańcami

Powiązanie firmy z miastem, to również działania społeczne. PKM angażuje się w szereg działań związanych z CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu. Każdego roku na wsparcie mogą liczyć tyskie hospicja, m.in. im. św. Kaliksta I oraz Śląskie Hospicjum dla dzieci. Spółka na bieżąco współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, a także angażuje środki w Powiatowym Programie Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Na wsparcie mogą liczyć akcje profilaktyczne organizowane przez Komendę Miejską Policji, Straż Miejską oraz Straż Pożarną w Tychach, m.in. akcja z kieszonkowcami (widzisz reaguj), akcje profilaktyczne bezpieczny pasażer i bezpieczny kierowca (symulacje dla mieszkańców miasta). PKM w Tychach jest również sponsorem drużyn sportowych (hokeiści oraz piłkarze GKS Tychy, Tyskie Stowarzyszenie Rowerowe, Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, Capoeira Tychy), a także instytucji i wydarzeń odbywających się w mieście, m.in. Teatru Małego czy Mistrzostw Europy w Piłkę Nożną U21. PKM był również organizatorem międzynarodowych konferencji i sympozjów dotyczących rozwoju i wykorzystywania paliw gazowych oraz profilaktyki wypadków drogowych.

Trzykrotnie na podium

Całościowy obraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach sprawia, że jest to firma wielokrotnie nagradzana otrzymując m.in. tytuł Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości oraz Nagrodę główną Hermes Biznesu, za wysokiej jakości usługi transportu miejskiego oparte o ekologiczne rozwiązania. Spółka zajmuje ponadto czołowe lokaty w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, organizowanym corocznie przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”. W 2018, 2019 i 2020 roku tyski przewoźnik zakończył zmagania na bardzo wysokiej, 2. pozycji w Polsce. Jak dodaje Prezes M. Stec: – Utrzymanie drugiej lokaty w Ogólnopolskim Rankingu PKM to przede wszystkim zasługa pracowników, którzy mimo trudnych warunków przebudowy zajezdni dbają o zapewnienie usługi przewozowej na najwyższym poziomie. Nasze sukcesy nie były by też możliwe bez właściciela, czyli Gminy Tychy, która od lat zapewnia nam warunki do rozwoju w kierunku transportu niskoemisyjnego. Mam nadzieję, że nasze obecne działania wpłyną na wzrost liczby podróży środkami transportu publicznego, kosztem samochodów prywatnych.

 

(fot. 1 – PKM Tychy)

(fot. 2 – PKM Tychy)

(fot. 3 -PKM Tychy)

(fot. 4 – PKM Tychy)

Wydania archiwalne