Odpowiadamy na rosnący popyt

RONSON Development jest doświadczonym, dynamicznie rozwijającym się deweloperem, prowadzącym inwestycje mieszkaniowe w największych polskich miastach, głównie w Warszawie, a także w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. W czasie dwóch dekad swojej działalności, Spółka zdobyła zaufanie tysięcy klientów, co daje jej pozycję jednej z wiodących firm deweloperskich w Polsce. Od 2007 roku RONSON Development SE, będący członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wzrosty na przekór pandemii

RONSON Development tworzy przestrzenie, w których dobrze i wygodnie się mieszka. Obecnie w ofercie firmy znajdują się mieszkania dopasowane do potrzeb różnych grup klientów – są w niej zarówno apartamenty i domy, jak i lokale z segmentu popularnego. Pomimo pandemii koronawirusa, I półrocze 2020 roku zamknęło się dla Spółki wzrostem przychodów ogółem o 77% w stosunku do analogicznego okresu w minionym roku, do kwoty 253,1 mln zł. W tym samym czasie zanotowany został również rekordowy wzrost zysku operacyjnego o 187% r/r, do kwoty 50,7 mln zł. Większość przychodów Spółki pochodziła z projektów Citylink III (57%), Grunwald 2 (15,1%) oraz Miasto Marina (14,5%). Citylink III, z marżą brutto w wysokości 39%, odpowiadał za 84% zysku brutto Spółki w I półroczu 2020 roku. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników finansowych I półrocza 2020 roku – informuje Boaz Haim, Prezes Zarządu RONSON Development – Dwucyfrowy wzrost przychodów w połączeniu z wysoką marżą brutto w projekcie Citylink III zaowocował znaczącym wzrostem rentowności, przy ponad dwukrotnie wyższym zysku netto w porównaniu do I półrocza 2019 roku. Co istotne, postępy w budowie wszystkich naszych projektów są zgodne z harmonogramem pomimo okresu blokady i turbulentnej sytuacji pandemicznej. W sierpniu zakończyliśmy projekt Panoramika V – trzy miesiące przed terminem. Dzięki doskonałej organizacji naszego zespołu byliśmy w stanie od razu dostosować się do zmieniającego się otoczenia w każdym obszarze naszej działalności. Posiadamy ponadto bank ziemi, który pozwala nam na budowę 3 984 lokali (255 800 m² PUM). Przygotowujemy się do uruchomienia nowych projektów oraz etapów projektów, uważnie monitorując sytuację rynkową. 2020 był dla nas bardzo dobry pod względem sprzedaży, więc poprzeczka na 2021 jest zawieszona wysoko.

Dwa motory sprzedaż

W I półroczu 2020 roku RONSON Development przekazał klientom 602 lokale, co oznacza wzrost o 76% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Sprzedaż w tym okresie wzrosła o 23% r/r do 426 sztuk, zaś jej głównymi motorami były projekty Ursus Centralny (151 lokali) oraz Miasto Moje (82 lokale). Są to dwie najistotniejsze realizacje w portfolio Spółki, które wśród klientów cieszą się największą popularnością (od momentu wprowadzenia inwestycji na rynek, w Mieście Moim sprzedano blisko 600 lokali, a w Ursusie Centralnym ponad 270). – Na fali tego sukcesu realizujemy kolejne etapy naszych dwóch bestsellerowych inwestycji – mówi Prezes Haim. – To było mocne zasilenie podaży: w Ursusie III – 97 lokali, zaś w Mieście Moim V – 170 lokali. Tym samym podaż Spółki wzrosła do poziomu prawie 1000 lokali. Zarówno Ursus Centralny, jak i Miasto Moje są skierowane do klientów kupujących swoje pierwsze mieszkanie, czyli głównie do singli i par. Dlatego też w ofercie dewelopera znajdują się głównie mieszkania 1,2 i 3-pokojowe. W Mieście Moim znajduje się szeroka pula mieszkań o bardzo atrakcyjnych metrażach od 32 m² i w cenie już od 270 tys. zł. W tej inwestycji do większych mieszkań, trzy- i czteropokojowych, przynależą przestronne tarasy o powierzchni nawet 37 m² lub ogródki sięgające nawet 160 m². Z kolei w III etapie Ursusa Centralnego, RONSON Development wprowadził do oferty mieszkania 2- i 3-pokojowe (30 mieszkań dwupokojowych, o powierzchni od 43-52 m² oraz 60 mieszkań trzypokojowych od 58-62 m²). W ocenie Andrzeja Gutowskiego, Wiceprezesa, Dyrektora Sprzedaży i Marketingu RONSON Development, sukces projektów Ursus Centralny i Miasto Moje jest wynikiem trafnej odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, w aspekcie dostępności infrastruktury i otoczenia inwestycji: – Dzisiejszy klient jest bardzo świadomy, a przyszłe miejsce zamieszkania analizuje pod kątem wielu kryteriów. Dlatego deweloper nie może skupiać się już jedynie na projekcie bryły, ale też jej otoczenia. Osiedle musi dziś spełniać nie tylko funkcje mieszkalne, ale także rekreacyjne i oferować więcej niż tylko mieszkanie. Cechą charakterystyczną obu inwestycji jest bulwar – pasaż przebiegający wzdłuż osiedla, podzielony na strefy relaksu, zabawy, aktywności, kultury, gdzie mieszkańcy znajdą zarówno kawiarnię, restaurację, siłownię, jak i plac zabaw dla dzieci. Ponadto obie inwestycje są bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, ale naszym celem było danie mieszkańcom realnej alternatywy: możesz jechać do centrum, ale tu wszystko masz pod ręką.
Ważnym warszawskim projektem jest także Nova Królikarnia. Inwestycję wyróżnia willowy charakter oraz jej lokalizacja na terenie parku o powierzchni ponad 5 tys. m² w sercu Mokotowa. Kameralna, niska zabudowa Novej Królikarni, otoczona zielenią, a jednocześnie w sąsiedztwie centrum miasta, przywołuje ideę „miasta ogrodu”. Na terenie inwestycji powstały apartamenty oraz 39 domów jednorodzinnych,
z własnym parkiem, jeziorem, kreatywnymi placami zabaw i ścieżkami do biegania. W Novej Królikarni postawiono na rozwiązania eko i smart. Mieszkańcy mogą ładować samochody elektryczne, a także korzystać z systemu smart house.

Nie tylko Warszawa
RONSON Development realizuje również swoje inwestycje na terenie Wrocławia. Są to Viva Jagodno, zlokalizowana na Jagodnie oraz Vitalia Residence na terenie Kleciny, części dzielnicy Krzyki. We Wrocławiu realizowany jest ponadto projekt Miasto Marina nad Odrą. Inwestycja składa się z 4-kondygnacyjnych budynków, z lokalami o zróżnicowanej powierzchni (od 42 do ponad 60 m²). W Marinie zostały ostatnie trzy apartamenty (43-47 m²). Całość inwestycji jest monitorowana i chroniona. Na parterze budynku znajduje się recepcja oraz siłownia z pełnym wyposażeniem. Położenie projektu gwarantuje dostęp do lokalnej mariny, w której mogą zacumować motorówki, żaglówki czy skutery wodne. Kolejnym przykładem inwestycji realizowanych z myślą o rodzinach są Grunwald 2 w Poznaniu (budowa zakończona w kwietniu 2020 roku) oraz Panoramika 5 w Szczecinie (oddana do użytku w sierpniu 2020 roku). Oba osiedla, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, są zamknięte i monitorowane. Wyróżnia je świetna lokalizacja blisko centrum miast, zielone otoczenie, bliskość infrastruktury usługowej, handlowej i edukacyjnej oraz przestronne, doświetlone mieszkania, wykonane z użyciem wysokiej klasy materiałów. Inwestycja RONSON Development realizowana jest również pod Szczecinem, gdzie powstaje osiedle Nowe Warzymice z kameralną zabudową i zielonym patio.

Doceniani i nagradzani
Dowodem zaufania klientów do firmy są liczne nagrody i certyfikaty, wśród których znalazła się m.in. nagroda w kategorii usługi deweloperskie w konkursie Orły Polskiego Budownictwa 2014 oraz godło Deweloper Roku 2013 przyznane przez Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej. Spółka jest również laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych przez grono analityków i inwestorów giełdowych. W 2013 roku zajęła I miejsce w rankingu Giełdowa Spółka Roku w kategorii „Relacje inwestorskie”, organizowanym przez dziennik Puls Biznesu. Z kolei w 2017 roku strona internetowa Spółki została nagrodzona tytułem Złota Strona Emitenta, w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Dwa lata później doszły wyróżnienia za inwestycje Miasto Marina oraz Nova Królikarnia, przyznane przez “Gazetę Finansową” w konkursie “Najciekawsze Inwestycje Mieszkaniowe 2019”.

(RONSON Development_fot. 1 – Miasto Marina )

(RONSON Development_fot. 2 – Grunwald 2)

 

Wydania archiwalne