Zaufanie to podstawa

To według andrychowskich spółdzielców jedyny przepis na sprawnie funkcjonującą spółdzielnię mieszkaniową. O tym, iż jest on dobry świadczy zdobyty właśnie przez Andrychowską Spółdzielnię Mieszkaniową tytuł Grand Prix X-lecia programu Dobra Spółdzielnia.

Rozmowa z Bogumiłą Zacny-Sporysz, Prezesem Zarządu Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Jak wyglądało ostatnie dziesięciolecie z Państwa perspektywy?
Kompleksowa termomodernizacja budynków, nowoczesne oświetlenie ledowe klatek schodowych, wyremontowane, zamykane klatki schodowe, wymiana okien i drzwi do klatek, pełne opomiarowanie mediów licznikami radiowymi, tworzenie otwartych stref aktywności, nowoczesne miejsca do gromadzenia odpadów komunalnych, pełna informatyzacja to dorobek ostatnich 10 lat.
Wszystkie proekologiczne działania inwestycyjne, związane z oszczędnością energii zrealizowaliśmy z własnych środków. Za wiele z tych przedsięwzięć otrzymaliśmy nagrody i wyróżnienia.
W ostatnich latach wiele uwagi poświęciliśmy na działalność społeczną – klubową ale również inną związaną z tworzeniem miejsc do wypoczynku, zabawy i rekreacji – szeroko rozumianej integracji. Zrealizowaliśmy szereg inwestycji i modernizacji zarówno zasobu mieszkaniowego, budynków użytkowych oraz obiektów ciepłowniczych. Przeprowadzone remonty kosztowały ponad 40 mln. zł.

Największy sukces minionego dziesięciolecia to…
Pozycja społeczno-gospodarcza naszej Spółdzielni obecnej na mapie Andrychowa od 62 lat jest stabilna, ugruntowana i mocna. Gwarancją sukcesu naszej Spółdzielni jest wiarygodność, innowacyjność, konsekwencja w działaniu poparte zaufaniem i zadowoleniem naszych mieszkańców i partnerów biznesowych. Efekty działania Spółdzielni mierzy się nie tylko wskaźnikami finansowo – ekonomicznymi ale także – a może przede wszystkim – zadowoleniem mieszkańców.

Właśnie, jesteście jedną z nielicznych spółdzielni praktycznie niezależnych w kwestii produkcji energii cieplnej.
Jesteśmy producentami energii cieplnej na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej na potrzeby własne jak również dostarczamy ciepło do innych odbiorców. Sieciami przesyłowymi w technologii preizolacji o długości ~ 10 km dostarczamy ciepło do mieszkań, szkół, przedszkoli. Prowadzona działalność daje mieszkańcom gwarancję ciągłości dostaw ciepła, dbałość o środowisko naturalne, ochronę powietrza atmosferycznego. Ceny za ciepło kalkulowane są w oparciu o uzasadnione koszty wytwarzania.
Przyszłość energetyki cieplnej związana jest z odejściem od węgla, co wiąże się z koniecznością wymiany kotłów węglowych na efektywniejsze. Instalacje ciepłownicze muszą zostać dostosowane w najbliższych latach do nowych standardów, i to będą priorytety w działaniu spółdzielni na najbliższe lata.

Co dalej Pani Prezes, jakie macie plany na najbliższe lata?
Jaka przyszłość czeka Spółdzielnię? To jest bardzo ciekawe pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Zmieniające się otoczenie zewnętrzne, zmiany w prawie, dynamika wydarzeń gospodarczych powodują, że zarządzanie spółdzielnią mieszkaniową, która daje dach nad głową 8.000 mieszkańców nie jest sprawą łatwą i prostą.
Naszym celem będzie utrzymanie wysokiego poziomu usług zarządzania nieruchomościami oraz utrzymania pozycji Spółdzielni jako organizacji przyjaznej dla mieszkańców.
Sukces Spółdzielni jest efektem dobrej pracy i szerokiej współpracy Zarządu i Rady Nadzorczej, pracowników oraz członków Spółdzielni. Współdziałanie (cooperatywa) oraz idea solidaryzmu spółdzielczego to podstawa działania.

(fot. 1 – Bogumiła Zacny-Sporysz, Prezes Zarządu Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej)

(fot. 2 – Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa)

(fot. 3 – Andrychowska Spółdzielnia Mieszkaniowa)

Wydania archiwalne