Nowoczesne ciepło

Z Andrzejem Baranowskim, Prezesem Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bydgoszczy rozmawia Łukasz Osypiński.

Kolejne zwycięstwo w Rankingu – potwierdza to pewną stabilizację i słuszność obranej polityki rozwoju Przedsiębiorstwa.
Nasza firma od wielu lat realizuje swoje założenia polegające na modernizacji infrastruktury technicznej. Dostarczane przez nas do Odbiorców ciepło pochodzi zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak też z własnych zakładów. Priorytetem jest aktualnie unowocześnianie właśnie tych źródeł ciepła należących do Spółki, które zlokalizowane są aż w pięciu gminach. Działania te polegają na budowie nowoczesnych elektrociepłowni gazowych pracujących w wysokosprawnej kogeneracji w Bydgoszczy, Szubinie, Nakle nad Notecią, Koronowie i Solcu Kujawskim. Niezwykle ważne są także inwestycje sieciowe polegające na budowie nowych odcinków ciepłociągów. Głównym zadaniem w tym zakresie jest budowa odcinka sieci o długości ok. 8,5 km wraz z estakadą przez rzekę Brdę, który połączy skrajne osiedle miasta (Osową Górę) z główną siecią miasta Bydgoszczy. Na estakadzie, dla komfortu mieszkańców wybudowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową. Wielu inwestycji nie udałoby się zrealizować gdyby nie środki z funduszy europejskich oraz linia kredytowa z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Warto nadmienić, że każda inwestycja w nowoczesne źródła i sieci ciepłownicze znacznie poprawia jakość powietrza.

Jaki był miniony, pandemiczny rok 2020-ty dla Państwa. Jak mocno pandemia odbiła się na pracy takiej firmy jak KPEC Bydgoszcz?

Czas epidemii obowiązujący od połowy marca ubiegłego roku był dla KPEC, jak z pewnością dla innych podmiotów z branży, czasem zmian w funkcjonowaniu. Brak bezpośredniego kontaktu z Klientami obecnymi i przyszłymi, dotąd wydający się absurdem, z dnia na dzień stał się niestety faktem. Okres pandemii spowodował przesunięcie realizacji niektórych zadań inwestycyjnych z przyczyn niezależnych od Spółki, niemniej rynek na szczęście szybko się ustabilizował i aktualnie możemy realizować nasze inwestycje zgodnie z założeniami.

Mocną stroną Państwa firmy są inwestycje w rozwój i wiedzę pracowników.

Pracownicy są jednocześnie fundamentem i filarem przedsiębiorstwa. Zależy nam na podnoszeniu ich kwalifikacji, jednak niestety w czasie pandemii jest to utrudnione. Nie da się bowiem w trybie „online” pozyskać wiedzy w każdym obszarze. Jednocześnie, niestety coraz częściej, mamy problem z pozyskaniem fachowców na wolne miejsca pracy powstające ze względów „emerytalnych”.

Kolejny rok z rzędu z mniejszą ilością awarii. Macie jakąś receptę na sukces w tym aspekcie?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na ograniczanie awarii. W rozległych systemach ciepłowniczych, jak w Bydgoszczy gdzie sieć ciepłownicza liczy ponad 405 km, najważniejsza jest sukcesywna modernizacja ciepłociągów oraz inwestycje w urządzenia umożliwiające lokalizację ewentualnych problemów z funkcjonowaniem systemu ciepłowniczego. Monitoring systemu ciepłowniczego pozwala diagnozować miejsca, gdzie potencjalnie może wystąpić awaria i znajdować te, gdzie już pojawiła się nieszczelność.

Tegoroczna zima przyniosła nam mroźniejszą aurę. Jak ona wyglądała z Państwa punktu widzenia?

Aura panująca tej zimy jest faktycznie zaskoczeniem, zwłaszcza że w kilku poprzednich latach obserwowaliśmy raczej wyjątkowo wysokie temperatury. Nie wiemy jeszcze jakie będą warunki atmosferyczne w okresie wiosennym. Oczywiście KPEC Spółka z o.o. jest gotowa dostarczać ciepło przez cały rok, więc nasi Odbiorcy mogą być pewni komfortu cieplnego, o ile zbyt szybko nie podejmą decyzji o wstrzymaniu dostaw ciepła.

Na czym skupiacie się najmocniej w roku 2021?

2021 to kolejny rok realizacji ambitnych zadań inwestycyjnych. Miejmy nadzieję, że będzie on lepszy niż poprzedni, czego sobie i wszystkim Czytelnikom życzymy, natomiast z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych w imieniu Spółki życzę Wszystkim zdrowia i rodzinnego ciepła.

(fot. 1 – Andrzej Baranowski, Prezes Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bydgoszczy)

Wydania archiwalne