Stawiamy na nowoczesność i wysoki standard 

Malborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., funkcjonujące od grudnia 1997 roku, jest niekwestionowanym liderem lokalnego rynku mieszkaniowego. Od początku swojej działalności realizuje cele polityki miasta, oferując korzystne warunki wynajmu lokali, które znane są z nowoczesności i wysokich standardów ekologicznych, termicznych i energetycznych. W realizacji zamierzeń pomaga silne wsparcie władz Miasta Malborka zarówno w formie finansowej, jak i w postaci gruntów pod budowę nowych budynków.

Jeden rok – jeden budynek

Malborskie TBS dysponuje obecnie 641 lokalami mieszkalnymi w 15 budynkach wielorodzinnych, o łącznej powierzchni 33,5 tys. m². W portfolio spółki jest również 16 lokali użytkowych (471, 6 m²) oraz 116 garaży zajmujących powierzchnię ponad 2 tys. m². Oferta skierowana jest głównie do rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup mieszkania lub jego budowę ze środków własnych, ale ich dochody zapewniają płatność czynszu i świadczeń. – Pierwszą inwestycją zrealizowaną przez Malborskie TBS w listopadzie 1999 roku, był budynek mieszkalny oznaczony literą „A”, zlokalizowany przy ul. Michałowskiego 10 – wylicza Małgorzata Teresa Ostrowska Prezes Zarządu Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. – Znalazło się w nim 40 mieszkań, o łącznej powierzchni blisko 2,3 tys. m². W latach 2000-2011 oddawaliśmy do użytku jeden nowy budynek rocznie. Łącznie w tym czasie powstało 13 budynków wielorodzinnych z 519 mieszkaniami.

Po pięcioletniej przerwie, w październiku 2016 roku Malborskie TBS zrealizowało kolejną inwestycję, którą był budynek “O” przy ul. Czerskiego 11 (42 mieszkania o łącznej powierzchni 2,2 tys. m²), zaś w marcu 2019 roku został oddany do użytku budynek wielorodzinny oznaczony literą “P” przy ulicy Czerskiego 17 (40 mieszkań, blisko 2,2 tys. m²): – Obejmując stanowisko zapowiedziałam, że spółka po wcześniejszej kilkuletniej przerwie wznowi działalność inwestycyjną, bo byłam przekonana, że mieszkańcy Malborka wciąż będą chcieli mieszkać w lokalach „tebeesowskich”, tylko trzeba im dać taką możliwość. I tak się stało. Natychmiast zarezerwowane zostały 32 mieszkania w domu oddanym do użytku jesienią 2016 roku, a dodatkowo malborski samorząd zapewnił sobie prawo do rozdysponowania 10 mieszkań wśród mieszkańców niepełnosprawnych. Tak samo stało się w piętnastym budynku, którego budowa była również współfinansowana przez samorząd – wspomina Prezes M. Ostrowska.

W architekturze pierwszych trzech bloków można dostrzec inspiracje stylem gotyckim. W pozostałych wykorzystano poddasza na lokale mieszkalne, w których skosy pozwalają bardzo ciekawie i nowocześnie urządzić ich wnętrza. Nowoczesne budynki Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wznoszone są na nowych terenach budowlanych znajdujących się w południowej części miasta. Lokale mieszkalne wyróżniają się wysokimi standardami ekologicznymi, termicznymi i energetycznymi, co umożliwia wynajmującym stosowanie oszczędnej gospodarki poprzez nośniki energetyczne, a co za tym idzie optymalizację ponoszonych z tego tytułu opłat.

„16-tka” już w realizacji

31 marca 2017 roku Malborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zawarło umowę na wykonanie projektu budowlanego oraz wielobranżowego „Budynku Mieszkalnego Wielorodzinnego – 40-rodzinnego z 10-cioma garażami wbudowanymi przy ul. Czerskiego”. Rok później uzyskano decyzję pozwolenia na budowę budynku “R”. 4 stycznia 2021 roku w siedzibie TBS zawarto umowę na „Budowę budynku mieszkalnego “R” przy ul. Czerskiego w Malborku”, a 22 lutego jego Prezes przekazała teren wykonawcy pod budowę 16. już budynku Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prace rozpoczęły się 1 marca 2021 roku.

W nowopowstającym budynku wielorodzinnym “R” znajdować się będzie 40 lokali mieszkalnych o zróżnicowanych powierzchniach użytkowych: od 46,42 m² (2 mieszkania 2-pokojowe) do ponad 60 m² (8 mieszkań 3-pokojowych). Przeważać będą jednak lokale o powierzchni około 57 m² (10 mieszkań 2-pokojowych). Poza lokalami mieszkalnymi, w budynku „R” znajdować się będzie także 10 garaży. Na dzień dzisiejszy wylane zostały fundamenty, powstaje również część piwniczna (na zdjęciach). Planowany termin oddania mieszkań do eksploatacji to kwiecień/maj 2022 roku.

Dobre lokum to nie wszystko

Malborskie TBS skupia się nie tylko na realizacji inwestycji związanych z budową nowych mieszkań. Działania spółki charakteryzuje również szczególna dbałość o tereny zielone, miejsca rekreacji i ogólną estetykę osiedla, stwarzające możliwość zamieszkiwania w miłym, przyjaznym otoczeniu. Z myślą o mieszkańcach powstało m.in. boisko do gry oraz plac zabaw dla najmłodszych lokatorów. 18 czerwca 2019 roku została podpisana umowa z operatorem telekomunikacyjnym Malborskie Światłowody Sp. z o.o., w ramach której do nowoczesnej sieci światłowodowej zostały podłączone bloki Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka wspiera finansowo program „Mistrz Mowy Polskiej”, którego formuła opiera się na wyborze osób – znanych nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych – które według powszechnie znanych kanonów zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej.

TBS angażuje się również w działania związane z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19: zakupione zostały 3 zestawy masek ochronnych TFM z ładowarkami i przekazane Powiatowemu Centrum Zdrowia w Malborku.

Wszechstronna działalność Malborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest doceniana i nagradzana. W 2016 roku spółka została uhonorowana certyfikatem „Firma Godna Zaufania”, a rok później przyjęta w poczet członków Polskiej Izby Gospodarczej TBS.

(fot. 1 – Malborskie TBS)

(fot. 2 – Malborskie TBS)

(fot. 3 – Malborskie TBS)

Wydania archiwalne