Misja Biedronki – Odpowiedzialny Pracodawca

Rozmowa z Jarosławem Sobczykiem, Dyrektorem Personalnym Jeronimo Martins Polska – Biedronka

Dlaczego warto być „odpowiedzialnym pracodawcą” – co wg Pana kryje się za tym
pojęciem w Państwa przypadku?

Fundamentem Biedronki są nasi pracownicy, o których dbamy w codziennej pracy. Odpowiedzialny pracodawca to taki, który zdaje sobie sprawę z wyzwań i zmian zachodzących na rynku, ale reaguje na nie szybko i odważnie, chcąc zatrzymać pracowników wewnątrz organizacji, wspierać ich rozwój i budowanie zaangażowania. 90% awansów w naszej firmie to awanse wewnętrzne, a nasza oferta benefitów i programów socjalnych jest stale poszerzana. Prowadzimy odpowiednią politykę wynagrodzeń i premii, żeby nasi pracownicy mogli czuć się docenieni, szczególnie w ostatnim, ciężkim okresie.

Jak wyglądał okres pandemii (w kontekście zatrudnienia) okiem jednego z
największych pracodawców w Polsce?

Na pewno intensywnie – musieliśmy reagować bardzo szybko, działać w zmieniającym się środowisku prawnym , pandemicznym, tak aby zapewnić Polakom dostępność podstawowych artykułów i wypełnić naszą misję. Na początku pandemii daliśmy naszym klientom zobowiązanie, że zawsze mogą na nas liczy
. Nasi pracownicy w 100% zdali ten egzamin. Dla nas priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom oraz klientom – bezpośrednio importowaliśmy środki ochrony osobistej zanim były w pełni dostępne w kraju, dotrudnialiśmy dodatkowych pracowników, wzmocniliśmy komunikację, aby nasi pracownicy wiedzieli co i dlaczego robimy.

Mało osób wie, jak bardzo jest rozbudowany system szkoleń i rozwoju osobistego w
Biedronce. Na co mogą liczyć Wasi pracownicy?

Stale dopasowujemy naszą ofertę szkoleniową i tworzymy szyte na miarę programy dla wszystkich poziomów oraz stanowisk w Biedronce. Nasi pracownicy przechodzą szkolenia wdrożeniowe oraz szereg szkoleń specjalistycznych w zależności od zajmowanego stanowiska.
Mamy bardzo rozbudowaną oraz – może to zabrzmi nieskromnie – na bardzo wysokim poziomie ofertę programów menedżerskich i leadershipowych. Wszystkim pracownikom oferujemy EduAkcję, platformę rozwojową, do której dostęp mają wszyscy pracownicy (72 tysiące osób) z każdego miejsca, w każdym momencie.

Dlaczego warto pracować w Biedronce?
Biedronka to synonim stabilności zatrudnienia. Szczególnie w tych ciężkich czasach udowodniliśmy jak ważna jest siła zespołu i wzajemne wsparcie oraz relacja między pracownikiem, a pracodawcą. Biedronka to też miejsce, które daje realne możliwości rozwoju, znalezienia swojej drogi. Dodatkowo to miejsce z solidnymi fundamentami płacowymi i benefitowymi – to możliwość korzystania z ponad 20 programów wsparcia i benefitów przez naszych pracowników oraz ich najbliższych, a także wsparcie oraz poczucie, że robi się rzeczy ważne dla milionów Polaków, które wynikają ze swego rodzaju misji, zaszytej w tej branży.

Wydania archiwalne