Wiarygodny bank z „Certyfikatem Renomy”

Historia Banku Spółdzielczego w Sierakowicach sięgająca 1899 roku, ugruntowuje jego trwałą pozycję na rynkach finansowych w oparciu o lokalny kapitał. Pomimo pandemii koronawirusa udało się utrzymać stabilność funkcjonowania, przede wszystkim w kwestii lokowanych środków. Działania te zaowocowały osiągnięciem korzystnego wyniku ekonomicznego na koniec 2020 roku, co przełożyło się na ochronę interesów klientów i udziałowców. Bank inwestuje w nowoczesne technologie, kładąc przy tym szczególny nacisk na rozwój bankowości elektronicznej. Dzięki wprowadzonym i dobrze funkcjonującym aplikacjom mobilnym, udało się pozyskać blisko 20 proc. nowych klientów.

Mocniejsi na przekór pandemii

Rok 2020, który upłynął pod znakiem walki z COVID-19, przyniósł w bankach spółdzielczych spadki wyników rzędu 30 proc. (w bankach komercyjnych były one jeszcze wyższe, bo sięgające nawet 50 proc). Sytuacja ta dotknęła również Bank Spółdzielczy w Sierakowicach, jednak w ciągu roku udało się zniwelować poniesione straty. – Generalnie klienci od nas nie uciekli, a nawet te wielkie spadki z początku pandemii odrobiliśmy, jeśli chodzi o środki lokowane w banku – informuje z satysfakcją Roman Dawidowski Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sierakowicach. – Na koniec 2020 roku odbudowaliśmy ten obszar działalności i to z wielką nadwyżką. Dzięki temu, pozycja naszego banku nie tylko została utrzymana, ale nawet nieznacznie się poprawiła w stosunku do lat poprzednich. Udało nam się tego dokonać, mimo że w tej chwili nie zarabiamy na różnicy stóp procentowych, gdyż są one teraz zerowe, albo bliskie zeru. W ostatnim czasie zauważamy również spory ruch w obrocie nieruchomościami, które stały się rodzajem lokaty kapitału. Z tego też się cieszymy, bo część tych zakupów odbywa się za pomocą środków, które oferujemy. Czekamy na uruchomienie środków unijnych. Będzie to swego rodzaju zastrzyk, który pomoże naszym klientom w szybszym powrocie do normalności. W skutecznej obronie przed koronakryzysem pomogła również sktuktura funkcjonowania sierakowickiego banku. Notowane spadki dotknęły przede wszystkim te banki, które w dużym stopniu obsługują rolnictwo – w tej gałęzi gospodarki zapaść jest bowiem dużo większa, niż w innych. Jeszcze do niedawna Bank Spółdzielczy w Sierakowicach obsługiwał w 80 proc. rolnictwo i tylko w 20 proc. sektor pozarolniczy. Dziś kształtuje się to wręcz odwrotnie: 90 proc. to drobna gospodarka, przedsiębiorczość, handel, produkcja, usługi, rzemiosło, a tylko 10 proc. rolnictwo.

„Nasz Bank” i „SGB Mobile”

Przez ostatnie lata Bank Spółdzielczy w Sierakowicach skupiał się na dostosowywaniu placówek bankowych do współczesnych standardów, zwłaszcza w zakresie obsługi klientów. W ramach tych działań powstały nowoczesne lokale bankowe, w których profesjonalna i przyjazna obsługa jest bardzo wysoko oceniana przez klientów. Synonimem nowoczesności jest ponadto bankowość mobilna i wzrastający obrót bezgotówkowy. W 2019 roku oddano do użytku zmodernizowany oddział w Lini. Został on wzbogacony o nowe pomieszczenia z nowoczesną infrastrukturą, które przyczyniły się do znaczącej poprawy warunków pracy pracowników, komfortu obsługi klientów oraz pozytywnego wizerunku Banku. W związku z pandemią koronawirusa, postawiono jeszcze mocniej na bankowość elektroniczną. Zostało wprowadzonych wiele nowych produktów, m.in. możliwość dokonywania opłat przez klienta za pomocą „banku internetowego”. Klienci mogą korzystać z dwóch nowoczesnych aplikacji: „Nasz Bank” i „SGB Mobile”. Bank umożliwił ponadto potwierdzanie tożsamości w bankowości internetowej, poprzez udostępnienie usługi identyfikacji elektronicznej SGB ID i korzystanie z płatności mobilnych w systemie BLIK, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. Według szacunków banku, dzięki wprowadzonej mobilności przybyło ok. 20 proc. nowych klientów.

Pomoc w trudnych czasach

Aktywność Banku Spóldzielczego w Sierakowicach nie sprowadza się wyłącznie do oferowania nowoczesnych usług i produktów bankowych. Od wielu lat angażuje się on bowiem w życie lokalnej społeczności. W 2020 roku Bank wydatkował z własnych środków kwotę 50 000 zł, która została przeznaczona na sponsoring, udział w akcjach charytatywnych, a także organizację różnego rodzaju imprez. Z dofinansowania skorzystali organizatorzy imprez muzycznych i literackich, m.in. XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie, VI Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Pater Noster” 2020, X Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej – Sierakowice 2020 – Discantus, a także konkursu recytatorskiego literatury kaszubskiej „Rodno mowa” GOKSiR w Chmielnie. Bank Spółdzielczy w Sierakowicach wspiera ponadto organizację Spartakiady KGW- Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie oraz XV Wojewódzkiego Kaszubskiego Biegu Przełajowego terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W ramach walki z koronawirusem bank dofinansował zabezpieczenia chroniące przed COVID-19 w kościele w Parafii p.w. Św. Marcina w Sierakowicach. Pomoc finansową uzyskały także projekty Stowarzyszenia „Bądźmy razem”.

Renomowani rok po roku

Potwierdzeniem wysokiej jakości usług świadczonych przez Bank są liczne nagrody, a także otrzymane podziękowania i dyplomy za wspieranie lokalnych inicjatyw. Jednym z prestiżowych wyróżnień jest „Certyfikat Renomy”, przyznawany corocznie przez Europejski Rejestr Renomowanych Firm. Stanowi on poświadczenie rzetelności, solidności i wiarygodności firmy, urzędu czy instytucji. – Jest to oznaka prestiżu dla naszego banku, świadcząca o tym, że spełniamy standardy europejskie. Certyfikat taki otrzymuje się na jeden rok, a my uzyskaliśmy go drugi rok z rzędu. Kolejnym wyróżnieniem było nominowanie nas do nagrody Prezydenta RP w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw za rok 2020. Czekamy teraz na werdykt, ale sama nominacja przez Krajową Radę Spółdzielczą już jest sporym wyróżnieniem – wylicza Prezes R. Dawidowski. W 2020 roku Bank Spółdzielczy w Sierakowicach zdobył nagrodę Dysprozowy HIT, za budowanie wizerunku banku i wspieranie inicjatyw społecznych, a także tytuł HIT Grand Prix 2020 podczas Gali Laureatów Gospodarczo-Samorządowych HIT Pomorza i Kujaw (wyróżnienie to zostało również przyznane rok wcześniej). Sierakowicki bank może również pochwalić się tytułem „Przyjaciela Gminy Sierakowice”, za umacnianie bankowości spółdzielczej oraz aktywną służbę na rzecz Kaszub jako lokalnego środowiska, zaś jego Prezes prestiżową nagrodą indywidualną – „Lider spółdzielczości w Polsce”. Pomimo pandemii, Bank Spółdzielczy w Sierakowicach notuje dodatnie wyniki finansowe i nie zamierza w najbliższej przyszłości wprowadzać ujemnych stóp procentowych: – Mocna pozycja na rynku stwarza możliwość dalszego niezachwianego rozwoju i spełnienia wymogów nadzorczych. Kadra zarządzająca dąży do zapewnienia jak największego bezpieczeństwa i stabilności prowadzonej działalności, a nasi pracownicy gotowi są do profesjonalnej obsługi klientów. Bank realizuje wymogi współczesnej bankowości, strategię opartą o misję partnerstwa, współpracy i pomocy, głównie w oparciu o finansowanie działań inwestycyjnych i obrotowych firm będących wieloletnimi klientami Banku – podsumowuje Prezes R. Dawidowski.

(BS Sierakowice_fot. 1 – Roman Dawidowski Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sierakowicach)

Wydania archiwalne