Wodociągi 2022 – z naciskiem na nowoczesne technologie

Za nami kolejna, XI. już odsłona Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. W tym roku, poza przedsiębiorstwami biorącymi udział w każdej jego edycji, swoje ankiety przesłały również firmy, które zdecydowały się przystąpić do rywalizacji po raz pierwszy. Warto przy tym podkreślić, iż znalazły się wśród nich wodociągi reprezentujące zarówno duże aglomeracje, jak i mniejsze miejscowości, co wpłynęło na zwiększenie transparentności samego Rankingu. Przy ocenie krajowych przedsiębiorstw wod-kan braliśmy pod uwagę cały zakres zmiennych: od twardych danych ekonomiczno-finansowych i technicznych, poprzez skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych, politykę kadrowo-szkoleniową, na współpracy z lokalnymi społecznościami i wspieraniu inicjatyw z zakresu CSR skończywszy.

Kapituła Rankingowa zwróciła szczególną uwagę na wyjątkowy rozwój technologiczny przedsiębiorstw przesyłających swoje aplikacje, dzięki czemu tegoroczne zmagania były wyjątkowo wyrównane, a o kolejności zajmowanych miejsc decydowały w wielu przypadkach niewielkie różnice punktów uzyskanych w poszczególnych kategoriach rankingowych. W tegorocznej edycji Rankingu zwyciężyły ex aequo Katowickie Wodociągi S.A. oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A, potwierdzając tym samym swój krajowy prymat rok do roku. Drugą pozycję obronił Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A., który jednak w tym roku musiał podzielić się sukcesem z Wodociągami i Kanalizacją w Opolu Sp. z o.o. Prawdziwa walka rozegrała się natomiast na najniższym szczeblu podium: Kapituła Rankingowa uznała za równorzędne trzy firmy  wodociągowe – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach oraz PEWIK GDYNIA Sp. z o.o. Ta ostatnia wzięła po raz pierwszy udział w rywalizacji, plasując się udanie w najlepszej trójce krajowego zestawienia. Godnymi odnotowania są również: utrzymanie 4. miejsca Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., a przede wszystkim poprawa lokaty aż o dwie pozycje przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu. Wszystkim krajowym firmom wod-kan z czołowej 10. oraz trójce wyróżnionych serdecznie gratulujemy, życząc wytrwałości w realizacji celów ekonomicznych w niepewnych czasach. Zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z sylwetkami niektórych tegorocznych laureatów, pełną tabelą rankingową oraz szerszymi prezentacjami na stronie www.strefa-gospodarki.pl

 

Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy –  Sp. z o.o.:

„Nie bójmy się problemów – problem dobrze określony, to problem w połowie rozwiązany”. To jedna z podstawowych zasad zarządzania procesowego według metodologii Lean Management, którą wdrażamy od kilku lat w naszej Spółce. Ponowne utrzymanie się w pierwszej trójce rankingu to nie tylko ogromna satysfakcja, ale potwierdzenie, że ta zasada działa. Ubiegły rok przyniósł wiele satysfakcji i sukcesów, ale przede wszystkim stabilne i efektywne funkcjonowanie infrastruktury i przedsiębiorstwa. Zakończyliśmy część programu inwestycyjnego dotyczącego modernizacji systemu deszczowego, tj. renowację 90 km starych kanałów deszczowych. Dzięki temu stały się one bardziej trwałe, co przyniosło efekt w postaci mniejszej liczby podtopień na zalewanych dotąd ulicach Bydgoszczy po nawalnych deszczach.

 

Marek Ustrobiński, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Rzeszów Sp. z o.o.:

Cieszy nas miejsce w czołówce Rankingu. Inwestycje w nowoczesne technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, pozwoliły podnieść jakość usług i utrzymać je na najwyższym poziomie. Powodem do dumy jest laboratorium wykonujące ponad 90 akredytowanych oznaczeń. Produkujemy energię z fotowoltaiki na 4 ha farm o mocy 2,2 MW oraz biogaz, co przekłada się na niższe koszty działalności i ceny. Nasze stale rozbudowywane sieci wod-kan liczą już blisko 2 tys. km. Aktywnie i skutecznie staramy się o środki unijne, np. projekt modernizacji oczyszczalni i rozbudowy sieci uzyskał dofinansowanie w wysokości blisko 66 mln zł. Mamy ścieżki edukacyjne, z których regularnie korzysta młodzież, również w ramach programu Erasmus. Obecnie gościmy studentów z Portugalii. Jesteśmy dumni z naszych dokonań, a kolejne nagrody są motywacją do dalszego rozwoju.

 

1. Katowickie Wodociągi S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
2. Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A.
Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o.
3. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
PEWIK GDYNIA Sp. z o.o.
4. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
5. Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o.
6. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie
Sądeckie Wodociągi Sp. z o.o.
7. Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.
Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.
8. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu
9. „Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze
10. Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o.
Wyróżnienia
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ełku

Wydania archiwalne