Wspólnie dla środowiska

Działania proekologiczne podejmowane przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A., wykraczają daleko poza branżę wodociągową. Tym razem Spółka zaangażowała się w kampanię „Toaleta to nie śmietnik”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego.

W zwartym szyku

Działania informacyjne dotyczące właściwego użytkowania kanalizacji, prowadzone są już od wielu lat. Tym razem jednak, po raz pierwszy w Polsce, 30 firm wodociągowych, instytucje oświatowe i placówki kultury zwarły szyki, aby włączyć się w kształtowanie świadomości dzieci w zakresie ochrony środowiska w ramach kampanii „Toaleta to nie śmietnik”, która ruszyła 22 marca 2021 roku. – Z wielką radością przyjęliśmy informację o działaniach stowarzyszenia, którego jesteśmy członkiem – mówi Izabela Uherek z Centrum Edukacji Ekologicznej w Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji S.A. – Każdy wrzucony do toalety odpad zaburza proces oczyszczania ścieków. Ważne jest by ludzie pamiętali, że oczyszczony ściek trafia do pobliskich rzek lub jezior i krąży w środowisku. Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego stworzyło scenariusz oraz autorski spektakl opisujący historię szczeniaka, który dostał się do kanalizacji w wyniku działań człowieka. Przedstawienie sfilmowano i jest wyświetlane podczas lekcji i wycieczek po wodociągach. Z kolei Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, przygotował scenariusz lekcji ekologicznych dla klas 1-3 szkół podstawowych i najstarszych grup przedszkolnych.

 

NIE dla śmieci w sieci!

W kanalizacji na co dzień znajdują się śmieci, które nigdy nie powinny tam trafić. Są to materiały higieniczne, resztki jedzenia, fragmenty martwych zwierząt, szmaty, folie, meble i opony. Powodują one awarie tłoczni, przepompowni i samych pomp. Problem stanowią gruz, tynk, żwir czy popiół, zastygając na dnie sieci kanalizacyjnej. Trudnymi do usunięcia są też oleje czy tłuszcze, które przyklejają się do rur. Szkodliwy wpływ na mikroorganizmy w oczyszczalni mają niedopałki papierosów i leki. Wodociągowcy wierzą, iż coraz większa ilość śmieci w kanalizacji nie wynika z ignorancji mieszkańców, ale po prostu z niewiedzy. – Liczymy na to, że do kampanii dołączą wodociągi z całej Polski. Byłoby to wspólne i jednoczesne działanie, którego wpływ mógłby być niezwykle mocny – podsumowuje Tadeusz Pilarski Prezes Zarządu JZWiK S.A.

(fot. 1 – Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A)

Wydania archiwalne