Ciepłownicy: rozwój pomimo trudności

Tegoroczna odsłona Ogólnopolskiego Rankingu Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej, spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony firm branży ciepłowniczej, pomimo wielu trudności na jakie napotykają one w swojej codziennej działalności. Dlatego też cieszy fakt, iż poza przedsiębiorstwami biorącymi udział w każdej edycji Rankingu, swoje aplikacje przesłały również PEC-e, które zdecydowały się przystąpić do rywalizacji po raz pierwszy.

Jak co roku przy ocenie krajowych przedsiębiorstw energetyki cieplnej braliśmy pod uwagę cały zakres zmiennych: od danych technicznych, poprzez politykę kadrowo-szkoleniową, na współpracy z lokalnymi społecznościami i wspieraniu inicjatyw z zakresu CSR skończywszy. W wyjątkowo wyrównanej stawce uczestników, zwyciężyła gdańska Grupa GPEC. Drugą lokatę podzieliły między siebie MEC Koszalin, MPEC Kraków oraz KPEC w Bydgoszczy. Tegoroczny najniższy stopień podium należy zaś do ciepłowników z Radomia i Gliwic. Godnymi odnotowania są również: kolejne 4. miejsce PEC w Gnieźnie, poprawa pozycji rok do roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny oraz wysoka 6. lokata Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach, które do tej pory nie plasowało się wśród najlepszych firm ciepłowniczych w Polsce. Wszystkim przedsiębiorstwom z czołowej 10. oraz firmom wyróżnionym serdecznie gratulujemy, życząc wytrwałości w realizacji celów ekonomicznych w wyjątkowo niepewnych czasach, jak najszybszego uzyskania statusu Efektywnego Systemu Ciepłowniczego oraz wyłącznie ujemnych temperatur w kolejnym sezonie grzewczym!

 

Tomasz Nita, Prezes Zarządu Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A.:

Nie ukrywam, że cieszy mnie fakt, iż zdołaliśmy utrzymać trzecią pozycję w gronie najlepszych firm ciepłowniczych. To nie był łatwy rok dla naszej branży, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. W czasie, gdy ceny naszego produktu są ustalane urzędowo na progu rentowności, gdy ponosimy duże koszty uprawnień do emisji CO2, musimy znacznie przyspieszyć działania inwestycyjne, aby dostosować się do szybko rosnących wymagań unijnych. Mimo tych trudności, udaje nam się realizować ambitne cele, a to dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników i bardzo dobrym relacjom z klientami. Ten rok poświęciliśmy największej w historii naszego przedsiębiorstwa inwestycji, która sprawi, iż kilkukrotnie zmniejszymy emisję gazów i pyłu do atmosfery i sprawimy, że system ciepłowniczy naszego miasta będzie bezpieczny i stabilny.

 

Piotr Staśkiewicz, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.:

Na wstępie chciałbym podziękować kapitule konkursu za docenienie naszego przedsiębiorstwa na tak wysokim miejscu. Pomimo tak trudnych czasów w ciepłownictwie udało nam się utrzymać świetną czwartą lokatę. To wynik konsekwentnej polityki firmy, odpowiedzialności Zarządu oraz zaangażowanych pracowników, którym dedykuję ten sukces. Jestem przekonany, że uda nam się przezwyciężyć trudności zewnętrzne, co zaowocuje w przyszłości kolejnym wysokim miejscem wśród najlepszych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. Pomimo zawirowań na rynku nie pozostajemy obojętni na społeczność lokalną organizując zbiórki krwi, lekcje ciepła w szkołach czy zbiórki żywności dla uchodźców z Ukrainy. Wspieramy lokalny sport dzieci i młodzieży oraz miejscowe kluby i stowarzyszenia. To zaprocentuje w przyszłości.

 

Jerzy Woźniak, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim:

W 2021 r. osiągnęliśmy sprzedaż najwyższą od dwudziestu lat. Na to miały wpływ: stosunkowo niska temperatura w sezonie grzewczym i podłączenie nowych odbiorców ciepła. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani, że w ostatnim roku nastąpiło ukończenie dwóch ważnych dla nas inwestycji z udziałem dotacji unijnych – wysokosprawnej kogeneracji gazowej i termomodernizacji budynku biurowego. Z satysfakcją przyjęliśmy fakt znalezienia się już po raz drugi na 7. miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej. Staramy się ciągle modernizować system ciepłowniczy, aby był sprawniejszy, ekonomiczniejszy i efektywniejszy. Jest to zasługa całej załogi, której dziękuję za wytrwałość i zaangażowanie.

 

Bartosz Rzeźniczak, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Lesznie:

Jest mi bardzo miło, że Kapituła doceniła MPEC Leszno i uplasowała nas na 10. miejscu spośród firm branży energetycznej. Za tym wynikiem stoją ludzie. Pracownicy są kluczowi dla naszej firmy, gdyż za jej sukces odpowiada nie tylko Prezes, ale też każdy pracownik. Obecny rok będzie trudny dla ciepłownictwa z uwagi na trwającą wojnę, ale chciałbym zapewnić naszych odbiorców, że spółka zabezpieczy dostawę bezpiecznego i ekologicznego ciepła systemowego. Stawiamy sobie ambitne plany na przyszłość, aby systematycznie ograniczyć spalanie węgla. Jesteśmy po wnikliwych badaniach rynku paliw i nowych technologii: nowym źródłem energii, na które chcemy postawić będzie biomasa zaliczana do OZE. Dzięki temu chcemy uzyskać status Efektywnego Systemu Ciepłowniczego, co w dużym stopniu przyczyni się do uzyskania środków na dalszy rozwój firmy.

1. Grupa GPEC
2. Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bydgoszczy
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie
3. Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Sp. z o.o.
4. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.
Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
5. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.
6. Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu
7. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kielcach
8. ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o w Mińsku Mazowieckim
9. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o w Mińsku Mazowieckim
10. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Lesznie
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie
Wyróżnienia
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A.
Ciepłownia Sierpc Sp. z o.o.

Wydania archiwalne