GOBARTO – najlepszy zespół EVER

Z Waldemarem Zyśk, Dyrektorem Działu HR i Organizacji w firmie Gobarto S.A. rozmawia Klaudiusz Łopatecki.

 

Przede wszystkim gratuluję zdobycia tytułu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2022. Jak opisałby Pan strategię, dzięki której udało się stworzyć tak atrakcyjne miejsce pracy?

– Dziękuję, to zasługa chyba każdego z Pracowników. Jak opisać strategię dotyczącą miejsca pracy? Chyba najprościej jak się da – czyli ludzie na pierwszym miejscu. Jesteśmy zespołem na dobre i na złe – co pokazały ostatnie miesiące. Dzięki naszym Pracownikom firma się rozwija i buduje swoją konkurencyjność. Każdy z nas wie, co robić. Jeśli dodamy do tego dobre praktyki w komunikacji, to mamy chyba odpowiedź, dzięki czemu osiągamy sukcesy.

 

– Państwa branża wymaga szkoleń na wielu płaszczyznach. Jak realizują Państwo te cele?

– Działamy w bardzo wymagającej i trudnej branży. To wymaga od nas ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania nowych doświadczeń. Programy mentoringu, dzielenia się wiedzą oraz wsparcie Zarządu i Kierownictwa w tym zakresie są bardzo ważne. Staramy się zaoferować każdemu Pracownikowi choć kawałek „tortu” rozwojowego. Najlepszym dowodem niech będzie fakt, że w ubiegłym roku, pomimo trwania pandemii koronawirusa, udało nam się zrealizować przeszło trzysta szkoleń, w których wzięło udział ponad 60 procent załogi.

 

– Cały czas w Gobarto rośnie liczba zatrudnionych. Co wg Pana sprawia, że ludzie chcą u Was pracować?

– To trudne pytanie. Myślę, że ciągły rozwój i dbanie o ludzi powoduje, że jesteśmy ciekawym miejscem pracy dla Kandydatów. Bez ludzi byśmy się nie rozwijali. Nie powiem, że nie mamy trudności w pozyskaniu nowych osób, ale cały czas wprowadzamy nowe rozwiązania, aby się wyróżniać. Spełniamy też oczekiwania odnośnie benefitów, dbając o ich atrakcyjność i różnorodność, co w dzisiejszych czasach powinno charakteryzować każde nowoczesne przedsiębiorstwo. Jesteśmy także transparentni na etapie procesów rekrutacyjnych, co uwiarygodnia nas na rynku.

 

A jak firma sprawdza się na obszarze CSR?

– Angażujemy się w działania zarówno centralne, jak i lokalne – głównie w społecznościach, gdzie mamy swoje oddziały. Oprócz ogólnopolskich akcji – jak wsparcie WOŚP i akcji Szlachetna Paczka – pomagamy finansowo placówkom służby zdrowia oraz Domowi Dziecka w Jutosinie. Wspieramy też chętnie lokalne schroniska dla zwierząt, a inicjatywy te bardzo często wypływają od naszych Pracowników. Ostatnie miesiące to działania związane z pandemią COVID-19 i pomoc 14 rodzinom uchodźców z Ukrainy, co związane jest z prowadzoną tam wojną. Ważne w tych działaniach jest też bezpieczeństwo naszych Pracowników i ich rodzin oraz naszych Klientów.

 

– W obecnych, trudnych czasach udaje się Państwu sprostać wyzwaniom. Jaka jest na to recepta?

– Chyba nie ma jednej – idealnej – recepty. Ważne, aby działania jakie się podejmie, były realizowane z wiarą, że choć w małym stopniu możemy komuś pomóc, poprawić lub zmienić. W Gobarto działamy na zasadzie: chcesz – pomagasz, a nie musisz. Dzięki temu przetrwaliśmy trudne czasy, a katalog wyzwań i pomysłów jest coraz większy.

 

(fot. 1 – Waldemar Zyśk Dyrektor Działu HR i Organizacji w Grodno S.A.)

Wydania archiwalne