Pilskie TBS – z ugruntowaną pozycją na rynku

Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zanotowało kolejny sukces w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego realizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, zajmując wysoką 7. pozycję. To już trzecie takie wyróżnienie przyznane Spółce należącej do gminy Piła w ostatnich latach. W aktualnym Rankingu docenione zostały osiągnięcia z 2021 roku, w tym przede wszystkim oddanie do użytku nowego budynku komunalnego przy ulicy Kity 9A-B. Do tej pory Pilski TBS wybudował 966 mieszkań o łącznej powierzchni 47 948 m². Ich wartość to ponad 100 800 000 złotych.

 

Z inwestycyjnym rozmachem

 Pilskie TBS zostało utworzone w dniu 17 czerwca 1998 roku jako jednoosobowa spółka Gminy Piła. Już dwa lata później oddano do użytku pierwszy budynek mieszkalny wielorodzinny zrealizowany w standardzie „pod klucz”, przy ul. Kochanowskiego-Wyszyńskiego-Prusa. W 2001 roku doszedł kolejny przy ul. Chojnickiej, w 2003 roku przy    ul. Konopnickiej oraz 2 budynki na powstającym nowym osiedlu „Zielona dolina” przy  ul. Swojskiej i Promiennej. W tym rejonie w kolejnym roku zrealizowano następne budynki: 116-rodzinny przy ul. Staropolskiej-Promiennej oraz dwa budynki przy ul. Kazimierza Wielkiego.

W 2005 roku przystąpiliśmy do realizacji inwestycji w rejonie ulic Bydgoska-Podchorążych, w ramach programów: „Strategii rozwoju miasta Piły na lata 2005-2015” oraz „Lokalnego programu rewitalizacji obszarów pokoszarowych na terenie miasta Piły” – wspomina Remigiusz Dekarli Prezes Zarządu Pilskiego TBS Sp. z o.o. – Rewitalizacją objęto teren pokoszarowy o powierzchni 7,79 ha, realizując adaptacje 8 budynków pokoszarowych na cele mieszkaniowe oraz 1 budynek na cele użyteczności publicznej. Wszystkie budynki poddano termomodernizacji, dobudowano balkony oraz wyposażono w platformy dla osób niepełnosprawnych. Mieszkania otrzymały w nich rodziny dotychczas zamieszkujące w budynkach przeznaczonych do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny czy też lokalizację będącą w kolizji z ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także wynajmujące lokale mieszkalne o niskim standardzie, które zostały przez gminę Piła przekwalifikowane na lokale socjalne.

Wraz adaptacją budynków pokoszarowych na terenie nieruchomości gruntowych Spółki przeprowadzono rewitalizację terenów zewnętrznych, w tym modernizację istniejących dróg wewnętrznych oraz zmianę organizacji ruchu, modernizację i wykonanie nowych chodników, miejsc postojowych oraz ciągów pieszo-jezdnych likwidując bariery architektoniczne. Wykonano nowe tereny zielone, miejsca rekreacji oraz place zabaw i boiska do gier zespołowych. Łącznie w wyniku adaptacji budynków pokoszarowych w latach 2006-2009, oddano do użytku 326 lokali mieszkalnych o powierzchni 15.468,64 m². Koszt inwestycji łącznie z pozyskanymi gruntami wyniósł 24.811.692,75 zł (uzyskano niski koszt realizacji – 1603,90 zł/m², przy realizacji mieszkań „pod klucz” z towarzyszącą infrastrukturą). Na realizację zamierzeń Spółka pozyskała środki w ramach Programów Rządowych z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 21,1 mln. zł.

Rewitalizacja terenów pokoszarowych została doceniona i nagrodzona na arenie ogólnokrajowej, m.in poprzez nadanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego medalu „Zasłużony dla banku BGK” oraz zajęcie 1. miejsca w konkursie Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami w kategorii „Adaptacja”.

Od 2010 roku Pilskie TBS w ramach kontynuacji rewitalizacji terenów pokoszarowych, przystąpiło do realizacji nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych z wykorzystaniem środków z BGK. W latach 2010-2011 powstał pierwszy zespół 2 budynków mieszkalnych (101 mieszkań o powierzchni 4.738,92 m², z możliwością rozbudowy lokali na ostatniej kondygnacji budynku o II poziom zwiększający powierzchnię użytkową o następne 590 m²), zrealizowany z udziałem kredytu na przedsięwzięcie inwestycyjno-budowlane udzielonego przez BGK. W 2012 roku rozpoczęto realizację drugiego zespołu budynków, w skład którego wchodzi pierwszy budynek komunalny wybudowany w Pile od 30 lat. Budynek zrealizowany w ramach programu wsparcia na tworzenie lokali komunalnych, socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych z udziałem rządowych źródeł finansowania (Fundusz dopłat – BGK), pozwolił gminie Piła na powiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego o 32 lokale socjalne o łącznej powierzchni 1.480,45 m². – W budynku tym znajduje się 10.000 mieszkanie zrealizowane ze środków Funduszu dopłat BGK. Z tej okazji na jego elewacji umieszczono pamiątkową tablicę. W uroczystości odsłonięcia uczestniczyli przedstawiciele Zarządu BGK, Posłowie na Sejm RP, Senatorowie RP oraz Prezydent Miasta Piły – podkreśla Prezes R. Dekarli.

W następnych latach Spółka kontynuowała realizację zespołu mieszkalnego nr 2 oddając kolejne mieszkania komunalne, w tym pierwsze objęte programem „Mieszkanie na start”. Celem programu jest wypracowanie mechanizmu wspierania tworzenia nowych miejsc pracy, poprzez powiązanie z możliwością uzyskania lokalu przez młodych pracowników. Program kierowany jest do osób młodych do 35 lat, rekomendowanych przez pracodawców i posiadających zawody o specjalności szczególnie niezbędnej dla gminy Piła. Wykonawcami programu jest Urząd Miasta Piły i Pilskie TBS.

W ramach drugiego zespołu zabudowy mieszkaniowej powstały 3 budynki (101 mieszkań o powierzchni 4.738,92 m², z możliwością rozbudowy jak w zespole pierwszym). Obecnie Pilskie TBS realizuje trzeci zespół na terenie pokoszarowym. W 2021 roku oddano do użytku pierwszy budynek przy ulicy Kity 9a-b z 36 lokalami o powierzchni 1.590,63 m². Zakończenie budowy drugiego zaplanowano na wrzesień 2023 roku.

 

Zarządzamy nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych

 Od 2008 roku Pilskie TBS prowadzi działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych. W chwili obecnej jest to ponad 150 nieruchomości na terenie miasta. Usługa realizowana jest kompleksowo w zakresie prowadzenia wymaganej przepisami prawa rachunkowości wspólnoty, utrzymania w należytym stanie technicznym obiektów budowlanych, realizacji pełnej procedury budowlanej i finansowej związanej  z planowanymi remontami (w tym pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania), za najniższe na rynku wynagrodzenie. Od 2008 do 2022 roku, w ramach umowy o zarządzanie, Spółka zrealizowała szereg rewitalizacji starych kamienic. Po przywróceniu im pierwotnego blasku stały się one wizytówką miasta. Rewitalizacja śródmieścia miasta znalazła uznanie m. in Prezydenta Miasta Piły, który w 2015 roku uhonorował wspólnoty mieszkaniowe zarządzane przez Pilskie TBS nagrodą „Syriusze 2015”. Z kolei na forum ogólnopolskim Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, organizatora konkursu „Inwestycja roku 2016”, Spółka zajęła I miejsce w kategorii „Obiekty historyczne”. Efekty pracy Pilskiego TBS zostały także ocenione przez mieszkańców miasta i firmy współpracujące, którzy wzięli udział w internetowym ogólnokrajowym konkursie „Inwestycja roku 2016” organizowanym przez KIGN, oddając na Spółkę rekordową liczbę 37.681 głosów.

 

Lokalnie i na skalę międzynarodową

 Pilskie TBS angażuje się również aktywnie w działalność na rzecz lokalnej społeczności, organizując i sponsorując liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. Na terenach rekreacyjnych Spółki organizowane są imprezy integracyjne mieszkańców połączone z sadzeniem drzew i krzewów. Wykonano ponadto plac zabaw ze ścieżką edukacyjną pt. „Labirynt wróbelka Ćwirka”, prowadzona jest działalność edukacyjna w zakresie ekologii. Spółka sponsoruje liczne zawody sportowe organizowane przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Budynek Centrum Konferencyjnego Pilskiego TBS przy ulicy Dąbrowskiego 8, stał się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, goszcząc w swoich salach m. in uczestników festiwalu o zasięgu międzynarodowym „Piła Festival & Academy”, „XVI Pilskich Subregionalnych Targów Pracy i Kariery” oraz „Gali Centrum Wolontariatu”.

 

Wielokrotnie nagradzani

 Pilskie TBS może poszczycić się licznymi nagrodami za działalność inwestycyjną. Na szczególną uwagę zasługują: dyplom uznania w konkursie „Budowa Roku 2001” (2002) za budynek przy ulicy Chojnickiej 2-4-6-8-10, medal „Zasłużony dla Banku Gospodarstwa Krajowego” (2004), Wielkopolski Znak Jakości (2005) oraz tytuł „Zasłużony Zarządca Nieruchomości” PFOZiAN (2007). Powodem do dumy są również nagroda „ZŁOTY LAUR” Instytutu Zarządzania Nieruchomościami (2014) oraz złota odznaka IGN. Poza wysokim miejscem zajętym w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Towarzystw Budownictwa Społecznego, Spółka może poszczycić się również sukcesami w poprzednich jego odsłonach.

 

(Pilskie TBS_fot. 1 – Otwarcie labiryntu leśnego dla dzieci)

(Pilskie TBS_fot. 2 – Uroczyste oddanie do użytkowania 2 budynków mieszkalnych połączone z koncertem)

 

Wydania archiwalne