MÓJ WYMARZONY DOM Z BARENBRUG RECEPTA NA IDEALNY TRAWNIK Z BARENBRUG

Z Piotrem Krzywickim, Prokurentem w firmie Barenbrug Polska Sp. z o.o. zdobywcy złotego godła Konsumencki Lider Jakości 2022 w kategorii „Trawy” rozmawia Łukasz Osypiński.

 

Jak przyjęliście Państwo informację o wyróżnieniu…o uznaniu marki Barenbrug za lidera jakości w kategorii „Trawy”?

Bardzo nas to ucieszyło. W większości wypadków tego typu wyróżnienia spotykały nas ze strony mediów branżowych – rolniczych bądź ogrodniczych. Nasze produkty są bowiem od lat używane przez profesjonalistów pracujących na najlepszych boiskach sportowych, polach golfowych czy gospodarstwach rolnych. Konsumencki Lider Jakości natomiast to nagroda wynikająca z rzetelnych badań prowadzonych wśród użytkowników niekoniecznie  związanych na co dzień z „zieloną” branżą. Oznacza to, że również te osoby doceniły wysoką jakość naszych produktów.

 

Jak ważne jest słowo „jakość” w kontekście nasion traw…w kontekście filozofii marki Barenbrug? Dlaczego warto postawić na lepsze jakościowo nasiona już na etapie zakładania trawnika?

W produkcji materiału siewnego jedną z najważniejszych rzeczy jest utrzymywanie właściwych parametrów. Nasiona muszą m.in. charakteryzować się ściśle określoną czystością oraz siłą kiełkowania. Dlatego pojęcie jakości jest mocno związane z produkcją nasienną. Poza tym, czym lepsze parametry tym bardziej spektakularny efekt widoczny na trawniku. Wysokiej jakości nasiona traw będą nie tylko równomiernie kiełkowały ale również charakteryzowały się później jednorodną i gęstą darnią. A to cieszy posiadaczy trawników najbardziej.

 

Czym poszczególne mieszanki traw różnią się z punktu widzenia użytkownika trawnika? Czy mieszankę traw dobiera się pod konkretne miejsce siewu?

Oczywiście. Jest to temat bardzo obszerny więc objaśnię go na przykładzie produktów dedykowanych na trawniki przydomowe. Aby wybrać właściwy produkt musimy się zastanowić, jak zamierzamy użytkować swój trawnik. Jeśli intensywnie, wybieramy mieszankę Barpower RPR Play & Sport. Jeśli rekreacyjnie, a trawnik ma szybko regenerować się po suszy, wybieramy Resilient Blue. Jeśli marzy nam się trawnik reprezentacyjny, polecamy Shadow&Sun, który sprawdzi się nie tylko w miejscach zacienionych, ale również w pełnym słońcu przy odpowiednim podlewaniu. Jeśli nie mamy możliwości zagwarantowania systematycznego podlewania, a mimo wszystko chcielibyśmy posiać trawę potrzebujemy mieszanki Watersaver Dry & Strong. Wymaga ona nawadniania, ale dużo mniej niż pozostałe mieszanki. Ostatnią z mieszanek, SOS Quick repair zastosujemy w momencie, kiedy istniejący już trawnik będzie wymagał dosiewki lub po prostu delikatnego odświeżenia np. po zimie.

 

Krąży wiele mitów na temat zakładania trawników. Jednym z nich jest krążąca opinia, iż „trawnik zakładamy tylko wiosną”. Co Państwo jako eksperci w tej dziedzinie sądzą na ten temat…i dlaczego nie do końca z tą opinią się zgadzacie?

O tak, to częste pytanie. Faktycznie przyjęło się mówić (i robić), że trawnik zakładamy wiosną. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że po zimie porządkujemy ogród, odświeżamy go, a co za tym idzie regenerujemy również trawnik. A skoro robimy dosiewki, to możemy również zasiać nowy trawnik. I nie jest to błędem ale … Po pierwsze termin. Wysiewając nasiona przed połową kwietnia istnieje duże prawdopodobieństwo przymrozków, które zniszczą część nasion. Wysiewając nasiona później np. w połowie maja narażamy się z kolei na susze i wysokie temperatury, które młody trawnik będzie musiał „przeżyć” w okresie letnim. Wysiewając trawnik w połowie września zarówno prawdopodobieństwo przymrozków jak i upałów, które mogą się pojawić w najbliższych tygodniach jest niewielkie czyli… wysiew jesienią jest bezpieczniejszy. Skoro rozmawiamy o błędach związanych z wyborem terminu siewu to na pewno nie powinniśmy tego robić w takich miesiącach jak lipiec czy sierpień, kiedy prognozy pogody informują nas o nadchodzących upałach i burzach. Te pierwsze mogą zniszczyć nam nasiona nawet jeśli będziemy mieli systematyczne podlewanie. Burze natomiast, które charakteryzują się bardzo intensywnymi opadami poprzesuwają nasiona tworząc puste place i narażają nas na ponowne dosiewki.

 

Jak ważne jest zasilanie trawnika i…jaka jest przewaga nawozów powlekanych?

Trawnik to rośliny, które tak jak inne organizmy potrzebują pożywienia. W przypadku trawnika jego odpowiednie nawożenie wpływa bezpośrednio na jego wygląd. Trawnik z niedoborem (lub czasami nadmiarem) składników pokarmowych będzie po prostu wyglądał źle. Musimy również pamiętać, że nawożenie ma istotny wpływ na kondycje trawnika w okresach stresu powodowanych przez zabiegi agrotechniczne czy też warunki pogodowe o różnych porach roku. To sprawia, że musimy zadbać o właściwe proporcje i ilości substancji odżywczych dostarczanych do gleby. I tutaj z pomocą przychodzą nam gotowe produkty Barfertile. Są to nawozy, charakteryzujące się bardzo prostą  zasadą aplikacji. A mianowicie  mamy do wyboru cztery rodzaje nawozów: na wiosnę, lato, jesień oraz nawóz regeneracyjny, który stosujemy po różnego rodzaju zabiegach jak np.: aeracja czy wertykulacja. Wszystkie w/w produkty posiadają technologie powolnego uwalniania składników co sprawia, że nawóz działa dłużej. W porównaniu z produktami, które nie posiadają tej technologii, Barfertile używamy rzadziej, a efekt zadbanego trawnika jest bardziej długotrwały. Używając zwykłych nawozów wprowadzamy do gleby składniki, które od razu są dostępne dla rośliny. To często skutkuje szybszym wzrostem trawnika i nagłą zmianą koloru. Jednak efekt ten dość szybko zanika i nawożenie trzeba powtórzyć. Nawozy otoczkowane, długodziałające takie jak Barfertile dostarczają składniki pokarmowe znacznie wolniej nie powodując tak dużych różnic w tempie wzrostu i zmianie koloru trawy. A do tego raz zaaplikowane potrafią działać nawet 2 – 3 miesiące.

(fot. 1 – Barenburg)

 

(fot. 2 -Barenburg)

Wydania archiwalne