PayEye – Przyszłość w zasięgu jednego spojrzenia

Rozwój nowoczesnych technologii ma wpływ niemalże na każdy aspekt naszego życia. Również formy metod płatności dostosowują się do zmian jakie zachodzą na rynku i w zakresie oczekiwań klientów. To co kiedyś było dla nas nowością, dzisiaj stanowi standard. Przyzwyczailiśmy się już do realizacji płatności bezgotówkowych, przy pomocy telefonu, zegarka, opasek czy różnego rodzaju aplikacji. Wydawać by się mogło, że to już wszystko, co można było osiągnąć w tej dziedzinie gospodarki.

 

Nic bardziej mylnego. Fintech PayEye o polskich korzeniach i globalnym zasięgu udowadnia, że w temacie szybkich, bezpiecznych oraz wygodnych płatności nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Spółka wprowadziła na rynek system płatności, jakiej do tej pory nikt inny nie wdrożył. To innowacyjna forma realizacji transakcji opartych na fuzji biometrii tęczówki oka oraz twarzy.

 

Biometria – czym właściwe jest?

Najprościej rzecz ujmując biometria to indywidualne fizyczne cechy użytkownika, pozwalające na jego jednoznaczne rozpoznanie dzięki np. analizie odcisku palca, rozpoznaniu twarzy, głosu czy właśnie tęczówki oka. Dane biometryczne są praktycznie niepodrabialne, dzięki czemu są w pełni bezpieczne. Nie musimy się również martwić tym, że nasze hasło zostanie skradzione lub zapomniane, to niezwykle wiarygodny system potwierdzenia tożsamości. Biometria to trend, który stale się rozwija i nie sposób już go zatrzymać. Firma PayEye jako pierwsza na świecie wykorzystała biometrię do realizacji płatności za pomocą tęczówki oka. Chociaż brzmi to niewiarygodnie i może kojarzyć się nam z filmami science-fiction to dzieje się naprawdę już teraz, na naszych oczach i w realnym świecie.

 

Technologia jutra

Proponowane przez PayEye rozwiązanie opiera się o pierwszą na świecie fuzję biometrii oka i twarzy. Jakie są główne zalety biometrycznych płatności? Przede wszystkim poza niezwykłym bezpieczeństwem i wygodą fakt, że nawet w sytuacji, gdy rozładuję się nam telefon, zgubimy kartę czy nie będziemy posiadali przy sobie gotówki w dalszym ciągu mamy możliwość zrealizowania płatności i to zaledwie przy pomocy jednego spojrzenia. Brzmi niewiarygodnie, a jednak jest to możliwe, co więcej we Wrocławiu tego typu  płatności realizowane są już od 2020 roku a w najbliższych miesiącach usługa dostępna będzie w innych  miastach polski i krajach świata.

 

Jak to działa?

 Bardzo prosto i intuicyjnie, by korzystać z usługi wystraczy założyć bezpłatne  konto w PayEye. Może to zrobić każdy, kto ukończył 18 rok życia. Samo założenie konta jest niezwykle łatwe i można to zrobić w trzech prostych krokach. Po pierwsze wystarczy pobrać bezpłatną aplikację PayEye i uzupełnić podstawowe dane, zrobić selfie, podpiąć kartę i gotowe. Od tego momentu można korzystać z tej nowatorskiej metody płatności, w każdej placówce, która posiada terminal biometryczny „eyePOS” od PayEye. Realizacja płatności przebiega niemalże identycznie jak podczas płatności zwykłą kartą. Zasadnicza różnica polega na tym, że nie musimy mieć przy sobie niczego – wystarczy spojrzeć w zaznaczony obszar i transakcja zostanie zrealizowana.

“Stworzyliśmy pełny, niezależny i całkowicie bezpieczny ekosystem PayEye, i jako pierwsi na świecie wykorzystujemy fuzję biometrii twarzy i oka w płatnościach, która zapewnia podwójne bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Do końca roku chcemy wprowadzić na rynek kilkaset urządzeń płatniczych, które będą obsługiwały płatności z wykorzystaniem biometrii twarzy i oka, a w kolejnym roku ilość terminali sięgać będzie już tysięcy.” –  Daniel Jarząb, prezes zarządu PayEye.

 

Na podbój rynku

 Wrocławski fintech wdrożył docelową usługę po analizie i przeprowadzeniu największego na świecie pilotażu płatności spojrzeniem, który realizowany był w ponad 150 punktach we Wrocławiu. PayEye 24 czerwca 2022 r. wprowadził zatem  usługę opartą o dwa niezależne rodzaje biometrii wraz z nowymi terminalami, budując infrastrukturę umożliwiającą najbezpieczniejsze na świecie płatności spojrzeniem. Firma planuje dynamicznie rozszerzać obszar swojej działalności o kolejne polskie miasta, a docelowo także rynki zagraniczne. Zapowiada również wejście w e-commerce oraz stworzenie innowacyjnych narzędzi zarządzania komunikacją między partnerami, a użytkownikami. Biorąc pod uwagę to, w jakim tempie świat się zmienia, PayEye ma ogromne  szanse już w najbliższej przyszłości zrealizować swoje ambitne plany zrewolucjonizowania świata płatności.

 

(fot. 1 – Daniel Jarząb, Prezes PayEye)

(fot. 2 – Konsumencki Lider Jakości 2022 Debiut Roku)

(fot. 3 – Eyepos)

Wydania archiwalne