Miks energetyczny, a rozwój rynku urządzeń grzewczych

Rozmowa z Damianem Majerem – Wiceprezesem Zarządu Termet S.A. oraz Żanetą Lisowską Kierownikiem Działu Marketingu Termet S.A.

Obecna sytuacja na rynku geopolitycznym wymaga od producentów branży grzewczej wdrażania nowych strategii rozwoju.

Pojęcie bezpieczeństwa energetycznego, które wzbudza dzisiaj tak wiele emocji związane jest głównie z rozwojem rynków energetycznych, ale nie możemy zapominać o czynnikach społeczno-ekonomicznych. Aby zapewnić to bezpieczeństwo konieczna jest dywersyfikacja źródeł energii oraz surowców. Ciekawym przykładem takiego podejścia jest firma Termet. Jako producent urządzeń grzewczych, w swojej strategii dąży do takiego rozwoju produktów, który pozwoli konsumentom na wykorzystanie w ogrzewnictwie kliku źródeł energii. Mówimy tutaj o rozwiązaniach hybrydowych m.in. o współpracy gazowych kotłów kondensacyjnych, które już dzisiaj dostosowane są do spalania gazu z domieszką wodoru, z pompami ciepła, jak również z panelami fotowoltaicznymi. Takie układy są możliwe dzięki zastosowaniu dedykowanej automatyki i odpowiednio opracowanych algorytmów sterowania poszczególnymi urządzeniami . Niestety obecnie rynek zalewany jest produktami, które nie zawsze dostosowane są do potrzeb rynku europejskiego, a uproszczone sterownie nie pozwala na inteligentną współpracę pompy ciepła z innymi źródłami ciepła – kontynuuje.

Strategia produktowa firmy Termet sięga głębiej i zakłada z jednej strony optymalizację produktów pod kątem parametrów, które dopasowane są do warunków panujących w naszym kraju, z drugiej zaś strony rozwój w kierunku inteligentnego i oszczędnego zarządzania całymi systemami grzewczymi – podkreśla Damian Majer, Wiceprezes Zarządu Termet S.A. – Idąc dalej, Termet stawia na połączenie nowych technologii z możliwością wykorzystania paliw przyszłości, co pozwoli użytkownikowi nawet na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Obecnie w Termecie trwają prace nad kotłem domowym, zaprojektowanym do pracy na wodorze (a wstępnie pracującego na gazie), który dzięki zastosowaniu wysokotemperaturowych ogniw paliwowych będzie produkował i dostarczał zarówno energię cieplną, jak i elektryczną na potrzeby domowe. Ta unikalna technologia pozwala stworzyć rozwiązanie, w swoich rozmiarach i skali, dedykowane dla klienta indywidualnego – mówi Damian Majer. To pozwoli podnieść efektywność produkcji energii elektrycznej oraz obniżyć koszty Polkom i Polakom – dodaje.

W ostatnich miesiącach wielu konsumentów staje przed trudnym wyborem dotyczącym źródła ciepła. Kocioł? Pompa ciepła? Proponowana przez Termet dywersyfikacja wydaje się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na dostępność surowców oraz ich ceny na międzynarodowych giełdach. Zmiany klimatyczne przynoszą wiele nowych zjawisk pogodowych, które będą determinować w przyszłości, w jeszcze większym stopniu, nasze otoczenie oraz będą miały wpływ na sprawność i skuteczność wybranego przez nas rozwiązania. Zatem głównym elementem wyboru powinny być nie tylko chwilowe trendy, związane z wydarzeniami geopolitycznymi, ale także stabilność systemu, który ma dostarczyć nam energię do wytwarzania ciepła w naszych domach.

(fot. 1 – Damian Majer – Wiceprezes Zarządu Termet S.A)

(fot. 2 – Żaneta Lisowska – Kierownik Działu Marketingu Termet S.A. )

Wydania archiwalne