MPK Inowrocław – otwarci na ludzi w niepewnych czasach

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Inowrocławiu od wielu już lat stawia na ekologię i komfort podróżowania. Posiadając w swoim taborze nowoczesne pojazdy elektryczno-hybrydowe typu plug-in oraz całkowicie elektryczne, inwestuje w bieżący rozwój infrastruktury towarzyszącej oraz elektronicznej obsługi podróżnych. Nie zapomina przy tym o swoich pracownikach, a także wszystkich potrzebujących pomocy  – w tym również o naszych sąsiadach – w związku z trwającą wojną za wschodnią granicą.

Z rozbudową infrastruktury …

 

Inowrocławskie MPK dysponuje obecnie 33 autobusami miejskimi, w tym 10 hybrydowymi marki Volvo B4SC 7900, 2 elektrycznymi Solaris Urbino Electric 12, 8 elektryczno-hybrydowymi typu plug-in Volvo B4SC 7900 oraz 8 całkowicie elektrycznymi Volvo B4SC 7900E. Struktura wiekowa taboru plasuje Spółkę w ścisłej krajowej czołówce: 16 pojazdów ma mniej niż 5 lat, zaś 13 kolejnych mieści się w granicach od 7 do 13 lat. Autobusy obsługują 13 linii w mieście (10 podstawowych i 3 nieregularne). W 2021 roku przewiozły one ponad 2,5 mln pasażerów.

– W 2021 roku skupiliśmy się rozbudowie infrastruktury towarzyszącej – informuje Mariusz Kuszel Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Inowrocławiu. – Zakończona została m.in. modernizacja i rozbudowa monitoringu wizyjnego bazy. Rozbudowaliśmy ponadto system tablic informacyjnych – obecnie mamy ich już 28. Zwiększyła się również do 7 sztuk liczba biletomatów na przystankach. Ostatni z nich został dokupiony z własnych środków w odpowiedzi na prośby mieszkańców dzielnicy Mątwy, oddalonej od centrum Inowrocławia.

W planach Spółki jest zakup kolejnych nowoczesnych autobusów, które uzupełnią flotę pojazdów całkowicie elektrycznych, a także wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

 

… i obsługą mobilną

Podróżujący mogą na co dzień korzystać z 28 przystanków wyposażonych w system elektronicznej informacji pasażerskiej oraz wspomnianych już 7 biletomatów. Poszerzona została możliwość kupna biletów przez pasażerów, o wygodną formę nabycia ich kartą bankomatową bezpośrednio w autobusie. Wszyscy podróżujący autobusami MPK mogą również korzystać z opcji doładowania biletów elektronicznych przez Internet. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje pięciu operatorów sprzedaży biletów w systemach mobilnych. Dzięki temu, iż obejmują oni swoim zasięgiem nie tylko teren miasta, ale również wiele innych miejscowosci i województw w Polsce, poszerzanie sprzedaży biletów w tych systemach ułatwia życie podróżnym przyjeżdżającym spoza Inowrocławia. W ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Inowrocławiu funkcjonuje ponadto interaktywny rozkład jazdy „myBus”, dedykowany dla smartfonów i tabletów. System ten jest bardzo uniwersalny ponieważ działa zarówno w trybach online, jak i offline, pozwalając w pierwszym z nich na śledzenie autobusów w czasie rzeczywistym.

Ponieważ nowe systemy dotyczące biletów wymagały zmiany sposobu kontroli oraz sprzętu do tego służącego, po wygaśnięciu umowy z firmą zewnętrzną przejęliśmy kontrole biletów do siebie. Przyczyniło się to do usprawnienia procesu kontroli, zwiększenia jej skuteczności oraz procedury windykacji mandatów – podkreśla Prezes M. Kuszel.

Stale poszerzany jest zakres usług dla klientów zewnętrznych. W ramach MPK funkcjonuje stacja kontroli pojazdów, w której przeprowadzane są przeglądy techniczne dla pojazdów o DMC do 3,5 tony. Klienci mogą ponadto skorzystać z usług obejmujących obsługę klimatyzacji w pojazdach, wymiany i naprawy opon (pełen zakres usług również dla pojazdów ciężarowych i autobusów), drobnych napraw i wymiany niektórych podzespołów w samochodach, a także mycia samochodów osobowych i ciężarowych. Inowrocławski przewoźnik prowadzi też sprzedaż paliw ON oraz płynów eksploatacyjnych.

 

Dla lokalnej społeczności, walczącej Ukrainy …

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu od wielu już lat wspiera organizacje pożytku publicznego. W ramach szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności biznesu na pomoc mogą liczyć Fundacja „Jesteśmy z Wami” oraz Stowarzyszenie Lokalna grupa Działania. Z dofinasowania korzysta również m.in. Fundacja „Bądźmy Razem – Łączmy Pokolenia”, realizująca „Wigilie dla Samotnych”, a także Stowarzyszenie Historyczne „Iskra”, organizator półkolonii zimowych. Spółka wspiera również w szerokim zakresie stowarzyszenia i kluby sportowe. W tym gronie są m.in. K.S. Cuiavia, IKS Goplania, OSiR Inowrocław, Stowarzyszenie Koszykówki oraz Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Plażowej „Damy Radę”.                                          – W związku z działaniami za naszą wschodnią granicą przekazaliśmy 3 autobusy Solaris Urbino 12 na Ukrainę, które przed wyjazdem zostały poddane przeglądowi i wyremontowane – podkreśla Prezes M. Kuszel. – Autobusy rzecz jasna nie pojechały puste. Zostało na nie załadowane ponad dwie tony zebranych darów rzeczowych i żywności. Wcześniej związki zawodowe działające w naszym przedsiębiorstwie zorganizowały wśród pracowników zbiórkę pieniędzy, za które również zostały zakupione dary dla mieszkańców Ukrainy.

 

.., i z mecenatem działań patriotycznych

Inowrocławskie MPK znane jest również z aktywnego wspierania inicjatyw o charakterze patriotycznym. Spółka włączyła się m.in. w ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię!”, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Z jej inicjatywy zostały również udostępnione zdjęcia z zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego pokolorowane przez Mikołaja Kaczmarka. Są one udostępniane podczas organizowanych wystaw w szkołach, bibliotekach, muzeach i innych placówkach o charakterze prospołecznym. MPK Inowrocław, działając jako producent, nagrało płytę audio CD pt. „Sierpniowe Niebo”. Znalazły się na niej utwory w tematyce Powstania Warszawskiego. Wokalistami i muzykami byli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. bł. Władysława Demskiego, z którą Spółka współpracuje od wielu lat. Płyta została wydana w systemie non profit.

Już w pierwszej „piątce”!

MPK Sp. z o.o. w Inowrocławiu po raz kolejny poprawiło swoją lokatę w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej, realizowanym cyklicznie przez redakcję „Strefy Gospodarki”, ogólnopolskiego niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”, awansując do pierwszej 5. zestawienia.      Z innych, istotnych wyróżnień warto wymienić: Złotą Setkę Pomorza i Kujaw oraz tytuł „Ekojanosik”, przyznany przez Narodową Radę Ekologiczną (2018). Czterokrotnie Spółka została uznana Przedsiębiorstwem Fair Play, a w 2019 roku zdobyła certyfikat „Przedsiębiorstwo Przyszłości” w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Certyfikacji „Przedsiębiorstwo Przyszłości” dla najbardziej innowacyjnych i rozwojowych polskich przedsiębiorstw oraz certyfikat Firma Godna Zaufania. Firma jest też trzykrotnym laureatem nagrody „Władysławy”, która jest przyznawana przez społeczność uczniowską III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu i jest nagrodą za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie.

(fot. 1 – MPK Inowrocław)

(fot. 2 – MPK Inowrocław)

 

(fot. 3 – MPK Inowrocław)

Wydania archiwalne