Pełni zielonej energii

Z Anetą Stelmaszczyk z Banku Ochrony Środowiska, Laureatem Programu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2022 rozmawia Klaudiusz Łopatecki:

 

 

– Już drugi rok z rzędu zostali Państwo laureatem programu Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR, czego serdecznie gratuluję. Jak z perspektywy czasu odbierają Państwo zdobycie tytułu?

To kolejny dowód na to, że Bank Ochrony Środowiska konsekwentnie kroczy po ścieżce, którą obrał, realizując swoje cele strategiczne. Dla naszego banku oznacza to budowanie specjalistycznej instytucji poprzez pozyskiwanie, rozwijanie i utrzymanie wyspecjalizowanych zespołów eksperckich oraz budowanie kultury organizacyjnej opartej na naszych wartościach: zaangażowaniu, współpracy, profesjonalizmie oraz szacunku dla innych i ekologii. Realizacja celów banku przekłada się bezpośrednio na kształtowanie polityki rozwoju pracowników. Ten tytuł to dla nas motywacja do konsekwentnego wzmacniania działań na rzecz rozwoju oraz tworzenia angażującego i przyjaznego miejsca pracy. Pomimo, że sporo działań już zrealizowaliśmy – na co dowodem jest kolejny tytuł OP Lidera HR, to wiele projektów jeszcze przed nami.

– Bank Ochrony Środowiska jest cały czas aktywny na rynku pracy. Czy słuszne jest założenie, że wynika to z ciągłego rozwoju?

Przez ostatnie dwa lata faktycznie jesteśmy mocno aktywni na rynku pracy. Strategia banku stwarza nowe wyzwania, a więc wymaga pozyskania nowych kompetencji i umiejętności. Zmieniamy strukturę banku, powstają nowe departamenty oraz stanowiska. Staramy się być elastycznym pracodawcą, bo zmienne jest otoczenie, w którym funkcjonujemy. Aby wyprzedzić konkurencję i zdobyć talenty potrzebujemy wyróżniać się pośród innych oraz podkreślać to, co czyni nas wyjątkowymi. W zeszłym roku powstała nowa strategia EB pod hasłem „Buduj z nami lepszy klimat”. Wiemy, jak chcemy się prezentować i czym przyciągnąć wartościowych kandydatów. Stawiamy zarówno na ludzi młodych, jak i doświadczonych ekspertów. Z przyjemnością powróciliśmy na targi pracy i do praktyk dla studentów oraz absolwentów organizowanych przez Talent Days. Pojawiamy się też np. w Eurostudencie czy broszurze Politechniki Warszawskiej. Współpracujemy na stałe z Wyższą Szkołą Bankową. Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy kampanię promującą nasz program praktyk, który po latach wrócił do banku. Dzięki temu zacieśniliśmy współpracę z biurami karier na uczelniach w całej Polsce. Bardzo otworzyliśmy się na ludzi młodych, dla których temat ekologii i ochrony środowiska jest niezmiernie istotny! Ich spojrzenie i wkład w rozwój naszego banku przełożą się na nasz dalszy rozwój.

– Imponująco wygląda Państwa system szkoleń. Wymóg czasów czy realizacja długofalowej strategii?

Bierzemy pod uwagę oba aspekty. Bank realizuje bardzo ambitną strategię. Zależy nam na inspirowaniu, edukowaniu i finansowaniu polskich przedsiębiorstw w transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki. Aby móc realizować założone cele potrzebujemy wysoko wyspecjalizowanych zespołów. Stawiamy, więc na rozwój pracowników i poszerzanie wiedzy eksperckiej. Kładziemy duży nacisk na kompetencje doradcze i specjalizację w proekologicznych produktach finansowych. Z drugiej strony funkcjonujemy w bardzo zmiennym otoczeniu. Począwszy od pandemii, która wymusiła przyspieszenie transformacji cyfrowej, przez wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje dla globalnej gospodarki, po zmiany klimatyczne i ich wpływ na funkcjonowanie biznesu. Taka rzeczywistość nauczyła nas, jak bardzo ważne jest dbanie o odporność psychiczną pracowników oraz umiejętność adaptacji do zmiany i radzenie sobie ze stresem. Poprzez nasze działania rozwojowe jak np. projekt Edusfera, szkolenia realizowane przez wewnętrznych i zewnętrznych ekspertów, uczymy i inspirujemy naszych pracowników, aby byli kreatywni i otwarci na innowacje, odkrywali swoje talenty, mieli odwagę proponować nowe rozwiązania i umieli odnajdywać się w zmianie. Wyzwania współczesnego świata oraz strategia banku wymagają od naszych menedżerów odpowiedniego podejścia. Dlatego dbamy o rozwój kompetencji liderskich na każdym szczeblu organizacyjnym. Realizujemy program Akademia Zarządzania, w którym stawiamy na rozwój kluczowych kompetencji zarządzania zespołami w zmiennej rzeczywistości. Natomiast program „Przystanek Wellbeing” ma wesprzeć naszych pracowników w radzeniu sobie ze stresem oraz dbałości o zdrowie i relacje z bliskimi.

– Bank Ochrony Środowiska to nie tylko nazwa. Stoi za tym silne zaangażwoanie w CSR i dbałość o naszą planetę. Jak realizują Państwo te cele?

Podstawową formą dbałości o planetę jest realizacja naszej misji biznesowej. Ale jesteśmy aktywni społecznie na różnych polach. Wspieramy organizacje pozarządowe. W samym 2021 roku przekazaliśmy darowizny o wartości ponad miliona złotych. Szereg działań społecznych realizujemy poprzez programy Fundacji BOŚ. W ramach jej działalności realizowane są inicjatywy edukacyjne w zakresie ochrony środowiska oraz promocji zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Fundacja współpracuje również z Centrum Nauki Kopernik oraz Festiwalem Nauki.

Odpowiedzialnie zarządzamy ESG. Stale poprawiamy nasze wewnętrzne rozwiązania wspierające zrównoważony rozwój. Wszyscy nowi pracownicy odbywają szkolenie z zakresu ekologii. W zaledwie rok obniżyliśmy całkowity poziom własnych emisji CO2 o około 60%. Systematycznie zmniejszamy zużycie mediów oraz angażujemy się w liczne inicjatywy na rzecz klimatu. Bierzemy udział w Operacji Czysta Rzeka, dwa razy w roku nasi pracownicy wolontariacko sadzą drzewa w ramach akcji Sadzimy Lasy, realizujemy liczne akcje edukacyjne i promujące ekologiczną postawę. Ponadto BOŚ od 2021 roku organizuje konferencję Idea-Biznes-Klimat, która jest polem do merytorycznej dyskusji o roli przedsiębiorstw w obliczu zmian klimatu.

– Jaka wg Państwa jest ogólna recepta na bycie konkurencyjnym miejscem pracy i jak wpisuje się to w Państwa dalsze plany?

Przede wszystkim staramy się skupiać na tym co nas wyróżnia. Bank Ochrony Środowiska to od ponad 30 lat instytucja z zieloną misją. Działamy na rzecz ochrony środowiska, wspieramy zieloną transformację i dążymy do neutralności klimatycznej. Proekologiczna misja przyświeca naszym działaniom zarówno biznesowym, jak i edukacyjnym. Pomagamy klientom w realizacji ekologicznych projektów poprzez udostępnianie im szerokiego portfolio zielonych produktów oraz dzielenie się z nimi doświadczeniem i wiedzą. Uzyskaliśmy rating ESG potwierdzający zrównoważony rozwój banku. Zapraszamy na pokład nowych pracowników, którzy chcą rozwijać rynek ekologicznych produktów, angażować się w cywilizacyjne wyzwania nadchodzących dekad i w ochronę środowiska naturalnego. Jednocześnie staramy się być bankiem, który poprzez swoje wewnętrzne działania buduje przyjazne miejsce pracy, kładąc nacisk na edukację ekologiczną oraz angażując pracowników w inicjatywy społeczne. Kształtowanie świadomości ekologicznej wśród naszych pracowników, dbanie o środowisko naturalne, rozwój kompetencji eksperckich to działania, które wpisują się w naszą strategię i wartości. To dowód na to, że jesteśmy bankiem pełnym zielonej energii.

(fot. 1 – Aneta Stelmaszczyk, Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich)

Wydania archiwalne