Budujemy stabilną markę

Z BARBARĄ BERNASIŃSKĄ, Prezesem Zarządu Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy, rozmawia Bogdan Leszczorz

– Niespełna miesiąc temu odbierała Pani Tytuł i Certyfikat Jakości Biznesu oraz Złotą Statuetkę Przedsiębiorstwa Fair Play 2022, wcześniej zaś był Lider Spółdzielczości Mieszkaniowej 2022, tytuł Dobrej Spółdzielni 2022 oraz Orzeł Polskiego Budownictwa 2021 w kategorii Zarządzanie Nieruchomościami. Jak przyjmowany jest ten grad wyróżnień w Państwa Spółdzielni?

– Nagrody i wyróżnienia stanowią na pewno potwierdzenie właściwego kierunku podejmowanych działań, zmierzających do ciągłej poprawy zadowolenia naszych mieszkańców w zadbanych nieruchomościach, satysfakcji nabywców nowych mieszkań w dobrej lokalizacji i w optymalnej cenie bez usterek. W codziennym życiu liczą się jednak konkrety. Pomimo trudnej sytuacji zewnętrznej, wzrostu inflacji oraz cen towarów i usług, wykonaliśmy przeważającą liczbę zaplanowanych prac remontowych. Zgodnie z harmonogramem realizowana jest również inwestycja Zaświat 5 na osiedlu Zawisza, która planowo ma zakończyć się w IV kwartale 2023 roku. Pozostało nam do sprzedaży zaledwie 11% mieszkań, a zaawansowanie prac związanych z budową szacujemy na 75%. Staramy się być blisko naszych mieszkańców, reagując na ich potrzeby i sugestie, m.in poprzez umożliwienie im komunikowania się w najważniejszych sprawach za pośrednictwiem E-Bok czy e-mail. Ponadto rozpoczęliśmy pilotażowy program instalowania na klatkach schodowych siedzisk, na których osoby słabsze mogą odpocząć w drodze do lokali położonych na wyższych piętrach. Obecnie zostało już zamontowanych 8 siedzisk na półpiętrach wybranych klatek schodowych najwyższych, czteropiętrowych budynków bez wind.

– Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa stawia mocno na ekologię, wprowadzając – jako pierwszy podmiot w Bydgoszczy – półpodziemne pojemniki na odpady komunalne. Co zdecydowało o wyborze fińskiej firmy Molok Oy do tego przedsięwzięcia?

– Rozwiązanie to jest zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Podstawowe korzyści związane ze stosowaniem pojemników półpodziemnych stanowią oszczędność miejsca, zwarta zabudowa oraz optymalna konfiguracja dzięki możliwości różnorodnego podziału. Ponadto zagłębienie śmieci poniżej poziomu terenu minimalizuje nieprzyjemne zapachy, zaś estetyka wykonania tworzy przyjemniejszy krajobraz osiedla. To optymalny sposób na zrównoważoną gospodarkę odpadami oraz odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców, dlatego już planujemy dalsze inwestycje. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim inwestycjom w naszym mieście, będziemy mogli oferować czystsze miejsca do życia i bez problemów osiągać cele europejskie dotyczące poziomu recyklingu.

– Przede wszystkim jednak kierowana przez Panią Spółdzielnia jest synonimem odpowiedzialnego dewelopera realizującego szereg inwestycji związanych z budownictwem wielorodzinnym. Jak długo pracuje się na taką opinię?

– W naszym przypadku już przeszło trzy dekady. W tym czasie pracowaliśmy i nadal pracujemy nad budową solidnej marki kojarzonej z logo PSM, będącym wizerunkiem prężnie działającej jednostki gospodarczej z wielkim potencjałem i dobrym zarządzaniem. Obecna pozycja na rynku to bowiem wynik pracy zespołowej, Zarządu Spółdzielni i pracowników tworzących zgrany, doświadczony i pracujący z zaangażowaniem profesjonalny team. Prowadzona przez nas polityka finansowa, równoważąca bieżącą obsługę nieruchomości, remonty i inwestycje, przynosi wymierne korzyści. Zamierzamy kontynuować wyznaczanie kolejnych celów dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa zamieszkiwania w naszych zasobach, jak najlepiej zabezpieczając przy tym majątek Członków PSM poprzez działania zmierzające do stałego wzrostu wartości nieruchomości.

– Dziękuję za rozmowę.

(fot. 1 – Barbara Bernasińska – Prezes Zarządu Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy)

(fot. 2 – Pomorska SM)

Wydania archiwalne