W duchu zrównoważonego rozwoju

Z BOAZEM HAIMEM, Prezesem Zarządu RONSON Development Management Sp. z o.o. w Warszawie, rozmawia Bogdan Leszczorz

– Miejsce na podium w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Deweloperów Mieszkaniowych jest na pewno powodem do satysfakcji. Jak odbiera Pan fakt znalezienia się w ścisłej czołówce najlepszych firm deweloperskich w naszym kraju?

– Tegoroczna edycja Rankingu jest trzecią, w której nasza Spółka wzięła udział. Bardzo nas cieszy miejsce na podium, choć nie ukrywamy ambicji, aby sięgać wyżej. Mamy ku temu wszelkie predyspozycje, a credo naszej firmy pozostaje niezmienne, bez względu na okoliczności rynkowe. Stawiamy na najwyższą jakość naszych projektów, wdrażamy w nich kolejne innowacje, a nade wszystko rozwijamy trend w kierunku ekologii, który zapoczątkowaliśmy w naszej branży. Nasi pracownicy mocno angażują się w projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Utrzymamy ten kierunek, a za rok powalczymy o oczko wyżej.

– RONSON Development zyskał miano prekursora nowego trendu projektowania nieruchomości, łączącego ekologię z duchem zrównoważonego rozwoju. Czym w praktyce charakteryzuje się ta koncepcja?

– Byliśmy jedną z pierwszych firm w naszej branży, która na szeroką skalę podjęła działania w zakresie ekologii i wdrażania rozwiązań ekologicznych. Budynki generują aż 38% emisji CO2 w Polsce, natomiast mamy gros narzędzi, dzięki którym skutecznie redukujemy zostawiany ślad węglowy. Nasze projekty wyróżniają się bardzo wysokim współczynnikiem zazielenienia. Dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów, zielone ściany i dachy, łąki kwietne – to nasz standard. Ponadto, oświetlenie LED w częściach wspólnych, zbiorniki retencyjne, rozwiązania w zakresie wsparcia elektro i eko-mobilności, panele fotowoltaiczne, a w projektach z segmentu premium rozwiązania typu smart home. Stosowane rozwiązania to z jednej strony ukłon w kierunku ekologii, z drugiej realne oszczędności dla mieszkańców.

– Kierowana przez Pana firma prowadzi inwestycje w czterech miastach w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Jakie projekty są realizowane obecnie, a co jest w najbliższych planach?

– Najwięcej inwestycji prowadzimy w Warszawie. We flagowych projektach z segmentu popularnego – Ursus Centralny i Miasto Moje, realizujemy kolejne etapy. Na początku roku rozpoczęliśmy dwa nowe projekty – Osiedle Vola, z którym wróciliśmy na Wolę i zupełną nowość – osiedle domów jednorodzinnych w Falentach pod Warszawą. Na początku 2023 roku wrócimy z projektem Nova Królikarnia, gdzie wybudujemy 11 luksusowych willi. Będziemy też chcieli ruszyć z nową inwestycją – Zielono Mi na Dolnym Mokotowie. W Szczecinie rozpoczęliśmy natomiast zupełnie nowy projekt – Nowa Północ. Aktualnie realizujemy też 4. etap bardzo dobrze przyjętej inwestycji Nowe Warzymice. W Poznaniu rozpoczęliśmy projekt „Grunwald Między Drzewami”. Okazał się on strzałem w dziesiątkę, generując na etapie przedsprzedaży bardzo dobry wynik. Jeśli wyniki sprzedażowe utrzymają się na satysfakcjonującym poziomie, w 2023 roku ruszymy z kolejnym etapem tej inwestycji.
Nasz plan na 2023 rok zakłada dalszą rozbudowę banku ziemi, także w ramach segmentu PRS. Ten ostatni – w obecnym kontekście gospodarczym – zyskuje na znaczeniu. Naszą przewagą w tym zakresie jest po pierwsze własna platforma, gdzie pod marką LivinGo będziemy odpowiedzialni za cały proces – od etapu projektowania inwestycji, przez etap budowy, po opracowanie oferty, wprowadzenie jej na rynek i zarządzanie samym najmem. Po drugie, nasza oferta PRS powstaje m.in. w ramach dotychczas realizowanych inwestycji mieszkaniowych, co gwarantuje wysoką jakość ich realizacji i wysoką konkurencyjność najmu. Pierwsza pula 121 mieszkań będzie oddana w Q3 2023 w inwestycji Ursus Centralny, a bank ziemi jest zabezpieczony na blisko 1800 lokali.

(fot. 1 – Boaz Haim, Prezes Zarządu RONSON Development Management Sp. z o.o. w Warszawie)

Wydania archiwalne