Wodociągi: wysoki standard i akceptowalne ceny

Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy –  Sp. z o.o.: 

Awans z trzeciego miejsca na drugie to ogromne wyróżnienie. Potwierdza sens naszego działania opartego na zasadzie „ruch wszystkim, stagnacja niczym”, czyli nastawienie na rozwój. Nie poprzestajemy na tym, co osiągnęliśmy. We współpracy z Politechniką Bydgoską opracowujemy innowacyjny, pionierski projekt stworzenia Inteligentnego Systemu Monitoringu, Badania i Oceny. System ten, oparty na autonomicznych, bezzałogowych jednostkach pływających i powietrznych oraz metodach i technikach sztucznej inteligencji w procesie pozyskiwania i analizy danych, będzie wykorzystany do monitorowania ekosystemów wodnych. To pierwszy tak innowacyjny program, który pomoże identyfikować i klasyfikować zanieczyszczenia w wodzie, w szczególności ropopochodne oraz określić zawartość w niej mikroplastiku. W najbliższej przyszłości będziemy zmierzać ku samowystarczalności energetycznej.  

 

Kazimierz Homa, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu:  

Utrzymanie wysokiego 8. miejsca daje powody do satysfakcji dla całej załogi. Działania modernizacyjne, wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych, promocyjnych i ekologicznych przynosi znakomite rezultaty wysokiej jakości wody i pozostałych usług. Ubiegły rok nie był łatwy w kontekście chaosu gospodarczego i legislacyjnego. Covid, wojna w Ukrainie, przepisy tzw. Polskiego Ładu, brak dobrej współpracy i falandyzacja prawa w zakresie zatwierdzania taryf przez Wody Polskie, postawiły przed wodociągami potężne wyzwanie, jak w stabilny sposób zapewnić wysoki standard świadczonych usług i akceptowalny poziom cen. Przygotowujemy się do kontynuacji dobrych praktyk dbałości o naszych klientów oraz procedowania projektów inwestycyjnych, czekając z niecierpliwością na odblokowanie środków unijnych z KPO. 

 

 Marek Wichtowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu Sp. z o.o.:  

Kolejne wyróżnienie w gronie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych przyjmuję z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony – oczywiście – cieszy, a z drugiej już martwi,  bo to najpewniej ostatni taki dowód uznania. Wskutek niezrozumiałej polityki taryfowej Wód Polskich, naszej Spółce, podobnie jak większości spółek w kraju, grozi zapaść  – nie tylko finansowa, ale też rozwojowa i eksploatacyjna. I to w czasie, gdy w Wielkopolsce mieliśmy w ubiegłym roku ogromną suszę. Oby udało się utrzymać załogę i nie zabrakło wody. 

 

Adam Pawlicki, Burmistrz Jarocina:  

Gratuluję pracownikom Spółki PWiK Sp. z o.o. w Jarocinie tego wyróżnienia. Ponad 98,5% mieszkańców Gminy Jarocin jest podłączonych do kanalizacji sanitarnej, co jest jednym z najwyższych wyników spośród prawie 2500 gmin w Polsce. W 2023 roku zostanie zakończony realizowany od 2017 roku projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” za kwotę 265 mln zł netto, który uzyskał bezzwrotną dotację z funduszy unijnych w wysokości 141 mln zł. Po zakończeniu inwestycji, w miejscu oczyszczalni ścieków w Cielczy powstanie fabryka energii elektrycznej, cieplnej, nawozów naturalnych oraz fosforu. Instalacja odzysku fosforu z odcieków pościekowych będzie pierwszą instalacją w Polsce. Ten projekt został doceniony prestiżową nagrodą podczas międzynarodowej konferencji Wex Global 2018 w Lizbonie. 

1. Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
2. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.
3. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
PEWIK GDYNIA Sp. z o.o.
Aquanet S.A.
4. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach
Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
5. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie
6. Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o.
Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.
Sosnowieckie Wodociągi S.A.
7. Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.
8. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku
„Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o.
9. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o.o. w Jeleniej Górze
10. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinku
Wyróżnienia
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarocinie
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. z o.o.
Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Dzierżoniowie

Wydania archiwalne