Jak dobrze ubezpieczyć się na wyjazd za granicę

Za oknami robi się zielono, a to znak, że zbliża się długi weekend majowy. To ulubiony czas Polaków na pierwsze w sezonie wypady za granicę. Jak dobrze ubezpieczyć się na takie wyjazdy radzą ekspertki od ubezpieczeń turystycznych – Dorota Dziubałko i Ewa Bartoszewicz z Warty.

Tegoroczna majówka zapowiada się naprawdę ciekawie. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu (2 oraz 4 i 5 maja) aby cieszyć się nieprzerwanym wypoczynkiem przez 9 dni. Bez względu na to do jakiego kraju się wybieramy i na jak długo, trzeba zawsze mieć w walizce dobrą polisę turystyczną.

Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się w podróż, nawet na kilka dni, przede wszystkim powinniśmy się ubezpieczyć na ewentualność nagłego zachorowania, zaostrzenia choroby przewlekłej czy nieszczęśliwego wypadku. Wybierając odpowiednią dla siebie i rodziny polisę trzeba przeanalizować zakres ubezpieczenia – czy np. obejmuje zaostrzenie chorób przewlekłych, zdarzenia podczas amatorskiego uprawiania sportów, czy zdarzenia po alkoholu, biorąc pod uwagę, że trudno w upale nie ulec pokusie wypicia kieliszka aperola we Włoszech czy kufla zimnego piwa w Pradze. Dobre ubezpieczenie powinno też uwzględniać pokrycie kosztów transportu, ratownictwa i potrzebne w dzisiejszych czasach – ubezpieczenie na wypadek  zachorowania na choroby pandemiczne takie jak np. małpia ospa czy COVID-19. Najlepiej, aby te opcje były ujęte już w podstawowym zakresie ubezpieczenia i aby nie trzeba było za nie dodatkowo płacić. Dla przykładu, niektóre towarzystwa za opcję pokrycia kosztów leczenia w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej stosują dopłaty w wysokości nawet 200 proc, podczas gdy np. ubezpieczenie Warta Travel wszystkie wymienione tutaj sytuacje ma już uwzględnione w podstawowej składce.

Kupując polisę turystyczną warto też zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW, OC i bagażu i wybrać te, które zapewnią nam wystarczającą ochronę. W przypadku Warta Travel można ubezpieczyć koszty leczenia nawet na 2 mln zł, natomiast koszty transportu medycznego, w tym transportu do Polski zostaną pokryte przez ubezpieczyciela bez limitu. Co ważne, w większości przypadków pokrycie kosztów leczenia i transportu odbywa się bez angażowania pieniędzy klienta. Polisa ta w zakresie podstawowym obejmuje także zdarzenia do których dojdzie po użyciu alkoholu.

Sprawdź, czy nurkowanie i skuter wodny to sporty ekstremalne

Aktywność fizyczna jest coraz popularniejsza wśród Polaków. Również jadąc na wakacje lubimy się trochę poruszać. Coraz częściej zabieramy w podróż rowery czy ekwipunek do nurkowania. Czasami zupełnie spontanicznie, odpoczywając na plaży, decydujemy się na małe szaleństwo skuterem wodnym, czy spróbowanie swoich sił na windsurfingu. Dlatego ubezpieczenie turystyczne musi uwzględniać takie sytuacje i najlepiej już w podstawowym zakresie. To o tyle ważne, że różnie definiowane są przez ubezpieczycieli „sporty ekstremalne” i dlatego trzeba to sprawdzić w OWU, albo dopytać agenta.

I w tym przypadku sprawdzi się nam polisa Warty, która ma niezwykle szeroką listę sportów wodnych objętych ochroną w zakresie podstawowym m.in. nurkowanie, kajakarstwo, żeglarstwo morskie i śródlądowe, pływanie na skuterze wodnym, windfurfing, kitesurfing czy surfing. Tylko 3 dyscypliny są traktowane przez Wartę jako sporty ekstremalne i wymagają rozszerzenia ochrony, są to: rafting, kajakarstwo górskie i żeglarstwo oceaniczne. Oznacza to, że wsiadając na skuter wodny, czy próbując swoich sił na windsurfingu nie musimy się zastanawiać, czy moje ubezpieczenie uwzględnia takie sytuacje.

 Ważne są praktyczne aspekty

Doświadczony podróżnik wie, że w dobrze zaplanowanej podróży liczą się też mniej oczywiste szczegóły, takie jak organizacja usług assistance, które najbardziej liczą się w praktyce.

Ważny jest prosty sposób kontaktu z ubezpieczycielem gdy potrzebujemy pomocy. Klienci Warty bardzo docenią fakt, że w przypadku zajścia zdarzenia kontakt z Centrum Obsługi Klienta Warty jest niezwykle prosty i nie trzeba ponosić kosztów połączeń telefonicznych (które poza terenem UE mogą być bardzo wysokie). Wystarczy wejść na stronę https://wartatravel.eap.pl/ i skorzystać z telefonii internetowej (np. poprzez wi-fi w hotelu). Za pośrednictwem tej strony można także umówić wizytę z lekarzem.

Jedną z często spotykanych sytuacji jest konieczność dojechania do lekarza lub placówki medycznej na umówioną wizytę. Dla osób, które są w mieście, którego nie znają, najprościej jest wziąć taksówkę. Nie każde ubezpieczenie uwzględnia takie koszty, czyli koszty transportu niemedycznego. Warta zwróci koszt takiego dojazdu do kwoty 500 zł.

Przydatne są opcje dodatkowe

Oprócz kłopotów ze zdrowiem mogą nas spotkać też inne, przykre niespodzianki, np. utrata bagażu, zniszczenie deski windsurfingowej, spowodowanie wypadku, w którym ucierpią inni ludzie i ich sprzęt. W takich przypadkach polisa turystyczna rozszerzona o ubezpieczenie OC, czy bagażu podróżnego znacząco ułatwi nam poradzenie sobie z kłopotem.

Ubezpieczenie turystyczne można też rozszerzać o inne użyteczne opcje. Bardzo popularną opcją wśród klientów Warty jest możliwość wykupienia ubezpieczenia zniesienia udziału własnego w wypożyczonym pojeździe, w tym również wypożyczonym na wyjazd kamperze. Można też ubezpieczyć na czas wyjazdu zagranicznego mienie pozostawione w miejscu zamieszkania w Polsce (pakiet bezpieczny dom).

Ciekawą opcją jest także ochrona przed konsekwencjami nagłych zjawisk przyrodniczych, jak np. zejście lawiny czy wybuch wulkanu. W takich przypadkach, w ramach pakietu żywioły, Warta pokryje do kwoty 2 000 zł koszty transportu do miejsca umożliwiającego powrót do Polski oraz koszty dłuższego pobytu (do 5 dni).

Właśnie ze względu na wszechstronność ochrony, szybką i adekwatną do potrzeb klienta obsługę assistance, a także prosty i szybki proces likwidacji szkód, polscy konsumenci wskazali ubezpieczenie Warta Travel, w rankingu Konsumencki Lider Jakości jako najlepszy produkt na rynku, przyznając tej ofercie Złote Godło.

Wydania archiwalne