Carlsberg Polska nagrodzony tytułem Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2024

Carlsberg Polska nagrodzony tytułem Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2024

Rozmowa z Michałem Pertkiewiczem VP HR Carlsberg Polska

Carlsberg Polska laureatem konkursu Odpowiedzialny Pracodawca Lider HR. Co dla Pana oznacza ta nagroda?

Nasza organizacja opiera się na utalentowanych i zaangażowanych pracownikach, którzy każdego dnia wnoszą do niej wyjątkową wartość. Jestem dumny, że zostaliśmy docenieni jako pracodawca, budujący wyróżniającą się i profesjonalną politykę nakierowaną na rozwój kapitału ludzkiego. Mamy ambicje być najlepszym miejscem pracy. Stale się rozwijamy, zapewniając m.in. sprawiedliwy i transparentny system wynagradzania, wszechstronny rozwój zawodowy, dobrostan fizyczny i psychiczny, czy poszukując najlepszych kandydatów zarówno doświadczonych, jak i stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Już dziś jesteśmy wyjątkową firmą, co potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty. Tylko w ubiegłym roku otrzymaliśmy takie tytuły jak: Forbes Poland’s Best Employers, Solidny Pracodawca Roku, Certyfikat HR Najwyższej Jakości, Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca. Cieszę się, że do tej listy dołącza statuetka Odpowiedzialnego Pracodawcy Lidera HR.

Jaki jest wasz sposób na budowanie efektywnych zespołów?

Potrafimy skutecznie integrować zadania oraz kompetencje ludzi z różnych działów, aby osiągać firmowe cele. To właśnie umiejętność cross-funkcyjnego działania jest naszą siłą. Można powiedzieć, że jesteśmy w tym najlepsi – prawdopodobnie. Dodatkowo stawiamy na szeroko pojętą różnorodność, która niesie ze sobą innowacyjność i wzrost konkurencyjności. Dużą wagę przywiązujemy do wspierania wielopokoleniowych zespołów, gdzie mamy do czynienia z prawdziwym tyglem doświadczeń, perspektyw, potrzeb i obaw. Szukamy sposobów na to, aby pracownicy wymieniali się doświadczeniami, sposobami pracy, różnymi podejściami do obowiązków, a docelowo mogli współpracować skutecznie i w dobrej atmosferze. Przykład? „Wywarzone Duety” – program, który łączy pracowników ze skrajnych pokoleń poprzez prowadzenie wspólnych projektów.

A co z liderami i ich wspieraniu, rozwoju?

Traktujemy rozwój liderów strategicznie. Zdajemy sobie sprawę z olbrzymiej dynamiki zmian zachodzących w obszarze wymagań w stosunku do liderów. Kompetencje, które muszą rozwijać dziś są inne niż te, które stanowiły o ich skuteczności kilka lat temu. Staramy się , aby nasze portfolio narzędzi rozwojowych nakierowanych na wzmacnianie kompetencji przywódczych było holistyczne i różnorodne. Inwestujemy w warsztaty rozwoju przywództwa na wielu poziomach organizacji. Realizujemy wewnętrzny program mentoringowy, inspirujemy też do ciągłego rozwoju swoich umiejętności i zachęcamy do odwagi w zdobywaniu nowych doświadczeń. W ramach programu „Kobiece Szlaki” zrealizowaliśmy serię spotkań z liderkami, które opowiadały o różnych modelach budowy kariery zawodowej, wyzwaniach i radzeniu sobie z nimi. Najwięcej uczymy się przez doświadczenie i dlatego oprócz rozwoju w lokalnej organizacji, oferujemy możliwość pracy w międzynarodowych strukturach Grupy Carlsberg.

Na koniec o bezpieczeństwie. Jak wysoko jest ono na Waszej agendzie?

Chcemy, aby nasza firma była bezpiecznym miejscem pracy, wręcz wzorem standardów dla innych. Naszym celem jest ZERO wypadków przy pracy, a w drodze do niego nie ma kompromisów czy chodzenia na skróty. Nasza agenda bezpieczeństwa jest angażująca i współtworzymy bezpieczne miejsce pracy wraz z naszymi pracownikami. Każdy zobowiązany jest zachować uważność, przestrzegać zasad, obserwować swoje otoczenie pracy i natychmiast zgłaszać wszelkie zachowania lub sytuacje potencjalnie niebezpieczne, ale też te, które mogłyby podnieść standardy bezpieczeństwa. W ramach prewencji wypadkowej prowadzimy szereg kampanii uświadamiających i edukacyjnych np. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, ratownictwa chemicznego, czy podnoszące technikę jazdy samochodem. Co roku organizujemy Dzień Bezpieczeństwa – dzień szkoleń i praktyki dla wszystkich pracowników – to ogromna inwestycja firmy. Nasze zaangażowanie w tym obszarze wyróżnione zostało w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy  „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Podsumowując, obszar bezpieczeństwa jest naszym priorytetem i integralnym elementem naszej kultury organizacyjnej.

(fot. 1 – Michał Pertkiewicz, VP HR Carlsberg Polska)

Wydania archiwalne